Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Котка в стената“ - пръст в раната на ксенофобията и расизма

Сниманият в Лондон "Котка в стената" на режисьорския тандем Мина Милева и Весела Казакова вече е достъпен свободно в Амазон Прайм (Amazon Prime) от 27-ми април до 6-ти май за зрителите в Съединените щати.

Една котка се превръща в ябълката на раздора в общински блок в Лондон. Риж красавец оголва предразсъдъците на обществото ни, лицемерието, зад което се крием, вечния конфликт между имигрантите и местните жители в една Великобритания, която не обича неканени гости.

За нашите английски приятели това беше доста болезнено, защото слага пръст в някаква рана. "Вие си позволихте да ни покажете огледалото в лицата". Усетихме неприятни емоции в някои от тях.“ Това споделят Мина Милева и Весела Казакова в интервю за предаването „Време за живот“. 

Представителите на английската филмова индустрия, с които те работят, се оказват проевропейски настроени и се възхищават на „Котка в стената“. Определят продукцията на "Активист 38" като абсолютна дисекция на нашето общество, защото всичко е показано такова, каквото е, а не плакатно, представено по малко и схематично.

Разгледахме източноевропейците не само като положителни герои, но малко и като сноби. Те са интелигентни, с висше образование, отишли са в Лондон, за да се реализират, но се мислят за по-специални“, казват създателите на филма Мина Милева и Весела Казакова. 

В главните роли влизат българските актьори Ирина Атанасова и Ангел Генов, които живеят в Лондон от години и съдбата на персонажите им е до болка позната, което допринася за тяхната органична игра.

Интересна е историята и на котката Чедър с ирландско потекло.

„Намирането на котката беше абсолютна епопея“, спомнят си от екипа, който три дни преди снимките панически търси подходящата рижава котка. Благодарение на актрисата Ирина Атанасова откриват Чедър, който проявява характер на „възпитан банков чиновник“, типично по британски

Всъщност и случката с котката във филма е реална. „Прибрахме една котка, която се оказа на съседите, а те бяха на наркотици и точно когато се скарахме с тях на вратата, тя се фръцна и се оказа, че се е скрила в една дупка зад бойлера“, поясняват Мина и Весела.

Весела Казакова /л/ и Мина Милева /д/

По време на снимките двете момичета се справят с най-различни предизвикателства, понякога са на ръба и да се откажат, но смятат, че всичко е било благословено и нещата се уреждат в последния момент. 

Във филма има сцена с едно 100 килограмово момиче на 12 години. За всеки кастинг режисьор да открие актриса за този персонаж е почти непосилно. Отново дни преди тежки снимки Весела и Мина намират своята Кадиша в супермаркета, която се оказва, че иска да бъде актриса и посещава драма уроци. „Тя се справи много добре, беше прекрасна“, отчита режисьорският дует.

„Другата ни супер странна случка е с възрастната ни актриса във филма - Гилда Уо, която ни помагаше много и с цялостното поведение на хората от работническата класа. Гилда имаше само едно условие – да не играе с питбул, а тя точно това трябва да прави. Не знаехме какво да правим. Гилда влезе, видя кучето и каза: „Започваме“. Страхуваше се, но направи онова, в което актьорите са много добри – да преценят бързо обстоятелствата. След това я попитахме как така се съгласи, а тя каза: „Огледах кучето. Видях, че е свестно и си казах - давай!“

Цялото интервю на Радослава Топалова с Весела Казакова и Мина Милева за предаването "Време за живот" чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Григор Паликаров дирижира "Фалстаф" от Верди в Софийската опера

"Фалстаф" от Джузепе Верди с диригент Григор Паликаров ще има премиера в Софийската опера на 27-и и 28-и февруари . В афиша на спектакъла има богато италианско присъствие, но не само като изпълнители - италианци са режисьорът, сценографът и авторът на костюмите. "Фалстаф" е последната творба на Верди. Познавачите на творчеството му..

публикувано на 18.02.25 в 15:08
 Катя Кремзер

Поетесата Катя Кремзер: Главното в поезията е тя да ни въздейства, да има какво да ни каже

Творение - за тази форма на литературното изкуство говорим, за нейните естетически и емоционално стимулиращи качества . Влизаме в света на метафорите, римата и ритъма , където словото превръща усещанията в изкуство. Разказваме за лицата и проявленията в живота на божествената и човешката любов . В месеца на любовта ви каним на среща с..

публикувано на 18.02.25 в 12:46
Иван Нотев

Иван Нотев в необятната територия на джаза

"Със сигурност джазът е начин на живот, начин на мислене. Джазът е необятна вселена ." Това каза в предаването "Преди всички" Иван Нотев, музикален редактор, автор и създател на новото предаване, което тръгва по програма "Хоризонт" тази вечер - "Джазавю". "Джазавю" с Иван Нотев стартира на 18 февруари по "Хоризонт" Интересът на..

публикувано на 18.02.25 в 09:55

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

19-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“ e посветено на празника на любовта и виното 14-и февруари. В първия му час в букети от оперни наздравици са вплетени музикални новини и репортажи. Вторият час е посветен на любовта, но не на романтичната, а на добротворческата...

обновено на 17.02.25 в 19:08

Музейната експозиция "Изповедта на Апостола" ще бъде премахната от Квадрат 500

Музейната експозиция "Изповедта на Апостола", разположена в Квадрат 500 на Националната галерия, предстои да бъде премахната, предупреди Васил Василев - председател на Управителния съвет на Общобългарския комитет "Васил Левски". Двугодишният договор изтича на 19 февруари и няма да бъда продължен, каза Василев: "Това е подигравка с..

публикувано на 17.02.25 в 13:30
Част от екипа на продукцията

"Конклав" и "Бруталистът" си разделиха по 4 награди БАФТА

Продукцията "Конклав", дефинирана като политически трилър и фокусираща се върху процеса за избор на папа и всичко задкулисно, с което той е свързан, спечели наградата за най-добър филм на церемонията по връчване на отличията БАФТА на Британската академия за кино и телевизия, предаде Ройтерс. Режисьор на филма е Едвард Бергер. Филмът е..

публикувано на 17.02.25 в 08:59

Над 200 деца на галаконцерта "Млади фолклорни таланти" в Първо студио на БНР

Близо 200 деца ще вземат участие в 24-тия галаконцерт на лауреатите в конкурса "Млади фолклорни таланти" на предаването "Рано в неделя". Концертът започва в 14.00 часа и ще се проведе в първо студиото на Българското национално радио. Ще бъде предаван пряко в ефира на програма "Хоризонт". Водещи ще са Марина Маринова и Стиляна Алексиева...

публикувано на 16.02.25 в 08:47