Въпреки сложната епидемична обстановка, с решение на Оперативния щаб община Троян даде възможност, както на местните занаятчии, така и на майстори от цялата страна да изложат продукцията си по време на традиционния Панаир на занаятите, който се организира в дните около големия християнски празник Успение Богородично. При спазване на противоепидемичните мерки шатрите на майсторите са разположени на метри една от друга.
Панаирът събра хиляди гости от цялата страна, които могат да си закупят от разнообразните произведения на занаятчиите. Ценка Джамбазова от Троян, която предлага автентични народни носии, сподели:
"Работя само с автентични материали - памучни, вълнени, лен, коноп. Варя домашен сапун по стара технология. Има интерес и към старите български носии, които са различни за различните области. Една риза и една престилка за съответния регион - съвсем друго е самочувствието на българката, когато се облече в така дреха. На българина задължително потурите, пояса, калпака. Целта е да пазим традициите".
Илия Станчев предлага на гостите на панаира традиционната троянска керамика - гювечи, паници, чинии, гювечета, чаши, сервизи, гърнета. Тази година интересът е много слаб заради пандемията, твърди той.
Марияна Станкова от Троян се занимава с пирография и обработка на дърво.
"Стоки за бита, сувенири,пирографии, различни чинийки, салфетници, часовници, всичко, върху което може да се сложи национален мотив. Засилва се интересът на хората. За съжаление, ако до него има китайско с по-ниска цена, ще се купи китайското".
"В условията на пандемия като няма фестивали, няма мероприятия, нямаме хъс за работа. Този панаир ни идва добре - да покажем какво сме направили", споделиха майсторите:
"Стока има, няма пазар".
Занаятчиите са категорични, че Орешарският панаир е глътка въздух за тях.
Панаирът на занаятите продължава.
Висшето училище по телекомуникации и пощи откри тържествено новата учебна 2025/2026 година. В събитието участваха вицепремиерът Гроздан Караджов, представители на изпълнителната власт, депутати, както и директорът на Българското национално радио Милен Митев. Висшето училище по телекомуникации и пощи е най-старото специализирано висше учебно..
95% от случващото се е политически мотивирано, но всеки американски гражданин е наясно, че подобни мерки са необходими и дори закъснели. Това коментира Петър Стаматов, създател на сайта "Еврочкикаго" за заплахата на Тръмп да изпрати националната гвардия и в Чикаго, третият по големина град в САЩ. "Подобни мерки от Тръмп са необходими,..
Снощи в община Тополовград беше обявено частично бедствено положение поради възникнал пожар между селата Филипово и Варник, който се разпространи и към територията на община Свиленград, съобщава областната администрация на Хасково. Няма опасност за населените места. До момента са изгорели около 2 300 декара сухи треви, храсти и широколистна гора. По..
Голяма част от обществото не е убедено, че кметът на Варна Благомир Коцев следва да остане в ареста . Това мнение изрази в блиц коментар за БНР журналистът Златина Петкова, политически репортер в телевизия Евроком. Терзиев, Петков и Василев на протеста в подкрепа на Благомир Коцев пред Съдебната палата в София Благомир Коцев..
Тежкотоварен автомобил, натоварен с брашно, пламна на 47 км на АМ "Струма" след пътен възел "Бинека" в посока София. Инцидентът стана около 11 ч. Няма пострадали, водачът също е невредим. Екипи на пожарната бяха пратени на мястото на инцидента, а полицията пренасочва движението по път I-1 Благоевград-София през Дупница. Първоначално..
Полицията на Лондон ще разположи 1600 служители по улиците в рамките на подготовката да се справи с изблици на насилие по време на две планирани демонстрации. Едната е организирана от крайнодесния активист Томи Робинсън, а другата от антирасистки активисти. Томи Робинсън нарече събирането на крайнодесните привърженици "най-големият фестивал на..
Фашизъм или радикален ляв терор има в Америка? " Нито едното, нито другото съществува. Има идеология, която кара хората да се карат, да се стига до омраза между поддръжници на различни идеологии. Не мисля, че тази администрация е символ на фашизъм. Но риториката в САЩ е разделяща ", отговори на въпроса политологът Маргарита Асенова от..
"Опасявам се, че за случая в Полша повече става въпрос не за военнотехнически аргументи, а за политико-пропагандни аргументи , така че ще се опитам да..
И след протеста утре ще се борим за падането на това правителство до последно, заяви в интервю пред БНР лидерът на "Възраждане" Костадин..
"Успешно сме защитени. Това е и една от констатациите, които прави генералният секретар - че НАТО е демонстрирало способност и готовност за отбрана и..