Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Международната общност осъди преврата в Мали

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Лидерът на военните, извършили преврат с Мали, е полковник Асими Гойта. Самият той се представи в телевизионен адрес като председател на Националния комитет за спасение на народа.

Група военни в Мали вчера задържа президента Ибрахим Кейта и премиера на страната. Превратът следва месеци на протести заради тежкото икономическо положение и зачестилите джихадистки нападения. Т.нар. „комитет за спасение“ обяви, че ще организира избори, след като обстановката в страната се стабилизира.

Международната общност осъди преврата, като Африканският съюз замрази членството на Мали, а Европейският призова за незабавно освобождаване на затворниците.

Държавният секретар на САЩ Майк Помпейо осъди остро военния преврат в Мали и поиска „свободата и сигурността на ръководителите“ на страната да бъдат гарантирани, предаде Франс прес. Той призова „да се работи за възстановяване на конституционното правителство в страната“.

снимка: ЕПА/БГНЕС
Мали,
една от най-бедните страни на света, е изправена лице в лице с насилието

В Сахел и без излаз на море

Територията на Мали е предимно пустинна, страната няма излаз на море, граничи със седем държави и през нея преминава река Нигер. Населението на страната е 20 милиона души и се състои от около 20 етноса, част от които имат конфликти помежду си.

Тази бивша френска колония, обявила независимостта си през 1960 г., е управлявана от Модибо Кейта до 1968 г., годината на военния преврат на Муса Траоре, който пък е свален през 1991 г.
През 1992 г. Алфа Омар Конаре става първият демократично избран президент.

Досегашният президент Ибрахим Бубакар Кейта бе избран през 2013 г. и преизбран през 2018 г., като негов опонент тогава беше опозиционерът и бивш финансов министър Сумайла Сисе. Сисе бе отвлечен в края на март преди парламентарните избори от предполагаеми джихадисти.

От юни хетерогенна коалиция на политически опозиционери, религиозни лидери и членове на гражданското общество зачести с демонстрациите с искане за оставката на президента Кейта, обвинен в лошо управление.

Туарегски бунт и джихадистко нападение

След обявяването на независимостта в Мали има няколко бунта на туарегите, номадски народ в Сахара от берберски произход, който прераства във въстание срещу доминиращото положение на уседналото чернокожо население в южната част на страната.

Въстанието от 1990-1994 отнема живота на хиляди. През 2006 г. няколкостотин бивши бунтовници отново въстават. Те извършват многобройни нападения и отвличане на заложници до 2009 г., когато са постигнати мирни договорености. През 2012 г. северната част на Мали става жертва на ударите на джихадистки организации, свързани с Ал Каида, които извършват многобройни актове на насилие.

снимка: ЕПА/БГНЕС
Чуждестранни военни операции

Джихадистите бяха частично прогонени в резултат на операцията "Сервал", започната от Франция през 2013 г. и заменена през 2014 г. от антиджихадистката операция "Бархан" в региона на Сахел. Мисията на ООН за стабилизиране на Мали, започната през 2013 г., е една от най-важните мисии на ООН. В края на 2017 г. започват да действат и антиджихадистките сили на Г5 Сахел (Мавритания, Мали, Нигер, Буркина Фасо и Чад). През последните месеци френската армия и армиите на страните от Г5 Сахел зачестиха офанзивите си, особено в зоната на "трите граници" между Мали, Нигер и Буркина Фасо.

Париж заяви, че са "неутрализирани" няколко десетки джихадисти, сред които през юни емира на Ал Каида в ислямски Магреб, алжиреца Абделмалек Друкдал, ключова фигура за джихадистите в региона от 20 години насетне.

Въпреки чуждестранните интервенции обаче насилието на джихадистите продължава и се разпространява към центъра на Мали и съседните страни, Буркина Фасо и Нигер.

Появата на джихадистка организация, свързана с Ал Каида, ръководена от проповедника от етноса фулбе Амаду Куфа, който набира последователи най-вече в своята общност, доведе до серия от атаки и актове на насилие между фулбе, които са предимно животновъди, и етносите бамбара и догон, които са предимно земеделци.

снимка: ЕПА/БГНЕС
Крайна бедност

Икономиката на Мали не е диверсифицирана. Страната, която е най-големият производител на памук в Африка и производител на кашу, е зависима от промяната в цените на първичните суровини. Климатичните изменения са риск за земеделието й и за хранителната й сигурност, изтъква Световната банка.

Мали е и четвъртият най-голям износител на злато в света.

