На днешния брифинг, на който обяви мерки за подкрепа на културния сектор и творците в условия на криза заради разпространението на Covid-19, министърът на културата Боил Банов беше помолен за коментар на искането на оставката му, отправено от един от предшествениците му на поста - Вежди Рашидов.
Бившият културен министър поиска оставката на настоящия в телевизионно интервю, в което коментира казуса с Червената къща в София – сградата в миналото е била дом на бележития ни скулптор Андрей Николов:
„Аз господин Вежди Рашидов няма какво да го коментирам - нито съм му гледал интервюто, разказаха ми, разбира се.
Вежди Рашидов е един изключителен художник и мога да кажа за него, че като всеки творец, който на всичкото отгоре е и много талантлив, той е човек на крайностите“, каза Банов.
Той беше категоричен, че не разбира казуса с Червената къща и за пореден път припомни, че има сериозен проблем със собствеността сградата, която е културно-историческа ценност.
Банов обяви, че има хора, които през годините не са решили проблема, въпреки че са имали възможност да го направят, но отрече и Вежди Рашидов да е сред тях.
„Както съм казвал и много други пъти - в Червената къща има смесена собственост. Защо? Защото в края на 50-те или в началото на 60-те един от наследниците на големия скулптор дарява своята част от къщата на държавата. В последствие държавата преценява и взима останалата част за държавна, като изплаща и някакви обезщетения… И тя - къща и паметник на културата, се превръща в публична държавна собственост, каквато е и досега. През 2000-та година отново един от наследниците на големия скулптор по някакъв за мен парадоксален начин,…. успява да си върне част от къщата през реституция….“.
За сегашната ситуация Банов посочи:
„Казус има с една къща, която е свързана с културата и изкуството на България - паметник на културата, и която е част от живота в нашата столица. Този казус трябва да бъде решен, но има частен собственик, който е влязъл правомерно. Според мен неправомерно са го пуснали органите, когато е трябвало, но сега е той е законосъобразен. И това създава неделимостта на неговата собственост. Той, ако беше на третия етаж примерно да му възстановят, или втори и трети да държи, пак да се ползва под някаква форма Това е същността на проблемите вътре. А всичко друго и защо в годините никой не се опитвал да се справи с това нещо…“
Министърът свърза множеството коментари по темата с прагматични мотиви:
„Вероятно „запалването“ за тези коментари, така си мисля, става - миналата седмица ние засичаме в един сайт, че собственикът се опитва да отдаде под наем неговата част. Той няма право на това. Къщата е публична държавна собственост. И независимо, че сме в съсобственост, тя остава такава и той няма права да отдава под наем.
Така че моментално - в момента, в който бяхме сезирани, ръководството на галерията предприе действия, изтри обявата от сайта, предупреди съответно този, който е, че това е неправомерно действие.
Но той дори да опита и в други сайтове да го направи, това не може да се случи, това е противозаконно – в публична държавна собственост не можеш да отдаваш - дори и да имаш ти собственост, не можеш да отдаваш. Това е!
Повече от министър Банов по казуса чуйте от звуковия файл.
На брифинга Банов отрече и обвиненията на бизнесмена Васил Божков, че ценностите от колекцията му не са съхранявани правилно.
Европейската комисия изрази безпокойство от информацията, че украинската агенция за сигурност е задържала украински служители от Агенцията за борба с корупцията. "Институциите за борба с корупцията са ключови за реформите в страната и трябва да действат независимо, за да имат доверието на обществото", каза неин говорител. Той припомни,..
Украйна обяви състава на делегацията за насрочените за утре преговори с Русия. От Кремъл предупредиха, че няма основания да се очакват чудеса от разговорите в Турция. Зеленски: Следващите преговори с Русия са насрочени за сряда Секретарят на украинския Съвет за национална сигурност и отбрана Рустем Умеров ще оглави украинската..
През 1958 година любители водолази регистрират за първи път отделни дървета, без да знаят, че става въпрос за подводна каменна гора от епохата на Миоцена. Тя се намира в района на Созопол и засега на науката не е известен друг подобен природен феномен. Геоложките слоеве доказват възраст от 20 милиона години , разказа пред БНР доц...
В Гърция се разраства скандалът с откраднатите евросубсидии. Съдът в област Фтиотида издаде наказателни присъди на 13 гърци, които с фалшиви документи са получили европейски субсидии в рамките на две години. Присъдите са от 6 до 40 месеца затвор и връщане на неправомерно получените европейски средства. Разследването започва след анонимен..
Преразходът е в болничната помощ и за 4 месеца е над 150 млн. лева. От НЗОК знаят къде и в кои болници е преразходът, затова ми се струва, че тези проверки на Касата и ДАНС са малко показни, коментира депутатът от ПП-ДБ и зам.-председател на здравната комисия в парламента доц. д-р Александър Симидчиев в интервю пред БНР. "Питах колеги за..
Българската народна банка предупреди за новопоявили се телефонни измами, при които обаждащите се твърдят, че са служители на БНБ. От името на банката измамниците твърдят, че отпускат кредити и дават инструкции за извършване на различни действия - включително внасяне на парични суми или нареждане на преводи. "Подобни обаждания са измамни и..
Бюджетната комисия в парламента одобри на второ четене измененията в капиталовата програма за общините, записана в Бюджет 2025. Промените засягат единствено проектите на местната власт, а не са по параметрите на самата финансова рамка. Отхвърлено бе предложението на депутати от "Демократична България" поредността на плащанията да е по..
"Борисов е заинтересован от съхраняване на правителството. Същевременно той изпраща послания, че няма да стои като заложник заради управлението. ГЕРБ..
Опитът да се влезе в офиса с взлом беше акция за сплашване, натиск и смачкване на сдружение "Боец" , каза лидерът на сдружението Георги Георгиев в..
" Ние не само сме притеснени, а сме много притеснени , защото ако не ни чуят, наистина нашата индустрия успя да устиска през две страхотни кризи -..