Днес православната църква празнува Успението на Св. Богородица, наричан още Голяма Богородица. Празникът е сред най-почитаните, защото Божията майка се смята за най-голямата застъпница за хората пред Бога.
Имен ден имат над 198 хил. българи.
Празникът е прослава на чудния начин, по който Божията майка завършва земния си живот. Врачанският митрополит Григорий казва:
"Блажено заспива, за да бъде възкресена и взета с тяло на небесата. За да застане пред Божия престол и да продължи своята мисия като майка на целия човешки род. Да моли Господ Исус Христос за всички човеци, да помага на вярващи и невярващи, на праведници и на грешници. На всички тези, които я обичат, почитат и призовават закрилница пред Бога".
Именно за това Голяма Богородица е сред най-почитаните празници.
"Това е ден на надежда, защото за всичко можем да й се помолим – и за здраве, и за успехи, и за детерождение, и за запазване на децата, за защита от болести, от всякакви беди", казват вярващи.
Българският патриарх Неофит отбеляза днешния празник със Света Божествена литургия в патриаршеската катедрала "Св. Александър Невски".
Православни християни от цялата страна се събраха в манастира "Свето Успение Богородично" в Арбанаси за храмовия му празник, за да се помолят за здраве и благоденствие на чудотворната икона на Плачещата Богородица.
И тази година традицията беше спазена и смятаната за чудотворна икона на Плачещата Богородица беше изнесена в двора на Арбанашкия манастир. Иконата е рисувана от атонски монах за Търново през 13-и век.
Стотици вярващи се поклониха пред иконата на Божията майка, за да измолят здраве. Стефка Георгиева от Добрич разказва за едно от чудесата, които е видяла в Богородичния манастир в Арбанаси:
"Гълъбчето кацна на едното петохлебие и така, както отците пееха, както толкова много хора се движеха и толкова много хора имаше, това гълъбче така отгоре си кълвеше семето. Гълъбът знаете, че е символ на вярата. Всеки идва тук с вяра. Всеки идва с пожелание за здраве, за благоденствие".
Голяма Богородица е празник и на Арбанаси. Тази година всички жени с името Мария безплатно посещават музейните обекти в архитектурния резерват.
Тази година заради пандемията не беше спазена традицията тържествената света литургия в светата обител да се оглави от негово светейшество българския патриарх Неофит, а се води от ловчанския митрополит Гавриил.
По традиция след службата беше организирано традиционното литийно шествие с чудотворната икона на света Богородица Троеручица.
Празникът се организира в чест на първото чудо, което според свещеното предание е изцеляването на дете.
По традиция с литийно шествие иконата на Света Богородица Троуеручица, която се пази в Троянският манастир още от края на 16 век, се пренесе до параклиса край Светата обител. Стотици поклонници от цялата страна се докоснаха до иконата и се помолиха за спасение пред Божията майка.
"И всички присъстващи се молят за Божията благодат и закрилата на Божията майка", казва игуменът на Троянския манастир епископ Сионий и пожела на поклонниците:
"Да почувстват със сърцата и душите си божията благодат и да почувстват силата на пречистата Богородица, която с трите си ръци ни милва и ни води по пътя на спасението. Пожелавам много здраве, много благодатни сили и духовна радост".
Стотици вярващи православни християни се стекоха за храмовия празник на църквата "Успение на Пресвета Богородица" в курорта Пампорово. Архиерейският наместник на Смолянската духовна околия архимандрит Висарион призова Божието благословение и Неговата велика милост да бъдат над храма и курорта, над цялата Родопа планина. Църквата в курорта се изпълни вярващи още рано сутринта в очакване на службата. Пристигнаха хора от цялата страна, за да запалят свещ и да се помолят на Божията майка:
"Голям празник е. Днес е Успение Богородично. Нека Света Богородица да ни помага, да ни закриля. На малките много здраве, късмет и на българския народ повече ум и спокойствие. Това не пречи, разбира се, да се борим за правата си, да бъдем по-добри и по-нормални хора".
Стотици кюстендилци влязоха днес в централния храм в града "Св. Богородица", за да запалят свещ за големия християнски празник Успение на пресвета Богородица. Тази година спазването на противоепидемичните мерки е неотменна част от отбелязването на празника.
