От 8 май на световния музикален пазар е нова продукция на Naxos - песни и романси от Сергей Прокофиев. Изпълненията са на младата певица Маргарита Грицкова, солистка на Виенската държавна опера, и българската пианиска Мария Принц, която от години живее във Виена и си партнира на сцената и в звукозаписното студио със световни звезди като сопрана Красимира Стоянова, баритона Мариас Гьорне, кларинетиста Андрю Маринър, флейтиста Патрик Галоа и редица други.
Сътрудничеството на Маргарита Грицкова и Мария Принц е от няколко години. Имали сме удоволствието да видим двете дами и на българска сцена през 2017 г. Това е вторият им съвместен компактдиск след албума им с вокална музика от Сергей Рахманинов от 2019 г., а вече е готов и третият – с творби от Шостакович, който предстои да излезе през есента.
Настоящата продукция с песни и романси от Прокофиев е особено интересна, защото това е много рядко изпълнявана по света музика. Записите са направени в Баварското радио в Мюнхен.
Мария Принц, благодарение на която имаме възможност да направим тази българска радиопремиера, споделя:
"Аз за себе си установих, че песенното творчество на Прокофиев е невероятно богато, невероятно интересно - нещо като лаборатория за неговите големи симфонични и инструментални произведения." Пианистката добавя, че съвсем съзнателно с дуетната й партньорка са подредили вокалните миниатри по хронология.
Мецосопранът Маргарита Грицкова е възпитаничка на консерваторията в Санкт Петербург, която завършва с отличие през 2010 г., а две години по-късно става солистка на Виенската държавна опера. Както разказа самата тя в интервю за “Алегро виваче” по повод излизането на компактдиска, този репертоар не е изпълняван от нея на сцена, дори в Русия, с изключение на песните по стихове на Анна Ахматова.
За композитора Сергей Прокофиев Грицкова казва:
„Неговият музикален език е много своебразен. Той е по-близък до инструменталната му музика.Това дава особено големи възможности за „оцветяване“ от певеца. В същото време ролята на дуета е по-голяма, отколкото при други композитори. Разбира се, това партньорство е важно в романсите на Чайковски, на Рахманинов и на Римски-Корсаков, но при Прокофиев всичко е така преплетено, че трябва да се подхожда с голямо внимание.
Особено ни харесва това, че музиката е напълно неочаквана. Пълна е с изненади и непредсказуемост. Нищо с нищо не си прилича. Вокалната музика на този композитор е част от целия му живот. В началото тя е по-сложна за възприемане, а към края на дните му става по-песенна. Но всичко е поразително и разнообразно.
Музиката на Прокофиев е като ребус и понякога е трудно да разгадаеш какво е имал предвид. Но е много важно да успееш, да намериш ключа към нея. Например, дори и да не изпълниш достатъчно добре романсите на Чайковски и Рахманинов, това все ще си е прекрасна музика, докато тази на Прокофиев е интересна и въздействаща, но трябва за разбереш значението на това, което се случва в нея.
За мен беше голямо щастие, че за нас с Мария беше толкова интригуващо и важно да намерим нашия ключ към тези произведения. Процесът на подготовка за диска беше чудесно време. За мен като човек беше радост, а като музикант – чест да се докосна до тези малко познати прекрасни произведения“.
Чуйте в звуковия файл какво още казват Мария Принц и Маргарита Грицкова за осъществяването на този нов звукозаписен проект.
Добрич ще отбележи 145 години от рождението на писателя Йордан Йовков със съвременен спектакъл, обединяващ в себе си музика, танци и текст. Инициативата е финансово обезпечена от Министерството на културата по проект „Добрич арт“, който ще се осъществи от Общинския културен институт. Сцената на изявата ще бъде в градския парк „Св. Георги“, а..
То и името й българско, и хубостта й българска, и талантът й в повече на Гергана Христова - Веселинова от Враца. Книгата, която представям е " Неродена мома", издържана изключително в стил български диалект и бит, унаследен от бабите. Завършила е гимназия във Враца със специалност " История", бакалавър 4 социална педагогика в..
Пианистката Венета Нейнска ще представи творби на Димитър Ненов на престижни сцени в Ню Йорк, Ню Джърси и София. На 15 февруари в Nicholas Music Center на Rutgers University, Ню Джърси, тя ще представи киноконцерта "В търсене на Димитър Ненов" . Това събитие, част от тридневен фестивал, посветен на 90-годишнината на американския педагог и..
На 5 февруари от 19:00 часа Първо студио на БНР ще бъде домакин на авторски концерт с пиеси на композитора Костадин Генчев от поредицата "Петолиния и вдъхновения". Познаваме Костадин Генчев като един от виртуозите в Оркестъра за народна музика на БНР. Високо цененият наш кавалджия обаче отдавна е направил своята заявка и като автор на музика, в която..
Над 40 книги – поезия, проза, научни и научно-популярни издания и произведения за деца на автори от Сливен и региона, издадени през 2024 г., бяха представени в Регионалната библиотека "Сава Доброплодни" в рамките на първия за годината Петъчен литературен салон. Прегледът на годишната книжна продукция на сливенските автори се провежда от..
Поредицата "Културама фест в музея" ще има специално събитие на 31 януари от 19 часа в Софийската градска художествена галерия. Под надслов "Деца свирят на деца" фондацията организатор "Културни перспективи" ще представи най-младите си стипендианти: Анжелина Денчева - сопран, Кристиян Менев - баритон, Дарин Ламбрев - виолончело, и Филип Ангелов -..
Ново българско музикално произведение ще види бял свят на 29 януари във Военния клуб. Композиторът Минко Ламбов ще бъде и диригент в концерта на Симфониета "София", а в програмата са включени още пиеси от Кирил Ламбов, Ренцо Руджери и др. Новото произведение на Минко Ламбов е Концерт за цигулка, акордеон и оркестър. То е част от поредицата..
Вездесъщата роля , приписвана на Пеевски, прекрасно се вписва в неговата стратегия – помага му да си приписва сила на демиург, каквато не притежава..