В петък турски съд отмени правителствено решение от 1934 г., с което храмът "Света София" в Истанбул е превърнат в музей, като постанови, че решението е незаконно, съобщава Ройтерс.
По този начин съдът проправи пътя за превръщането на сградата отново в джамия въпреки редица международни предупреждения срещу тези планове.
Турската върховна административна инстанция – Държавният съвет - отмени решението на Министерския съвет на страната от 1934 г. за превръщане на „Св. София“ в музей. Решението отваря пътя за връщане на статута на „Св. София“ като джамия.
Турският държавен съвет днес се произнесе по същество на иска, след като на 2 юли изслуша страните по делото.
До момента Държавният съвет многократно е отхвърлял на различни основания допустимостта на подобни искове, но през ноември 2019 г. институцията издаде решение, с което позволява музеят "Хора" (Карийе) отново да бъде превърнат в джамия. Жалбоподателите оспорваха решение на турския Министерски съвет от 29 август 1945 г., с което множество джамии са прехвърлени към Министерството на образованието за превръщането им в музеи. Преди превръщането ѝ в джамия, "Хора" е била византийска църква, която има голяма известност и културно значение заради изкусно направените позлатени мозайки и средновековни стенописи.
Вчера говорителят на турското президентство Ибрахим Калън заяви, че „Св. София“ винаги ще бъде част от световното историческо наследство и отварянето ѝ за ислямски молитви няма да попречи на хората да могат да я посещават.
Представители на ЮНЕСКО заявиха вчера пред „Ройтерс“, че Организацията трябва да бъде уведомена предварително за всяка промяна на музея и че тези промени следва да бъдат разгледани от Комитета по световното наследство. Статутът на музей под егидата на ЮНЕСКО предвижда определени правни задължения, посочват от световната организация, и допълват, че многократно са изразявали опасенията си по въпроса с писма пред турските власти.
На площада пред „Св. София“ са поставени бариери, а още преди обявяването на решението на Държавния съвет пред музея започнаха да се събират привърженици на превръщането на „Св. София“ в джамия.
В 20:53 минути турският президент Реджеп Тайип Ердоган ще направи обръщение към нацията. Часът е символичен, тъй като 2053 г. е 600-годишнината от завладяването на Константинопол от османците.
Американският президент Джо Байдън и съпругата му Джил посетиха снощи мястото в град Ню Орлиънс, щата Луизиана, на което атентат с автомобил сутринта на 1 януари причини смъртта на 14 души, а десетки бяха ранени, предаде Ройтерс. След като отдаде почит на жертвите на емблематичната ул. "Бърбън", президентската двойка се срещна с роднини на..
Френският президент Еманюел Макрон ще вземе участие днес във възпоменателните церемонии, с които страната ще отбележи 10 години от атаката срещу редакцията в Париж на сатиричното списание "Шарли ебдо", предава ДПА. От агенцията напомнят, че причина за атаката срещу изданието станаха публикувани от него карикатури на пророка Мохамед...
Предложението, свързано с вицепрезидента, може да е параван за останалите - проблематичните промени, свързани с вечната тайна . Това допусна пред БНР експертът в областта на достъпа до информацияадвокат Александър Кашъмоввъв връзка с предложенията в проекта за изменение и допълнение на Закона за защита на класифицираната информация . В тях..
Технологиите с изкуствен интелект ще бъдат звездата на най-голямото в света международно изложение за потребителска електроника - Consumer Electronics Show, което се провежда в Лас Вегас. Официалното му откриване е днес. Освен изкуствения интелект, друга основна тема ще бъдат превозните средства без нужда от водач от всякакъв тип - освен..
В Кипър започва кандидатстването в единственото по рода си бизнес състезание в подкрепа на обединението на острова. За 15-ти път най-добрите бизнес партньорства между кипърски гърци и кипърски турци ще получат наградите, предоставяни от благотворителната фондация на сър Стелиос Хаджи-Йоану, основателя на easyGroup и кипърец по произход...
С автентичен ритуал без аналог у нас в павликенското село Караисен честват Ивановден. Празникът се нарича "Иванови влачуги". Празнува се на най-голямата чешма в селото, където именици, младоженци, моми и ергени се окъпват за здраве. От незапомнени времена хората в Караисен вярват, че "Ивановите влачуги" очистват лошата енергия и гонят злото,..
Проблемът не е само в Кюстендилско, той е национален , подчерта пред БНР юристът Пламен Абровски, след като на 28 декември край Кюстендил при сблъсък с коне на пътя загина 18-годишната Андреа Андонова, а две нейни връстнички бяха ранени . Оттогава протестите в града и района не спират, а хората все по-настоятелно се питат кой е виновен за тази..
За първи път се внася Закон за бюджета, който не отговаря на законодателната рамка , т.е. той е незаконосъобразен и не би трябвало да може да бъде..
Община Русе дължи отчет за парите от частния паркинг на Дунав мост . Това каза в предаването "Нещо повече" журналистката и политически наблюдател..
Докато политиците се месят и само когато има авария, само тогава говорим за енергетиката, нищо ново не ни очаква . Това каза пред БНР Рамадан Аталай,..