Според Световната банка обаче над 40 процента от населението на Мали живее в крайна бедност, липсват обществени услуги и пътна инфраструктура и средната продължителност на живота е 59 години.

В края на април Международният валутен фонд, който отпусна 200,4 милиона долара, заяви, че "последиците от Ковид-19 вече са се отразили негативно върху икономиката, която и допреди това бе в тежко положение заради трудностите в социалната сфера и в сферата на сигурността".

Икономическите перспективи явно се влошиха и растежът ще спадне под един процент, което още повече ще увеличи безработицата и бедността", заяви МВФ.

Културен блясък

Град Тимбукту, в северозападната част на Мали, в миналото е един от големите интелектуални центрове на исляма, известен с десетките хиляди ръкописи. Гробниците на мюсюлмански пророци в Тимбукту, възприемани от населението като закрилници, бяха частично разрушени от джихадистите, а след това възстановени с помощта на ЮНЕСКО и обявени за световно културно наследство на човечество.

Голям брой легенди на африканската музика произхождат от Мали, като например Салиф Кейта, Рокия Траоре, дуетът Амаду и Мариам и Али Фарка Туре, а също така и известни по цял свят фотографи като Сейду Кейта и Малик Сидибе.

снимка: ЕПА/БГНЕС


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

145 пожара са възникнали в страната днес

145 нови пожара са възникнали в страната днес, съобщи директорът на Главната дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" главен комисар Александър Джартов. Вчера са угасени 279 огнища. Голям пожар избухна между Петрич и Сандански. По непотвърдена информация огънят е тръгнал от землището на санданското село Дамяница и е стигнал до..

публикувано на 10.07.25 в 21:56
Киър Стармър и Еманюел Макрон

Стармър: Хората, пристигащи с малки лодки, ще бъдат върнати във Франция

Британският премиер Киър Стармър обяви, че хората, пристигащи с малки лодки, ще бъдат задържани и върнати във Франция "в кратки срокове", като за първи път ще бъде създаден нов безопасен и законен маршрут за бежанците. Това стана по време на съвместна пресконференция с намиращия се на държавно посещение във Великобритаиня френски президент Еманюел..

публикувано на 10.07.25 в 21:47
Снимката е илюстративна

Опит за терористичен акт пред дома на гръцки журналист в Атина

Опит за терористичен акт пред дома на гръцки журналист в Атина. Откриха самоделна бомба, която вероятно поради техническа неизправност не е избухнала. Сигнал за съмнителен пакет е подал служител по озеленяване, който информирал полицията и пожарната. Чантата с взривно вещество е открита пред дома на популярния телевизионен журналист Янис..

публикувано на 10.07.25 в 21:36
Президентът на Украйна Володимир Зеленски.

Зеленски е получил сигнали от Вашингтон за възстановяване на американската военна помощ за Украйна

Президентът на Украйна Володимир Зеленски съобщи, че е получил вече положителни политически сигнали от Вашингтон за възстановяване на американската военна помощ за страната му. Междувременно правителствата на Германия и на Норвегия декларираха готовност да купят общо 3 зенитно-ракетни системи "Пейтриът" и да ги предоставят на Киев. В Лондон..

публикувано на 10.07.25 в 21:10

МВнР реагира остро на изявление на Мицкоски

Министерството на външните работи реагира остро на днешното изявление на премиера на Република Северна Македония Християн Мицкоски, който използва вулгарни квалификации за министър Георг Георгиев и към правителството ни. В специална позиция от външното ни ведомство осъждат недопустимия и обиден език, използван от Мицкоски. "България няма..

публикувано на 10.07.25 в 20:18
Снимката е илюстративна, архив.

Пожарът край село Мурсалево постепенно се овладява

Пожарът край село Мурсалево постепенно се овладява, каза кметът на Общината в Кочериново. Пожарът, който възникна към 16 ч. между с.Мурсалево и Кочериново, който е обхванал около 150 дка сухи треви, посеви, 20 дка овощни насаждения и горски масив постепенно се овладява. Пожар край село Мурсалево Това каза за БНР малко след 19,30 ч...

публикувано на 10.07.25 в 20:10

Частично бедствено положение в Брезник заради манган във водата

Обявяват частично бедствено положение на територията на град Брезник заради установеното съдържание на манган във водата от язовир „Красава”. Решението e взето на проведения в късния следобед днес общински щаб за изпълнение на общинския план за защита при бедствия, съобщиха от общината.  Водата в Брезник и село Ноевци е негодна за..

публикувано на 10.07.25 в 20:06