Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Йонас Кауфман блести в нов запис на "Отело" от Верди

През 2017 г. тенорът Йонас Кауфман беше провъзгласен за най-великия Отело на своето поколение, след като се завърна триумфално на оперната сцена в главната роля в постановката на "Отело" в Кралската опера "Ковънт Гардън". В миналогодишното издание на фестивала за документални филми, посветени на изкуствата Master of Art гледахме лента, която ни разказа вълнуващо точно за това завръщане. То стана причина и звукозаписната компания Sony Classical да осъществи нов запис на операта "Отело" от Верди с Йонас Кауфман, Федерика Ломбарди в ролята на Дездемона и Карлос Алварес като Яго, хора и оркестъра на Академията "Санта Чечилия" под диригенството на маестро Антонио Папано. Албумът вече е на световния музикален пазар. По този повод беше организирана международна интернет конференция за представянето му.

Карантината заради пандемията от Covid-19 донесе на света нов етап в културата на общуване в интернет пространството. Обиграваме там в световен мащаб всяка дейност – от осъществените чрез интернет концерти и записи на солисти, хорове и оркестри от различни домове, градове и държави, до интернет пресконференции за тяхното представяне. За мен беше голямо вълнение от дома си да се включа в конференцията, домакинствана от Академията "Санта Чечилия" в Италия, в която журналистът Андреа Пенна разговаря с главния диригент на Кралската опера в Лондон "Ковънт Гардън" Антонио Папано, който се включи от Великобритания, и с тенора Йонас Кауфман от Германия, за да представят новия запис на операта "Отело" от Верди.

Записите са правени при нормални условия, но конференцията започна с хоров фрагмент, изпълнен дистанционно от хористите от Академията "Санта Чечилия", а преди това, по време на звуковите проби, Антонио Папано и Йонас Кауфман се заговориха за актуалната ситуация в оперния свят. Това беше и темата, с която завърши конференцията. Разбира се, вълненията са големи и общи за всички артисти по света! Йонас Кауфман коментираше новите изисквания за отстояния между оркестрантите в залите, които от гледна точка на музицирането са абсурдни. А маестро Папано изрази болката си от това, че когато влезеш в метрото в Лондон - там е пълно, а концертната или оперната зала трябва да е полупразна. „Миналата събота направих първия си концерт в новите условия”, сподели маестрото, „и усещането беше толкова странно в празната зала! Все едно си в празен ресторант, а ние сме най-знаменития ресторант в света… Трябва да правим проекти, които са по-камерни, работим в атмосфера на голяма несигурност и не знаем кога ще се завърнем към нормалността.” Звучи толкова познато, нали?!

Йонас Кауфман и Антонио Папано в работен моментА сега към вердиевия Отело! Всеки път, когато гледам спектакъл от киносезона на "Ковънт Гардън", дирижиран от Папано, изпитвам /и не само аз/ огромно удоволствие да слушам в антрактите как маестрото разказва за конкретната оперна творба, седнал на пианото. Успява да обясни смисъла на всеки музикален елемент, произведението сякаш струи от искрящите му очи и оживява изпод пръстите му по клавишите. На тази конференция Папано не беше на пианото си в оперния театър, но пак говореше с вълнение за тези моменти от работния процес с певците при пианото, когато са анализирали всяка фраза и смисловата натовареност на всяко пианисимо и пиано пианисимо в партитурата на Верди.

В лицето на Йонас Кауфман той има истински съмишленик в търсенето на смисъла. Какъв е неговият Отело – военен, влюбен мъж, човек, лесен за манипулиране, раним в своята любов? „Той е всичко това”, казва Йонас Кауфман и обръща внимание, че дори когато прави комплименти в любовната сцена в края на първо действие, Отело винаги говори с езика на воина. Другото, към което насочи вниманието ни, е финалът на операта. „Тези последни мигове, в които Отело избира дали да продължи да живее, променят всичко в представата ни за него, за което искам да благодаря на Джузепе Верди”, каза той и специално ни разходи из дома си, за да ни покаже портрета на великия композитор, за което пък аз искам да му благодаря, въпреки че не се прояви като оператор в класическа продукция, а по-скоро като в модерен нискобюджетен филм.

