Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Турция разкритикува операцията на ЕС в Средиземно море

Мавлют Чавушоглу
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Турският външен министър Мевлют Чавушоглу определи като „небалансирана“ и „пристрастна“ военноморската операция на Европейския съюз в Средиземно море „Ирини“.

По думите му по време на съвместна пресконференция в Анкара с италианския външен министър Луиджи Ди Майо операция „Ирини“ за налагане на решението на ООН за оръжейно ембарго за Либия може да проверява „частично“ трафика от север.

„Искам да попитам „Ирини“ отчете ли дошлите от Сирия в Либия бойни самолети? Има ли доклади за френските доставки на оръжие за Хафтар“, реторично попита Чавушоглу. 

По-рано САЩ обвиниха Москва, че нейни самолети от Сирия са били изпратени на помощ на командира в Източна Либия ген. Халифа Хафтар. Съществуват информации, че Париж също е доставял оръжие и припаси на Хафтар. 

Анкара поддържа признатото от ООН Правителство на националното съгласие на Файез ас-Сарадж в Триполи, което воюва с Хафтар.

ЕС започна операция „Ирини“ за налагане на решението на ООН за оръжейно ембарго за Либия на 31 март 2020 г. в рамките на общата политика по сигурност и отбрана на Съюза.

Според турския първи дипломат едностранните стъпки на страната в Източното Средиземноморие са отговор на „едностранните стъпки на източно средиземноморските страни, стремящи се да изключат Турция“ от разпределянето на природните богатства в региона. Турция обаче многократно е подчертавала, че е готова да си сътрудничи с всеки, който вярва в необходимостта богатствата да бъдат поделени, допълни Чавушоглу.

Турция и Италия ще продължат да работят за траен мир и политическо решение в Либия, посочи още турският външен министър. Италия също иска трайно примирие в северноафриканската страна, изтъкна неговият колега. Апенините са засегнати от бежанския поток от Африка през Либия и нестабилността там.

Полетите между Италия и Турция ще бъдат подновени през август. Взетите от други страни-членки на ЕС решения по отношение на Турция относно пътуванията са далеч от реалността и не трябва да бъдат използвани като средство за политически натиск, допълни Чавушоглу. Той коментира, че Анкара е информирала другите страни за взетите от нея мерки срещу коронавируса и за капацитета на здравната си система.

В Турция обаче броят на активните случаи на Covid-19 е над 23 000. В сряда Германия удължи до края на август предупреждението си нейни граждани да пътуват извън страните от ЕС само при крайна необходимост. 

Ден по-късно външният министър Хайко Маас заяви, че с някои страни, сред които и Турция, се водят преговори за по-ранно вдигане на ограничението.

Луиджи Ди Майо е един от първите външни министри, които посещават Турция след началото на пандемията от коронавируса. Италия активно поддържа членството на Турция в Евросъюза и двете страни се радват на топли отношения, като търговският оборот между тях е почти 20 млрд. евро.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доналд Тръмп в Овалния кабинет, 4 февруари 2025 г.

Тръмп обяви, че е възможно да се срещне със Зеленски идната седмица

Президентът на Съединените щати Доналд Тръмп обяви пред журналисти, че е възможно да се срещне идната седмица с украинския си колега Володимир Зеленски. Това съобщи АФП.  Попитан дали срещата ще бъде във Вашингтон, Тръмп отговори, че би могла да бъде там и допълни, че не възнамерява да пътува до Киев. Това ще бъде първата среща на Тръмп със..

публикувано на 07.02.25 в 19:53

Стив Ханке: България трябва да запази валутния борд

България трябва да запази валутния борд щом е доказал, че работи, заяви проф. Стив Ханке по време на кръгла маса, организирана от "Възраждане" в парламента. С приемането на еврото България върви срещу общественото мнение, смятат депутатите от "Възраждане". Лидерът на партията Костадин Костадинов припомни за несъстоялия се референдум и..

публикувано на 07.02.25 в 19:45
Етиен Леви

Етиен Леви: Имаме друг проект, в който си струва да заложим имената си

Разочарован и обиден от краткото си присъствие като депутат на партия "Величие" е музикантът Етиен Леви, солист на музикална група "Трик", призна той в интервю пред БНР. Музикалният педагог разказа за обвиненията, които той и други депутати на партията са получили, че са взели по 50 000 евро, а Николай Марков 1 млн. и са разбили..

публикувано на 07.02.25 в 19:41

От ПП-ДБ предлагат държавните служители да плащат лични осигурителни вноски

От коалицията "Продължаваме промяната-Демократична България" внесоха в парламента законопроект за промени в Кодекса за социалното осигуряване. Предлага се държавните служители, наети по Закона за държавния служител, и тези, наети по специалните закони – военни, полицаи, съдии, прокурори, следователи и от специалните служби - ДАНС, НСО, Разузнаване..

публикувано на 07.02.25 в 19:35
Даниел Митов и Мартин Макдауъл

Министър Митов и посланик Мартин Макдауъл обсъдиха присъединяването ни към Програмата на САЩ за безвизови пътувания

Министърът на вътрешните работи Даниел Митов се срещна с Мартин Макдауъл, временно изпълняващ длъжността посланик на САЩ в София, съобщават от пресцентъра на МВР. Срещата даде възможност за преглед на двустранното сътрудничество в областта на вътрешните работи и набелязване на стъпки за неговото активизиране на политическо и професионално..

публикувано на 07.02.25 в 19:34

Протест в Пловдив срещу избора на Десислава Атанасова за наш представител във Венецианската комисия

Десетки пловдивчани протестираха срещу избора на Десислава Атанасова за представител на България във Венецианската комисия. Юристи и граждани се събраха тази вечер пред паметника на Съединеието на едноименния площад.  Позовавайки се на международната практика, организаторът на протеста, адвокат Атанас Костов подчерта, че членове на..

публикувано на 07.02.25 в 19:02
Румен Воденичаров

Румен Воденичаров: Сорос се надцени, мислеше, че с "Отворено общество" ще създаде ново гражданско общество

Соросоид стана обидна дума, защото хората нямат никаква мисъл за България. Джордж Сорос се надцени и мислеше, че тази вълна на "Отворено общество" ще тръгне по света и ще създаде нещо като нов световен ред, ново гражданско общество на мястото на старите системи от Студената война, коментира първият изпълнителен директор на "Отворено общество" у..

публикувано на 07.02.25 в 18:43