В рубриката "Помните ли..." на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" отбелязваме годишнини на важни фигури и институции в музикалната история на България.
Повод да припомним творчеството на диригента и композитор Виктор Райчев е 100-годишнината от рождението му. Неговото име е свързано преди всичко с дейността на Държавния музикален театър „Стефан Македонски“, където той в продължение на 30 години е на диригентския пулт и на чиято сцена са поставени всички негови оперети, които бързо стават любими на публиката.
Виктор Райчев е роден на 24 май 1920 г. в семейство, от което произлизат още двама забележителни български музиканти: братята му Александър Райчев - големият наш композитор, и Ромео Райчев - известният оперен диригент. Отначало пътят на Виктор Райчев е далеч от музиката, въпреки че от 14-годишен свири на различни инструменти. Той завършва стопански науки в Софийския университет, но когато отбива военната си служба, организира самодеен ансамбъл - увлича се от творческата работа и скоро постъпва в Музикалната академия. Там учи дирижиране при Асен Димитров и композиция при Парашкев Хаджиев.
Още както студент Виктор Райчев ръководи ансамбъла при Профсъюзния дом, а след дипломирането си през 1952 г. е назначен за диригент в Държавния музикален театър “Стефан Македонски“ (сега Национален музикален театър). Там преминава цялата му кариера: през 1959 г. става главен диригент, от 1962 до 1967 г. е директор на театъра, а през 1982 г., поради заболяване, се оттегля от активна дейност.
С цялостната си дейност Виктор Райчев допринася за професионалното израстване и утвърждаване на оперетния театър в България. В този период той композира и шестте си оперети, бързо станали популярни: „Младостта на Маестрото“, "Женски герои“, “Бал на жените“, “Щастливеца“, “Къщичка от карти“, “Хъшове“. Райчев композира още хорово-оркестрови творби като „Молитва от Ботев“, “Смъртта на Самуил“, и камерна музика - 12 пиеси за пиано, “Серенада“, хорови песни. Виктор Райчев умира на 5 януари 1999 г.
В Златния фонд на БНР е запазено изказване на уважаваната диригентка Росица Баталова, която в продължение на дълги години работи с Виктор Райчев. Чуйте в звуковия файл.
Видях всичко в журналистиката. Това заяви пред БНР журналистът Валерия Велева, която празнува своята 70-та годишнина с представяне на две свои книги – "Рани от власт" и "Ах, тази власт". "Двете книги обхващат периода от падане на власт на Тодор Живков до наши дни. В едната съм събрала интервюта, които съм правила от 1991 година до днес...
" Темата в пиесата е това, заради, което хората идват, за да я гледат, а темата за любовта е точно такава, но аз обичам да правя такива пиеси, в които на зрителят накрая малко надежда да му дам , каза за БНР Йордан Славейков, режисьор, писател, драматург и преподавател. Поводът за срещата ни е най-новото му представление "Прашка" , чиято..
В книгата " Късно завръщане" на Валентин Григоров от София ви докосвам до един позитивен, динамичен и енергичен човек. Тя съдържа лирика, приказки и разкази и от нея лъха ведрият дух на автора. С любимата Венета Терзиева, която преди време съм представяла ,живеят и работят в Берлин, събират българи - писатели в Милано, зареждат хората с..
Експозиция от 38 икони, създадени в периода 17-19 век вече имат самостоятелно зала в Художествената галерия на Русе . Те ще бъдат достъпни за посетителите целогодишно и тази промяна е част от новата концепция на галерията. С акапелни църковни произведения, изпълнени от камерния хор на Държавна опера - Русе, тържествено и с подобаващо..
Днес в Дома на киното в София се открива филмовият фестивал МЕНАР. Той запознава българската публика с културата и традициите на Югоизтока и ислямския свят. Това е 17-тото му издание. Зрителите да очакват една добра селекция от игрални, документални и късометражни филми, които ще се се излъчват до 30 януари, обясни пред БНР Здравко..
На сцената на Пловдивския театър тази вечер ще се състои премиерата на спектакъла "2084. RЕХ. Или последният цар на света" . Автор на пиесата е руският драматург Кирил Фокин , а постановката е на македонския режисьор Деян Пройковски . Ироничната антиутопия ще поведе зрителите към близкото бъдеще – свят, в който човечеството е постигнало..
На 10 януари в красивата стилна зала на Дома на австрийските инженери в двореца Ешенбах в центъра на Виена се проведе забележително музикално събитие - Новогодишният благотворителен галаконцерт на Виенската гимназия Терезианум. Държавният комплекс Терезианум включва ефектни исторически сгради, датиращи от няколко века и е седалище на..
Проблемите в детското здравеопазване и липсата на лекари не са от вчера, те са от доста години. Недостиг има в общинските и държавните болници,..
Достатъчно е да сте в едно помещение с болен от грип, който да се изкиха и изкашля няколко пъти и се заразявате в рамките на часове . Началото е..
Грипният вирус е характерен за месеците януари и февруари и нашата имунна система трябва да бъде подготвена да се справи по-лесно с това заболяване...