Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Язовир „Студена“ вече е пълен наполовина

Язовир “Студена“
Снимка: архив

Пернишкият язовир „Студена”  вече е пълен наполовина. Към днешна дата в него има  близо 13,2 млн. куб. м. вода при максимален обем от 25,5 млн. куб. м.

Ако темповете, с които се пълни язовирът продължат, очакванията са в края на май обемът му да достигне 17-18 млн. куб. м. и през лятото въведеният през ноември м.г. режим да отпадне.

Благодарение на меката зима, от февруари, когато почти бе достигнат санитарният минимум, досега обемът на язовир „Студена” се е увеличил с над 10 млн. куб. м.

През втората половина на март режимът в Перник бе облекчен, като водата се спира само нощем. Сега вода се подава и от язовир „Студена”, и от „Бели Искър”. През вчерашния ден в язовир „Студена” е отчетен приток от 2551 л/сек. при разход 302 л/сек, заяви управителят на ВиК Перник Борислав Иванов.

„Темповете, с които се пълни, ако продължат и през май, ще имаме един почти пълен язовир в края на месеца, което е доста добре. Миналата година на днешната дата обемът е бил 11,6 млн. куб. м, сега е 13,2 млн. Така че сме по- добре от миналата година и се надявам тази тенденция да продължи до края на май, за да сме спокойни за лятото и разбира се за цялата година”, каза Иванов.

Със започналата подмяна на най- компрометираната част от вътрешната водопроводна мрежа ще намалеят авариите и загубите на вода.

В момента се отстраняват четири аварии в квартал „Църква”. Въпреки че е почивен ден на място работят и два допълнителни екипа.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Начо Панталеев

9 години затвор за Начо Пантелеев, обвинен за смъртта на Ферарио Спасов

9 години затвор получи Начо Пантелеев от Лясковец, който уби футболния треньор Ферарио Спасов при катастрофа през ноември 2023 година. Присъдата е на Апелативния съд във Велико Търново и е изменена, след като първата инстанция определи на подсъдимия наказание от 5 години лишаване на свобода. В Търновския апелативен съд продължава делото..

публикувано на 12.06.25 в 13:20

Съветът на ЕС прие регламент за нови мита на земеделска продукция и торове от Русия и Беларус

Съветът на ЕС прие регламент, с който се налагат нови мита на земеделските продукти и някои торове от Русия и Беларус, които досега не бяха облагани. Увеличението на налозите върху торовете ще става постепенно, с преходен период от три години и ще се наблюдава внимателно, за да има гаранции, че торовата индустрия в ЕС и фермерите ще бъдат..

публикувано на 12.06.25 в 13:16

СЕМ представи резултати от наблюдение на медийното отразяване на инциденти, свързани с деца

Съветът за електронни медии представи резултатите от фокусирано наблюдение на отразяването в медиите на случая с катастрофата, при която загина 12-годишната Сияна, бандите-локали, травмите с тротинетки и друго аудио-визуално съдържание, свързано със застрашаващи и фатални инциденти с деца. "Хоризонт" е сред обхванатите от мониторинга програми...

публикувано на 12.06.25 в 13:07
Дим в района на катастрофата в Ахмедабад, 12 юни 2025 г.

Самолет на "Еър Индия" се разби минути след излитането си от Ахмедабад

Самолет на "Еър Индия" напът за Лондон с 242 души на борда се разби минути след излитане от западния индийски град Ахмедабад днес, съобщиха от авиокомпанията и от полицията. Самолетът е трябвало да лети до летище "Гетуик", уточни "Еър Индия", а полицията посочи, че се е разбил в граждански район край летището. Според специализирания..

публикувано на 12.06.25 в 13:03
Сграда на Столичната община

СОС реши: Два пъти се повишава разрешителното за строеж в София

Два пъти се повишава разрешителното за строеж в София, реши Столичният общински съвет. Така в бюджета на града ще влизат 30 милиона лева годишно, изчисли Борис Бонев, председателят на групата на "Спаси София", чието предложение подкрепиха в зала ГЕРБ - СДС, БСП, "Възраждане", "Синя София", "Има такъв народ" и независими съветници: "Днес ще има една..

публикувано на 12.06.25 в 12:44

САЩ преразглеждат участието си в пакта АУКУС

САЩ започват преглед на многомилиардната си сделка за подводници с Обединеното кралство и Австралия, заявявайки, че пактът за сигурност трябва да отговаря на стремежа им за "Америка на първо място", съобщиха Би Би Си и "Файненшъл таймс". Ходът идва в момент, когато Австралия и Обединеното кралство са изправени пред натиск от Белия дом да..

публикувано на 12.06.25 в 12:37
Симеон Идакиев

Новата книга на Симеон Идакиев: Пътуване из световните чудеса и мистерии

"Тайните на Мачу Пикчу, Йети и гигантите на Тула" е новата книга на журналиста и пътешественик Симеон Идакиев.  В изданието са събрани 34 пътеписа от най-мистичните места на планетата и неразгаданите тайни на човечеството . Във всяка страница от новата книга читателите могат да открият непознати факти за световни загадки, до които авторът се е..

публикувано на 12.06.25 в 12:23