Китайското външно министерство обвини Великобритания в груба намеса във вътрешните дела, след като британският премиер Борис Джонсън заяви, че ще предложи на милиони граждани на Хонконг възможност да станат британски граждани, ако Пекин приложи новия спорен закон за сигурността в града.
Говорителят на китайското министерство на външните работи Чжао Лицзян посъветва Великобритания „да направи стъпка назад, в противен случай ще има последици“ и допълни, че Китай е внесъл официален протест в Лондон по повод на идеята за британски паспорти.
„Няма нито една дума или клауза в съвместната китайско-британска декларация, която да дава на Обединеното кралство някакви правомощия за отговорност за Хонконг, бивша британска колония, след предаването му на Китай“, изтъкна говорителят.
Въпреки че продемократичните политици и протестиращите в Хонконг приветстваха британското предложение, повечето от тях заявиха, че предпочитат международните усилия да се фокусират по-скоро върху защитата на града, най-вероятно под формата на санкции срещу Китай или управниците в Пекин, а не само за даване на подслон на тези, които искат да избягат.
В отговор на гласувания в парламента на Китай законопроект за сигурността, който забранява всякаква дейност, която застрашава китайската национална сигурност, включително сепаратизъм, подривна дейност и тероризъм, но се предполага и смълчаване на дисидентите и други политически опоненти, Борис Джонсън каза, че е готов да предложи на близо 3 милиона граждани на Хонконг право да живеят и работят в Обединеното кралство за неограничен период и получаване на пълно британско гражданство, ако Китай наложи спорния закон.
Великобритания е готова да промени имиграционните си правила, ако Китай наложи закона за националната сигурност в Хонконг, казва британският премиер Борис Джонсън в статия за вестник „Саут Чайна Морнинг Поуст“. Според него решението на Пекин за..
Министрите на външните работи на ЕС приеха декларация, в която изразяват сериозна загриженост от приетия от Китай спорен закон за сигурността в Хонконг, който криминализира подкопаването на властта на Пекин. Вчера китайският конгрес прие..
Китайското външно министерство обеща, че "ще предприеме мерки за противодействие при всяка намеса във вътрешните ни работи", като добави, че никой, включително САЩ, няма право да се меси. Говорителят на външното министерство Чжао Лицзян направи..
Два пожара горят в София и района около града. Това съобщиха от Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението". Няма опасност за хора и сгради. Първият пожар е възникнал около 13:00 в района над град Банкя по пътя за Клисурския манастир..
Няма пряка опасност пожарът, който бушува трети ден, в Сунгурларска община да засегне село Скала. Преди два часа от общината заявиха, че огънят се е разраснал и се е насочил към населеното място. Цял ден продължиха дейностите на терен. Пожарът..
Израелският премиер Бенямин Нетаняху оправда намерението на правителството да поеме контрола над ивицата Газа в първа пресконференция пред чуждестранни журналисти. "Нашата цел не е да окупираме ивицата", заяви премиерът. Израелският..
Пожар избухна днес следобед в местността Мумнево край Свиленград. Огънят прехвърли магистрала "Марица" и се насочи към Свиленград, съобщи началникът на Районната служба "Пожарна безопасност и защита на населението" в Свиленград Ивелин Тонев, цитиран от..
Завърши 13-ото издание на Събора на народното творчество в Копривщица, който напълни поляните в местността Войводенец над града. Три дни, шест сцени и над 7000 участници – Копривщица събира най-добрите самодейци от България Тази година между 8..
Търсят специалист да поправи часовниковата кула в монтанското село Винище. Съоръжението е построено през 2007 година Часовникът на кулата в монтанското село Винище не работи. Местните жители се оплакали за проблема на кмета на общината Златко Живков,..
Пожарът в Сунгурларско отново се разрасна заради силния вятър, който смени посоката си и ускори придвижването на пламъците към село Скала, съобщиха от пресцентъра на Община Сунгурларе, предаде БТА. С оглед придвижването на огъня към село Скала са..
Във Велинград тази събота, 9 август, ще се състои много специално събитие – нещо като родова среща с концерт. Ще се съберат музиканти с фамилия..
Петър Керкелов е един от ярките български композитори. Неведнъж е работил по поръчка на престижни форуми, но тази година се затвърждава творческата му..
Академия "Роза" е нетрадиционен формат за музикално обучение в Долината на тракийските царе, където любовта към музиката среща високия професионализъм и..