Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Магията на винила

Снимка: БГНЕС

„Кръгло, черно, вътре е червено, свири музика и с една пръчка с е включва - черна и се слага върху плочата. И свири.“ Така звучи детско описание на грамофонна плоча. „На детско съм го видяла, анимационно филмче – едни деца се качиха на тавана и намериха грамофонна плоча, при баба си и дядо си.“

На какво се дължи възроденият в последните години интерес към винила разказва в предаването „Чуй лятото“ Надежда Василева, собственик на магазин за грамофонни плочи.

„Според мен се дължи на типа хора. Единият тип са хората, които имат носталгия по младостта си, когато са слушали плочи. Това са хората между 50 и 60 години, те са отраснали със звука от грамофонна плоча. Другият тип клиенти са тийнейджърите и младите хора между 20 и 30 години, за които това е нещо ново, нещо изключително интересно и нещо, което могат да пипнат и докоснат. Това си е аналогов звук. Няма нищо общо с цифровия звук. Просто преживяването е много различно.“

Снимка: БГНЕС

Плочата е носител, доказал своята издръжливост през годините, подчертава Надежда Василева. В сравнение със CD-то например плочата има безспорни предимства. „Издържа и не променя своя звук. Ние имаме плочи от 50-те години, които звучат много добре.“ Повечето от ремастерираните съвременни грамофонни плочи се записват от ролки, пояснява тя..

Съвременните групи, които правят албуми на винил, ги правят като луксозни, бутикови издания. „И те наистина вече имат колекционерска стойност, което също е един плюс“, допълва Василева.

Джазът от грамофон звучи прекрасно, съгласна е тя. „Грамофонът е един от инструментите, които позволяват да се оцени джазът като музика, когато се слуша от грамофонна плоча.“

Т.нар. пуканки, характерният звук, докато свири една плоча, зависят от това как тя е била съхранявана, колко драскотини има върху нея, колко е чиста. „Колкото по-чиста е една плоча, толкова по-малко пуканки се чуват. Пукането с натрупания прах по нея се увеличава. Прахът прониква между каналите много надълбоко.“

Снимка: БГНЕС

Много малко са хората, които искат да чуват пуканки, повечето хора не ги обичат, споделя още от опита си и контакта с меломаните Надежда Василева. „Но това допринася за автентичния звук на една стара плоча. Създава ретро атмосфера.“

Напоследък е модерно да се купуват плочи за подарък, казва още Надежда Василева.

Днес в лятното кино „Кабана“ в столицата се провежда шестото издание на София винил фест. На празника на грамофонните плочи любителите на аналоговия звук на музиката от винила ще могат да намерят плочи на любимите си изпълнители на специален базар, където си дават среща търговци, меломани и колекционери на редки издания грамофонни плочи.

Още за ритуала и насладата да слушаш грамофонна плоча слушайте в звуковия файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 150 се записаха за летните занимания в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян

Над 150 се записаха за летните занимания в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян. "Ваканция в музея, научи българското" ще продължи до 25 юли.  Заниманията са за деца от 6 до 12 години.  Най-интересното е да готвят родопски ястия, разказва Валентина Василева – директор на музея в Смолян.  "Залагаме както на традиционни..

публикувано на 20.07.25 в 07:10

Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата

Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата Васил Левски. В честването се включи и президентът Румен Радев. В общината отбелязват и 80 години от обявяването на селището за град. Към събралото се множество тази вечер президентът Румен Радев се обърна с думите: "Историята помни ентусиазма и..

публикувано на 20.07.25 в 06:55
Асаф Ясур

Асаф Ясур не спира да печели медали за Израел на параолимпийски игри

Може би за социалните служби Асаф Ясур да е инвалид,но той е параолимпийски състезател по таекуондо, двукратен световен шампион, двукратен европейски шампион и олимпийски шампион от Париж. Дори в момента е на състезание в Корея - родината на този спорт. На конференция на медицинските сестри и брата на Израел за ролята на медиците в неговия..

публикувано на 20.07.25 в 05:52
Музеят, посветен на 15-и юли, който се намира в Истанбул.

9 години след опита за преврат в Турция енергията против пучистите е транформирана в подкрепа за държавата

С фокус върху паметта, справедливостта и бъдещето Турция отбеляза тази седмица 9 години от неуспешния опит за преврат в страната. Какво е отношението към събитията от 15-и юли 2016 г. близо десетилетие по-късно - можете да чуете в репортажа на специалния пратеник на БНР в Турция Мария Петрова. Това, което можете да чуете в началото на репортажа,..

обновено на 19.07.25 в 12:18
48-ия Международен семинар по българистика на Великотърновския университет

Какво кара чужденци с различни професии и съдби да учат български език?

Какво кара чужденци с различни професии и съдби за учат български език? Как една молдовка сбъдна мечтата на покойните си баща и свекър, които не са успели да целунат българската земя приживе? Защо любимата песен на млад полски славист е “Една българска роза”? Тези лични истории на участници в 48-ия Международен семинар по българистика на..

публикувано на 19.07.25 в 07:25

Вихрен Георгиев: Във фотографията трябва да има уважение между снимащия и снимания

"Когато снимам, не си гледам фотоапарата. Разчитам на това, което съм заснел. То е усещане – още в момента разбираш, че си направил хубав кадър . Има кадри, които си стоят в главата ми, и чакам с нетърпение момента, в който ще отворя компютъра и ще видя какво съм направил." Това разказа пред БНР авторът на проекта "Хората на София" ("People..

публикувано на 18.07.25 в 11:08
Анна Адамова

Подаваш сигнал за пиян шофьор, ставаш мишена на съдия: Историята на Анна Адамова

Подаваш сигнал срещу пиян шофьор и се превръщаш в мишена на съдия – това се случва на Анна Адамова, юрист и доктор по конституционно право. Преди 3 години по подаден от нея сигнал идва дежурен екип от 8-о РУ в София, викат КАТ и вземат книжката на водача поради отказ да даде проба за алкохол. Самият водач и партньорката му тогава..

публикувано на 18.07.25 в 09:30