Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ердоган подписа указ за отваряне на „Св. София“ за ислямско богослужение

| обновено на 11.07.20 в 03:29
Демонстранти са се събрали пред "Св. София" след обявяването на решението за превръщането ѝ в джамия
Снимка: Мариян Карагьозов

Планираме „Св. София“ да бъде отворена за ислямско богослужение на 24 юли, заяви в телевизионно обръщение към турския народ президентът на страната Реджеп Тайип Ердоган. По-рано вчера той подписа указ за отваряне на „Св. София“ за ислямски молитви, след като турската върховна административна инстанция отмени решението на Министерския съвет на страната от 1934 г. за превръщане на „Св. София“ в музей.

Реджеп Тайип Ердоган заяви, че и той ще участва в първата молитва след отварянето на музея като храм след 86 години. 24 юли е и датата, на която е подписан Лозанският договор, който оформя границите на модерна Турция след съпротива срещу победителите от Първата световна война.

Турският държавен глава подчерта, че решението за статута на храма е суверенно решение на страната. Той прикани всички страни да се отнасят с уважение към него. Реакции дойдоха от Австрия, Гърция, Русия и други страни. ЮНЕСКО изрази огорчение от взетото решение. В четвъртък от организацията изтъкнаха, че „Държавите са длъжни да не правят никакви промени, които могат да нанесат вреди на обект с универсална стойност“, включен в списъка на ЮНЕСКО на обекти под закрила.

Реджеп Тайип Ердоган акцентира, че храмът ще бъде отворен за всички - мюсюлмани и немюсюлмани - без входна такса. През 2019 г. „Св. София“ е била посетена от над 3,7 млн. туристи при цена на билета от над 70 турски лири.

По-рано турският държавен глава подписа указ, който беше публикуван в официалния вестник на страната, с който юрисдикцията над храма се прехвърля на Дирекцията по религиозните дела. Вчера следобед състав на турския Държавен съветединодушно реши, че през 1934 г. турският Министерски съвет се е разпоредил със собственост, с която не е имал право да се разпорежда. Турските административни съдии посочват, че в османските документи имотът е записан като джамия и трябва да служи на обществото като такава. На 24 ноември 1934 г. турският кабинет взема решение за превръщане на „Св. София“ в музей. Жалбоподателите, които атакуваха решението, оспорваха и автентичността на подписа на Мустафа Кемал Ататюрк под решението, но Държавният съвет не взе отношение по този въпрос.

На 5 юли 1967 г. при посещението си в Истанбул папа Павел VI извършва молитва в „Св. София“. В отговор на това ден по-късно националистическо-религиозният Национален съюз на турските студенти (MTTB) провежда там масова ислямска молитва, с което се слага началото на разпалени дискусии в турското общество по въпроса.

Малка османска постройка в комплекса на „Св. София“ от 1991 г. е отворена за обедна и следобедна молитва, а от 2016 г. в нея е назначен имам. От тонколоните на четирите минарета, пристроени по османско време към „Св. София“, пет пъти в денонощието звучи ислямският призив за молитва езан. През 2006 г. в музея е отворена стая за молитви за работещите там служители.

В последните няколко години при различни поводи в „Св. София“ бяха четени откъси от Корана, последният път беше на годишнината от завладяването на Константинопол на 29 май.

Няколкостотин души се събраха привечер пред полицейските бариери пред „Св. София“ и проведоха молитва на площада.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Фоторобот на извършителя на атентата в Сарафово, изработен от българското МВР

Останките на атентатора от Сарафово са погребани в гробище за бойци на "Хизбула"

Останките на Хасан ал Хюсейни, който се самовзриви на бургаското летище на 18 юли 2012 година, при което загинаха петима израелски туристи и шофьорът на автобуса им - Мустафа Кьосов, са били погребани в гробище за бойци на "Хизбула", е заявил за АП бившият ръководител на ливанската разузнавателна агенция Абас Ибрахим, който е преговарял за връщането на..

публикувано на 12.04.25 в 15:37
Министрите на външните работи на Турция Хакан Фидан (вдясно) и на Русия Сергей Лавров - Анталия, 12 април 2025

Външните министри на Турция и Русия са обсъдили мира в Украйна

Министърът на външните работи на Турция Хакан Фидан и руският му колега Сергей Лавров са обсъдили усилията за осигуряването на примирие в Украйна, пише "Ройтерс", като се позовава на турски дипломатически източник. Според руския първи дипломат американският президент Доналд Тръмп изглежда разбира много повече "какво се случва Украйна" в сравнение с..

публикувано на 12.04.25 в 15:16
Министър-председателят на България Росен Желязков (вляво)и президентът на Турция Реджеп Тайип Ердоган - Анталия, 12 април 2025

Премиерът Желязков е разговарял с президента на Турция Ердоган

Взаимодействието между България и Турция е било тема на разговора на премиера Росен Желязков с президента Турция Реждеп Ердоган. Двамата разговаряха в Анталия в рамките на Четвъртото издание на Анталийския дипломатически форум. Правителствената пресслужба цитира премиера, че отношенията между двете страни са гаранция за опазването на националните, но и на..

публикувано на 12.04.25 в 15:03

Сигнали за 23 нерегламентирани сметища във Великотърновско и Габровско е проверила РИОСВ

Сигнали за 23 нерегламентирани сметища във Великотърновско и Габровско са проверили през март от Регионалната екологична инспекция. Замърсителите не са открити и затова кметовете на населените места са получили предписания със срокове да почистят терените, които са били замърсени с битови, строителни и едрогабаритни отпадъци. Във..

публикувано на 12.04.25 в 14:54

Министър Иван Иванов се срещна с шефовете на областните пътни управления

Министърът на регионалното развитие Иван Иванов събра на среща управителите на областните пътни управления заради необходимостта от бърза реакция за обезопасяване на 36-те набелязани критични точки по пътищата и организацията на движение по повод предстоящите празници.  На срещата се обсъжда състоянието на републиканската пътна мрежа и най-спешните за..

публикувано на 12.04.25 в 14:34

От 1 юни трудовата книжка се превръща в електронен документ

От 1 юни 2025-а година хартиената трудова книжка става електронна и се превръща в електронен документ - единен електронен трудов запис, информираха от КНСБ. Законодателната промяна, която предвижда дигитализацията, е от есента на 2023-а година, и беше даден дълъг преходен период, припомниха от синдиката. Старите хартиени трудови книжки трябва да..

публикувано на 12.04.25 в 14:12
Димитър Ганев

Димитър Ганев: Профилът на алтернативата - нов субект, без резки геополитически движения

България след Освобождението е проявявала няколко пъти форми на субектност – Съединението, двете балкански войни. Всичко това завършва с две национални катастрофи. Опитът ни за субектност бива съкрушен . Настъпва абсолютно разочарование да реализираш своя национален идеал. От Ньойския договор нататък България играе друга геополитическа игра –..

публикувано на 12.04.25 в 14:08