Поводът да припомним делото на известния хоров диригент и композитор Евгени Чешмеджиев е 90-годишнината от неговото рождение на 23 май 1930 г.
Той е син на известния композитор, хоров диригент и етнограф Йосиф Чешмеджиев. Завършва Музикалната академия като ученик по композиция на проф. Панчо Владигеров, оркестрово дирижиране при проф. Асен Димитров и хорово дирижиране при проф. Геори Димитров. От 1960 г. е диригент на Софийския пощенски хор - колектив с дългогодишна история, в който диригент е бил и собствения му баща, и още други известни дейци на хоровото дело у нас. Но именно Евгени Чешмеджиев се заема с цялостното обновяване на хора и по отношение на репретоара, и в стилистическо отношение, допринася за професионалното му израстване. Освен традиционните 25-30 концерта годишно из цялата страна, Пощенският хор прави гостувания в много страни на Европа - в Югославия, бившата ГДР, Унгария, Словакия, Румъния, Италия. Посещава и много български градове.
Навсякъде Софийският пощенски хор е посрещан с аплодисменти и възхищение. Възторжени са и рецензиите за неговия диригент Евгени Чешмеджиев. В белградския вестник “Борба“ от 1963 г. четем:
„Евгени Чешмеджиев води своя хор с лек и прецизен жест, много вещо и въздействащо.“
В магдебургския вестник “Нов път“ през 1964 г. пише:
“Евгени Чешмеджиев владееше изцяло голямото певческо дарование на хора. Отличната му мануална техника и точни встъпления гарантираха презицност в пеенето на хора и в най-сложните творби. Обаятелното въздействие, което се излъчваше от него, покори еднакво и хор, и слушатели“
Не случайно през 1973 г. хорът е отличен с първа награда и купата на фестивала на престижния международен хоров конкурс в Гориция, Италия. Софийският пощенски хор печели не само чуждестранната публика - той е лауреат и на традиционните републикански фестивали на художествената самодейност у нас, носител е на златни и сребърни отличия и се налага като един от водещите хорови колективи у нас.
Междувременно Евгени Чешмеджиев работи в редакция "Хорова музика" на Българското национално радио.
Като композитор той оставя значително творчество - оратория-опера “Езичници”, пиеси за симфоничен и струнен оркестър, инструментални пиеси, над 200 хорови и солови песни. Той е носител на редица награди: от конкурса Виоти в Италия (1960), на БНР (1964), голямата награда на Министерството на народната просвета (1985).
Евгени Чешмеджиев умира на 17 януари 2009 г.
Чуйте в звуковия файл изпълнение на Смесения хор на БНР с диригент Методи Матакиев на песента "Ден денувам" от Евгени Чешмеджиев по текст на Пейо Яворов.
Видях всичко в журналистиката. Това заяви пред БНР журналистът Валерия Велева, която празнува своята 70-та годишнина с представяне на две свои книги – "Рани от власт" и "Ах, тази власт". "Двете книги обхващат периода от падане на власт на Тодор Живков до наши дни. В едната съм събрала интервюта, които съм правила от 1991 година до днес...
" Темата в пиесата е това, заради, което хората идват, за да я гледат, а темата за любовта е точно такава, но аз обичам да правя такива пиеси, в които на зрителят накрая малко надежда да му дам , каза за БНР Йордан Славейков, режисьор, писател, драматург и преподавател. Поводът за срещата ни е най-новото му представление "Прашка" , чиято..
В книгата " Късно завръщане" на Валентин Григоров от София ви докосвам до един позитивен, динамичен и енергичен човек. Тя съдържа лирика, приказки и разкази и от нея лъха ведрият дух на автора. С любимата Венета Терзиева, която преди време съм представяла ,живеят и работят в Берлин, събират българи - писатели в Милано, зареждат хората с..
Експозиция от 38 икони, създадени в периода 17-19 век вече имат самостоятелно зала в Художествената галерия на Русе . Те ще бъдат достъпни за посетителите целогодишно и тази промяна е част от новата концепция на галерията. С акапелни църковни произведения, изпълнени от камерния хор на Държавна опера - Русе, тържествено и с подобаващо..
Днес в Дома на киното в София се открива филмовият фестивал МЕНАР. Той запознава българската публика с културата и традициите на Югоизтока и ислямския свят. Това е 17-тото му издание. Зрителите да очакват една добра селекция от игрални, документални и късометражни филми, които ще се се излъчват до 30 януари, обясни пред БНР Здравко..
На сцената на Пловдивския театър тази вечер ще се състои премиерата на спектакъла "2084. RЕХ. Или последният цар на света" . Автор на пиесата е руският драматург Кирил Фокин , а постановката е на македонския режисьор Деян Пройковски . Ироничната антиутопия ще поведе зрителите към близкото бъдеще – свят, в който човечеството е постигнало..
На 10 януари в красивата стилна зала на Дома на австрийските инженери в двореца Ешенбах в центъра на Виена се проведе забележително музикално събитие - Новогодишният благотворителен галаконцерт на Виенската гимназия Терезианум. Държавният комплекс Терезианум включва ефектни исторически сгради, датиращи от няколко века и е седалище на..
Проблемите в детското здравеопазване и липсата на лекари не са от вчера, те са от доста години. Недостиг има в общинските и държавните болници,..
Достатъчно е да сте в едно помещение с болен от грип, който да се изкиха и изкашля няколко пъти и се заразявате в рамките на часове . Началото е..
Грипният вирус е характерен за месеците януари и февруари и нашата имунна система трябва да бъде подготвена да се справи по-лесно с това заболяване...