На алеята, украсена с пана с лика на Божията майка, свещеникът Иларион ръсеше за здраве всеки влизащ в черквата: "Празникът, да, посещава се. Спазват се стриктно правилата за епидемичната обстановка".
Чакащите да купят свещи и икона бяха с маски. Спазват се противоепидемичните мерки. Реставраторът Иван Маджов:
"Има много хора и ми прави впечатление, че спазват дистанцията. Епидемията не ги спира. Днес е най-големият християнски празник".
Стотици варненци и гости на града присъстваха на тържествената архиерейска литургия в катедралния храм "Успение Богородично" във Варна по повод големия християнски празник и празника на града. По традиция пред храма беше издигнат флагът на Общината, след което литийно шествие с иконата на Божията майка премина през централните улици на града.
Празникът Успение Богородично е пряко свързан с поклонническия и религиозния туризъм и ние трябва да развиваме тази ниша, тъй като трябва да помним своята история. Това заяви вицепремиерът и министър на туризма Марияна Николова, след като присъства на празничната литургия в катедралния храм "Света Богородица" в Пловдив заедно със заместник-министъра на регионалното развитие Николай Нанков. Те коментираха актуалната политическа ситуация.
През последните три седмици в суданската провинция Северен Дарфур са били убити най-малко 542 цивилни, но "реалният брой на жертвите вероятно е много по-голям", заяви днес върховният комисар на ООН по правата на човека Фолкер Тюрк, цитиран от "Франс прес". "Ужасът от случващото се в Судан не познава граници. Само преди три дни Силите за..
Стоян Михалев ще депозира утре оставката си като зам.-кмет на столичния район "Оборище". Това обяви самият Михалев в публикация във "Фейсбук". "Аз съм последният човек, който би застанал на пътя на желанието на жителите на "Оборище“ да получат представителство в ръководството на общината", написа Михалев. По думите му той е бил назначен на поста..
Реформа на пенсионната система в Кипър, модернизация на механизма за индексация на заплатите, подобряване на трудовите регулации са включени в правителствените планове за следващия период, обяви президентът Никос Христодулидис в приветствието си към кипърските работещи по случай 1 май. Правителството се стреми да гарантира, че всеки работещ в..
Изкуствения интелект (ИИ) навлиза във всички човешки сфери и може да промени всяка една професия, трансформира всяко едно работно поле . Това каза пред БНР доц. Мариана Тодорова, футуролог, като уточни, че ако не замени дейностите, които извършва човекът в професията си, той би бил негов партньор: "Това, което ние очакваме за в бъдеще, е да..
Младото момиче от Хасково, чието тяло беше открито вчера, е убито чрез удушаване с примка, съобщи на брифинг окръжният прокурор на Хасково Иван Стоянов. 18-годишното момиче от Хасково е убито в деня на изчезването Тялото на Магдалена Русева, която беше обявена за общонационално издирване след сигнал от роднините ѝ на 26 април, беше открито..
Искания за мир и добро заплащане на труда отправиха гърците на многохилядни демонстрации за 1-ви май. В над 70 града на Гърция се проведоха първомайски демонстрации в рамките на 24 часовата стачка на синдикатите. Хиляди работници, безработни, студенти и пенсионери се включиха в протеста. В стачката участваха железничари, моряци, шофьори на..
Това са едни закачки, които са откакто се сблъскаха в политиката Бойко Борисов и Румен Радев . Това мнение изказа пред БНР ген. Спас Спасов, бивш военен пилот, председател на фондация "Български ВВС", във връзка с разменените остри реплики между лидера на ГЕРБ и държавния глава за първия изтребител Ф-16 Блок 70, който България получи на 2-ри април...
"С навлизането на дигиталното евро еврозоната иска да обхване още по- голяма територия, защото, както казва Кристин Лагард, "нашата икономика..
Българският електроенергиен баланс все повече прилича на испанския. В последно време се инвестира основно в слънчеви мощности. Вятърни нови..
Има риск, ако с културното наследство не се занимават експерти. Това обясни пред БНР арх. Чавдар Тенев, председател на регионалната колегия на Камарата..