Към 21,00 ч. в пространството между Президентството и Министерския съвет има значителен брой протестиращи на различни възрасти. Мнозина носят и "символи на протеста" - тикви и тухли.
Малко след 20 часа протестиращи се събраха и направиха символично погребение на „диктатурата“ в България. Пред сградата на Министерски съвет бе поставен черен ковчег с надпис „2009-2020 г. – Борисовата диктатура“.
Движението по бул. "Дондуков" в района също бе спряно.
Към 21 часа протестиращите под прозорците на властта тръгнаха на шествие в посока Орлов мост. Тази вечер сред недоволните най-обсъжданата тема беше днешната конференция на ГЕРБ, на която премиерът Борисов заяви, че е готов да се оттегли от поста, но правителството да продължи да работи.
Тази вечер основна тема сред недоволните от властта бе днешната конференция на ГЕРБ.
Ето какво заявиха протестиращи пред репортер на БНР:
„Надяваме се по-скоро да подават оставка, Бойко Борисов изглеждаше леко посърнал“;
„Много нагли хора, страшно нагли, може би искат да се раздели България на две – едни, които го харесват, и други, които не го харесват. И да направим две Българии“;
„Само Борисов слушах и според мен беше много уплашен, продължава да ни разиграва, това е, но ние всеки ден ще идваме“.
Буря в столицата в следобедните часове раздуха палатки на протестиращите в София, но скоро след това лагерите бяха напълно възстановени.
При палатковия лагер на Орлов мост към 22 ч. обстановката бе спокойна. Хората заявиха, че ще останат да протестират, докато цялото правителство подаде оставка.
„По този начин държава не се управлява. Държава се управлява със съгласието на народа. Няма как да стане. Народът е игнориран в този момент. Народът трябва да каже кой, как и защо и това става с избори“;
„Какво значи, дайте аз ще се махна, ама оставете ми ортаците да крадат, аз ще им диктувам отстрани, няма как да стане, г-н Борисов, довиждане“, коментираха протестиращи.
Пострада и част от палатковия лагер на майките от "Системата ни убива" пред Софийския университет, но той също бе възстановен.
"Оставаме, докато не се случи това, за което сме тук, а именно оставка на Гешев, оставка на Борисов и промяна на изборните правила, за да може да са ясни", сподели протестиращ и допълни:
"Борисов е готов да си тръгне, но ние не се надяваме на чудеса. Ще го повярваме като се случи. За мен лично беше някаква много странна конференция. Дали им набиваше канчетата, дали им набиваше акъл на хората, но в крайна сметка, за мен лично, това изтичане на информация къде ще бъде срещата и кога и начинът, по който се проведе - с всичките тези техни частни охранители, които направиха ексцесиите с протестиращите - за мен това беше с цел да се опита да настрои общественото мнение срещу нас. Ние затова решихме да останем тук, на един от лагерите. Хората, които седят тука, не са ходили там да се разправят. Ние си имаме нашата цел, която е ясна. Ние имаме мирен протест и ще отстояваме нашите искания до край".
"За нас също е некомфортно, защото ние да сме тук и съжалявам, че някой го възприема като дискомфорт за битовия му живот, но крайно време е да помислим за по-дългосрочните цели, защото корабът потъва", заяви един от протестиращите пред БНР.
Протестиращите срещу правителството продължават да настояват мирно за оставката на кабинета и главния прокурор и заявиха, че не приемат варианта премиерът Бойко Борисов да се оттегли, а правителството и Народното събрание да продължат да работят.
МВР: Протестът приключи без сериозни нарушения
Без сериозни нарушения на обществения ред приключиха протестните действия в столицата. Няма задържани. Блокирани заради разположени палатки и към момента остават кръстовищата на Орлов мост, при Софийския университет и на бул. „Цар Освободител“ с бул. „Дондуков“, съобщиха от МВР след 22 часа.
Традиционното шествие бе от пл. „Независимост“ до Орлов мост.
Полицията отново призовава участниците в протестните действия да спазват обществения ред и да не се поддават на провокации.
Към 23 часа повечето от протестиращите са се разотишли от блокирания Орлов мост, но има и такива, които са останали там.
Трите възлови кръстовища остават затворени. Полицейското присъствие там остава засилено.
Протестиращи отново смятат да нощуват в палатковите лагери.
Обобщение за 28-ия ден на протести в столицата можете да чуете в звуковия файл.
24 май беше обявен за Ден на българското културно наследство в Сиатъл. В прокламацията на кмета на Сиатъл Брус Харел се посочва, че "24 май отбелязва създаването на кирилицата, която се превръща в крайъгълен камък на грамотността и комуникацията за милиони хора в Източна Европа и Централна Азия". Подчертава се, че българската общност допринася..
С декларации, посветени на 24 май - Денят на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност, започна работата на парламента. 24 май не е празник на миналото, каза Тома Биков от ГЕРБ-СДС "24 май е един от малкото консенсуси в българското общество. Това не е просто консенсус, това е..
Депутатите удължиха времето за законодателна дейност до приключване на точка 1 от дневния им ред - избор на председател, заместник-председател и членове на КЗК. След това ще се състои и парламентарният контрол. Според депутата от "Възраждане" Петър Петров , изборът на председател е предрешен, тъй като абсолютно всички регулатори до момента се..
Над 24 хиляди гимназисти се явяват на държавен изпит по професионална квалификация и приблизително още толкова - на матура по профилиращ предмет. Какви са настроенията на зрелостниците може да чуете в анкетата на Андрей Борисов.
Започна аудиенцията на министър-председателя Росен Желязков при папа Лъв XIV. Негово Светейшество прие премиера в Апостолическия дворец във Ватикана. Премиерът води българската делегация на традиционната визита в навечерието на 24 май - Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската..
Служебен ангажимент на председателя на Народното събрания Наталия Киселова отложи разпоредителното заседание по делото за плагиатство срещу адвокат Петър Илиев. Разследването срещу него започна месеци след като беше номиниран за министър на правосъдието, на вътрешните работи и за вицепремиер при неуспешните опити на "Има такъв народ" да състави..
С наближаването на лятото се засилва тенденцията за намаляване на теглото и промяна във визията. Социалните медии и натискът от връстници са сред факторите за хранителни разстройства . Така се насърчава спазването на диети и злоупотребата с тренировки и физически натоварвания , което се отразява сериозно върху здравето, прави равносметка..
Правителството отпуска 9,5 милиона лева на "Български пощи", за да може дружеството да се подготви технически за въвеждане на еврото във връзка с..
Днес - 21.05, Димитър Воев – една от най-ярките, загадъчни и провокативни фигури на българската алтернативна музикална сцена от края на 80-те и..