Водещият конференцията Aндреа Пенна, на когото бяхме изпратили нашите въпроси от различни държави, помоли Йонас Кауфман да направи съпоставка Верди-Вагнер, Отело-Тристан, тъй като големият тенор с баритонална окраска на гласа през последните години се изявяваше и развиваше във вагнерово амплоа. Интервюто се водеше от италианска територия, но Йонас Кауфман е един много интелигентен и дипломатичен мъж и музикант професионалист. Той не изрази своите предпочитания в почти 200-годишната война. Но по отношение на Отело и Тристан отбеляза, че има различия в музикалния език и че при Вагнер се пее два пъти повече, така че ако е говорил за Отело като за музикален Еверест, може би, говорейки за Тристан, трябва да каже Марс. „Винаги търся спецификата на композитора, емоционалната логика", каза той. "Например когато композиторът изписва пиано пианисимо в партията на героя, има определена причина, има емоционално обяснение за това, а изпълнението не е въпрос само на вокална акробатика.” Беше забавно, че английският превод на отговора спря точно когато водещият попита Йонас Кауфман за политическата коректност при поставянето на образа на Отело.

Още за международната интернет конференция и казаното от Кауфман и Папано очаквайте в предаването "Каста дива" в неделя от 20 ч. по програма "Хоризонт".



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В София врати ще отвори къщата - музей на Райна Княгиня

Къщата, в която е живяла Райна Княгиня в София вече е готова да бъде музей. Това стана ясно още през 2023 година. Тогава кмет на София беше Йорданка Фандъкова, която следеше строителните работи на сградата.  „Възстановяваме къщата, в която е живяла Райна Княгиня, заедно със запазените автентични предмети. Тя се намира на ул. „Софроний Врачански“..

публикувано на 26.01.25 в 06:42
Славян Йоргакиев

Несъкрушимата сила на бащината любов в романа на Славян Йоргакиев

Един баща като всички други преживява ужасна драма в романа на бележития белетрист Славян Йоргакиев "Моето дете - моята съдба". Детето му е отвлечено за миг, докато той продава картини. Гледа го той, тъй като майката ги е изоставила. момиченцето е на 4 годинки, много красиво и любимката на баща си. И таткото, главен герой на романа, започва да я..

публикувано на 26.01.25 в 06:07
Влади Симеонов

90 г. БНР: Спомен за Влади Симеонов, един от създателите на Радиооркестъра

В рубриката "Български съкровища" на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" имаме повод да си спомним с благодарност за диригента Влади Симеонов, оставил светла диря в музикалната ни история и в биографиите на няколко музикални състава, сред които и Симфоничния оркестър на БНР.  На 25 януари ще отпразнуваме 90-годишнината от създаването на..

публикувано на 24.01.25 в 18:36
Росица Баталова - Музикант на годината 2005

Спомен за Росица Баталова

На 19 януари се навършиха 10 години, откакто този свят напусна голямата българска диригентка Росица Баталова. Свързваме името й предимно с десетилетната й работа в Държавния музикален театър "Стефан Македонски", както и със създадения от нея Дамски камерен оркестър "София". Тя беше диригент с авторитет, спечелен с безупречната ѝ подготовка, висок..

публикувано на 24.01.25 в 18:20

Зимните музикални вечери "Проф. Иван Спасов" в Пазарджик с юбилейно издание

За 50-и пореден път в Пазарджик ще се проведат Зимните музикални вечери "Проф. Иван Спасов" - фестивал с традиции, носещ името на своя създател, диригентът и композитор Иван Спасов. Вече 19 години програматор на форума е диригентът Григор Паликаров - художествен ръководител на Симфоничния оркестър - Пазарджик, в момента главен диригент в Държавна опера..

публикувано на 24.01.25 в 17:21
Здравка Андреева в студиото

90 г. БНР: Спомени на един музикален редактор

90-годишнината на БНР ни дава повод за среща с човек, известен в музикалните среди с артистичност, може би дори малко ексцентричност, но и с пълна отдаденост на каузата музика от десетилетия. Здравка Андреева влиза в БНР още като ученичка и е първопроходец в много отношения през 70-те и 80-те години на вече отминалия век – тя е една от първите..

публикувано на 23.01.25 в 19:00
Арто Чифчиян и Българският камерен оркестър - Добрич

Българският камерен оркестър - Добрич с успешна образователна програма

Традиция е всяка година през месец януари Българският камерен оркестър - Добрич да изнася образователни концерти пред ученици от града. Постепенно интересът към инициативата се разраства и на 13 януари 2025 г. съставът покани младежката публика на три последователни събития в Органовата зала на Добрич, която има капацитет 550 места. Така само за ден..

публикувано на 23.01.25 в 18:17