Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

На аквапарк в сърцето на града

Снимка: БГНЕС

Вече месец в София работи първият общински аквапарк в града. Заради епидемията обаче до водните пързалки и басейните се допускат определен брой посетители, при спазването на всички противоепидемични мерки.

Клиентите трябва да изчакват някой да излезе, за да бъдат допуснати. По тази причина в топлите летни дни пред входа на аквапарка често се образуват опашки от желаещи да избягат от жегата и да се откъснат поне за малко от градската среда.

Снимка: БГНЕС

Аквапаркът се намира в непосредствена близост до центъра на столицата на територията на новия парк „Възраждане“, а за един месец, откакто е отворил врати, посетителите вече са над 6 000. В горещия съботен следобед десетки столичани търпеливо изчакват на дълга опашка под жаркото августовско слънце, за да бъдат допуснати до водните атракциони.

Капацитетът е запълнен изцяло, казват служители в аквапарка. Някои посетители чакат повече от половин час, но това не ги отказва. „Обичам да се пързалям.“

Други не са толкова търпеливи и разочаровани решават да потърсят алтернатива в жегата. „По-добрият вариант е на сянка да пиеш кафе.“

Причината за образуването на опашките са строгите противоепидемични мерки, които се стриктно се спазват на територията на аквапарка, обяснява управителят Андрей Калмаков. „Работим в момента на 50%, от 500 души са в момента до 250 души.“

На влизане се измерва температурата на желаещите да посетят аквапарка. Ръцете се дезинфекцират. Самите съблекални също се почистват на всеки час. Шезлонгите и чадърите са на определено разстояние. „Водата също е с технически показания по изискване“, уверява управителят.

Снимка: БГНЕС

Аквапаркът разполага с 5 открити басейна, с няколко различни вида водни пързалки, както за децата, така и за възрастните, с джакузи зона, бебешки басейн и други забавления за малки и големи.

„Пързалките са 8, различни са. Има по-скоростни, има прави, има извити, които реално са за хората над 130 сантиметра и си имаме детските, различни по скорост, по дължина“, пояснява Андрей Калмаков.

Задвижени са процедури за използване на минерална вода от извор в близкия квартал „Батолова воденица“, чакат се разрешения от съответните органи.

Снимка: БГНЕС

Засега в аквапарка няма инциденти. Имат три спасителни поста, с до 11 спасители на смяна, които гарантират както безопасността в басейните, така и на самите пързалки.

Присъстващите и работещите в аквапарка си пожелават по-дълъг летен сезон за повече приятни изживявания.

Целия репортаж чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

20 години памет за Христо Христов

Регионалният исторически музей „Стою Шишков“ се включи в Европейската нощ на музеите със специалното събитие – отбелязване на 20 години от изкачването на Еверест и гибелта на смолянския алпинист Христо Христов . На събитието бе прожектиран филма „Талай Сагар – между светлината и сянката“ – представящ успешната експедиция в Хималаите и покоряването на..

публикувано на 22.05.24 в 10:24

Отец Генадий от град Арциз: Хората ми задават тежки въпроси, душата ми вадят!

"Имаме близки и познати, които воюват на фронта или лежат ранени в болница, имаме и загинали приятели във войната в Украйна, това е изпитание и за духовенството, и за всички останали , каза за "Хоризонт" отец Генадий от град Арциз, Украйна .  "Когато е в мирно време, проповедите на свещениците са едни, във военно време е необходима лична..

публикувано на 21.05.24 в 10:45

След LUNAR нека бъде светлина и в Нощта на музеите

Десетки разнообразни културни и научни институции се включват в Европейската нощ на музеите (галерии на открито и закрито, национални и градски музеи, научни и културни институти, архиви, къщи-музеи на големи български писатели и поети, съвременни пространства за изкуство и култура). Над 60 обекта се включват в инициативата "Нощ на..

публикувано на 18.05.24 в 11:53
НАСА сонда Осирис астероид Бену

Между научното и комерсиалното използване на ценни материали на астероидите

Чаена лъжичка черен прах зарадва в края на миналата година учените. Причината е, че тя може да разкрие повече подробности за произхода на Земята. Но може да бъде и първата крачка към използването на метеоритите за добив на ценни метали и вещества. Бизнесът оказа се поне в САЩ, вече има идеи и събира капитали. Преди осем месеца на..

публикувано на 18.05.24 в 07:05
Емблематичният за града Рачо Ковача в карнавална премяна

Време е за традиционния габровски карнавал

Днес е денят на Габрово, а утре - традиционният карнавал . Веселият празник е символ на града на хумора. За мащабното събитие габровци се готвят цяла година, а карнавалният екип държи под око политиците , чийто кукли задължително дефилират пред погледите на зрителите. Сюжетите тази година са събрани под мотото "Правете карнавал, а не..

публикувано на 17.05.24 в 07:12

Поляците - добронамерени, но не знаят много за България. Как се привличат туристи?

Три български общини - Дългопол, Провадия, Долни чифлик, ще бъдат рекламирани на полския пазар по проект за подпомагане на черноморските общини. Проектът се нарича "Открий миналото, преживей настоящето". През лятото на миналата година у нас са почивали полски туристи от всички възрастови групи , като най-много са били семействата с деца. От..

публикувано на 16.05.24 в 07:04

Географски рекорди и невероятни факти за планетата на Фестивала на науката

ХІV Софийски фестивал на науката е към своя край, но в последния му ден можете да се удивите на каква възхитителна планета живеем с презентацията на гл. ас. д-р Калоян Цветков от СУ "Св. Климент Охридски" . Калоян се включва във фестивала за първи път, инак е изпечен географ, пътешественик и преподавател. В "Изотопия" той разкри в аванс..

публикувано на 12.05.24 в 14:53