Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Магията на винила

Снимка: БГНЕС

„Кръгло, черно, вътре е червено, свири музика и с една пръчка с е включва - черна и се слага върху плочата. И свири.“ Така звучи детско описание на грамофонна плоча. „На детско съм го видяла, анимационно филмче – едни деца се качиха на тавана и намериха грамофонна плоча, при баба си и дядо си.“

На какво се дължи възроденият в последните години интерес към винила разказва в предаването „Чуй лятото“ Надежда Василева, собственик на магазин за грамофонни плочи.

„Според мен се дължи на типа хора. Единият тип са хората, които имат носталгия по младостта си, когато са слушали плочи. Това са хората между 50 и 60 години, те са отраснали със звука от грамофонна плоча. Другият тип клиенти са тийнейджърите и младите хора между 20 и 30 години, за които това е нещо ново, нещо изключително интересно и нещо, което могат да пипнат и докоснат. Това си е аналогов звук. Няма нищо общо с цифровия звук. Просто преживяването е много различно.“

Снимка: БГНЕС

Плочата е носител, доказал своята издръжливост през годините, подчертава Надежда Василева. В сравнение със CD-то например плочата има безспорни предимства. „Издържа и не променя своя звук. Ние имаме плочи от 50-те години, които звучат много добре.“ Повечето от ремастерираните съвременни грамофонни плочи се записват от ролки, пояснява тя..

Съвременните групи, които правят албуми на винил, ги правят като луксозни, бутикови издания. „И те наистина вече имат колекционерска стойност, което също е един плюс“, допълва Василева.

Джазът от грамофон звучи прекрасно, съгласна е тя. „Грамофонът е един от инструментите, които позволяват да се оцени джазът като музика, когато се слуша от грамофонна плоча.“

Т.нар. пуканки, характерният звук, докато свири една плоча, зависят от това как тя е била съхранявана, колко драскотини има върху нея, колко е чиста. „Колкото по-чиста е една плоча, толкова по-малко пуканки се чуват. Пукането с натрупания прах по нея се увеличава. Прахът прониква между каналите много надълбоко.“

Снимка: БГНЕС

Много малко са хората, които искат да чуват пуканки, повечето хора не ги обичат, споделя още от опита си и контакта с меломаните Надежда Василева. „Но това допринася за автентичния звук на една стара плоча. Създава ретро атмосфера.“

Напоследък е модерно да се купуват плочи за подарък, казва още Надежда Василева.

Днес в лятното кино „Кабана“ в столицата се провежда шестото издание на София винил фест. На празника на грамофонните плочи любителите на аналоговия звук на музиката от винила ще могат да намерят плочи на любимите си изпълнители на специален базар, където си дават среща търговци, меломани и колекционери на редки издания грамофонни плочи.

Още за ритуала и насладата да слушаш грамофонна плоча слушайте в звуковия файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Бойко Чавдаров

Бойко Чавдаров - гражданин на света

Бойко Чавдаров е гост в рубриката "Америка- илюзии и реалности ". От България през Япония и Канада до Америка. С мечта да се завърне отново в Родината! "Имаше период ,когато  ако ме попитат какъв съм, беше ми трудно да отговоря. Живеейки на 3 континента в 4 държави, просто се чувствах като човек на света. Това ми разшири кръгозора и мисленето..

публикувано на 21.11.24 в 17:57
LOFAR е най-големият радиотелескоп, работещ на най-ниските честоти, които могат да се регистрират от Земята.

Как се прави космическа наука с лопати…

Изложбата, посветена на 70 години от създаването на Европейската лаборатория по физика на елементарните частици и 25 години от членството на България в научна организация, отваря врати днес. Домакин е Физическият факултет на Софийския университет. Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до..

публикувано на 21.11.24 в 11:40
Екатерина Петрова

Пациентка: Диабетът може би е свързан с психологическата насоченост и менталното мислене

На 14 ноември отбелязахме Световния ден на диабета . Във Велико Търново организираха събитие, на което граждани облякоха сини дъждобрани и се хванаха за ръце в кръг, за да изразят своята съпричастност към децата и възрастните с това заболяване. Всеки трети българин между 60 и 69 години е с диабет     45% от хората с диабет не..

публикувано на 16.11.24 в 07:30

За филмографията на Доналд Тръмп и неговата мечта да бъде актьор

Много преди да стане постоянна част от информационните емисии на малкия екран, американският президент Доналд Тръмп се настанява под светлините на прожекторите посредством предавания и филми.  Останах изненадан от многото програми и филми, в които участва Тръмп. Сигурно сте чували за "Стажантът", но може би и вие като мен не сте очаквали да видите..

публикувано на 13.11.24 в 12:04
Цветелина Мунтова

Цветелина Мунтова за сладкото удоволствие наречено торта

Цветелина Мунтова е гост в  59-ти епизод на рубриката "Америка - илюзии и реалности". Една чаровна, слънчева млада жена, открила възможността да  осъществява своите кулинарни таланти в Америка и да превърне това, което й доставя радост в удоволствие за другите. Разказват че , когато една дама си поръчала парче торта, толкова много й харесала,..

публикувано на 11.11.24 в 12:13
Доналд Тръмп на митинга в Пенсилвания преди стрелбата срещу него, 13 юли 2024 г.

Династията Тръмп, която винаги е зад гърба на новоизбрания американски президент

Часове след като избирателните секции затвориха, Доналд Тръмп излезе в конгресния център във Флорида, за да обяви победата си в президентския вот. На сцената той беше обграден от редица членове на многобройното си семейство.  До него бяха всичките му пет деца, част от които имаха и ще имат ключова роля в администрацията му, заедно със своите партньори и..

публикувано на 09.11.24 в 14:38
Семейство Благовеста и Бернхард Вегнер

Благовеста и Бернхард Вегнер от село Крупник

Той е винаги до  нея и още по-близо, когато е трудно. Тя позлатява времето му.   Пътищата им се пресичат още като студенти в Германия . Имат две  прекрасни дъщерички и много добра професионална кариера.  В годините на Covid пандемията повечето време са в красивото село на Благовеста- Крупник. И решават да  преместят живота си в България.   Те са..

публикувано на 09.11.24 в 09:30