Девет са вече жертвите на домашно насилие от началото на епидемията от коронавируса. Растат и случаите на агресия в семейството.
От болница "Пирогов" съобщават, че продължават и разширяват инициативата си "Приемна за жертви на домашно насилие и Гореща телефонна линия".
3500 са вече сигналите за агресия в семейна среда, съобщават от полицията. Само в Софийския градски съд, от началото на епидемията, са издадени 600 ограничителни заповеди.
В тези условия е много важно да се създадат условия жертвите на домашно насилие да получат адекватна подкрепа и грижи.
Обмисля се възможност на потърпевшите, които не постъпват в болница, да се предоставят временни жилища, докато се изяснят причините за техните проблеми и се намери решение, съобщи директорът на "Пирогов" проф. Асен Балтов.
Болницата ще разшири обхвата на действията си чрез приемната за жертви на домашно насилие, горещия телефон, на който могат да получат помощ и предстоящо стартиране на национален специализиран уебсайт за домашното насилие.
Планирани са също конференции и дискусии по темата.
Инициативата се осъществява съвместно с Асоциация "Деметра" и е подкрепена фонд "Обединени срещу Covid-19", фондация "Tide" и Министерство на правосъдието.
От там призовават пострадалите от домашно насилие да сигнализират своевременно на телефон 070040150.
Община Радомир организира днес пролетно почистване заедно с доброволци от всички населени места в общината. Инициативата е в рамките на кампанията "Община без отпадъци". Ще бъдат почиствани междублокови пространства, площадки, градинки, дребни отпадъци от опаковки, фасове и пораснали треви и храсти. На координаторите на сформираните..
От Столичната община организират предаване на отпадъци от мазета, гаражи и тавани в квартал "Младост“ днес от 10:30 до 14 часа. Те ще се събират на паркинга пред хипермаркета на бул. "Александър Малинов" 75 В рамките на инициативата ще има пунктове за разделно събиране на едрогабаритни отпадъци и опасни отпадъци от домакинствата като стари..
Вицепрезидентът Илияна Йотова ще бъде гост във френския град Грас на концерт на български оперни изпълнители за 145-годишнината на българо-френските дипломатически отношения. Йотова ще посети Грас по покана на кмета на френския град Жерон Вийо и на местната културна асоциация "Център за изкуства". Председателят му Жил Фукс е меценат,..
Движението в района на Дунав мост ще бъде затруднено в продължение на около два часа заради протест. Граждански мирен протест под наслов: "Да защитим децата си - автошествие и блокада на Дунав мост" ще се проведе в обедните часове на съботния ден. Участниците се събират в 10:30 часа на общинския паркинг до сградата на Националната агенция..
Сигнал за въздушна тревога е прозвучал рано тази сутрин над много израелски райони след изстрелването на ракетата от Йемен, която е била прехваната от армията, преди да навлезе над територията на Израел, предаде Ройтерс. От агенцията уточняват, че засега няма коментар от йеменските бунтовници хути, които извършват нападения и срещу кораби в..
Американският президент Доналд Тръмп каза, че Русия и Украйна са "много близо" до споразумение за прекратяване на огъня, както и призова двете страни да се срещнат и да го финализират. Междувременно украинският президент Володимир Зеленски отново подчерта, че Крим принадлежи на Украйна. В социалнната си мрежа Доналд Тръмп написа, че е..
Днес се навършват 39 години от аварията в чернобилската ядрена централа. В нощта на 26 април 1986 година в нея се провежда тест, който довежда до експлозия в 4 реактор. В атмосферата са изстреляни радиоактивни частици. Населението на Припят - град с около 300 хиляди жители, в непосредствена близост до реактора, не е евакуирано веднага...
Обществото не е убедено, че бюджетът ще бъде харчен прозрачно. Предвиденото увеличаване на външния дълг поражда съмнения за потенциален корупционен..
Ю Хуа е сред най-четените китайски автори по света и е за първи път в България, благодарение на "Прочети София". Срещата с него ще бъде в..
Заради демографската криза са необходими решения за пенсионната система с дългосрочен характер . Това заяви пред БНР Зорница Русинова, председател..