Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Не са открити останките само на една "призрачна подводница" от войната

Потънал кораб
Снимка: Снимка: Радио Бургас

Преди по малко от месец водолази откриха стъклени съдове, вероятно от потънал кораб в местността „Ченгене скеле“ в южната част на Бургаския залив. От самия плавателен съд не е останало почти нищо.

„Във водите на Черно море бяха открити уникални останки на потънал кораб, открити са стъклени съдове, но от корпуса на кораба нищо не е останало, каза в предаването „Чуй лятото“ по „Хоризонт“ Калин Димитров от Центъра за подводна археология.

„Българското Черноморие не е богато на останки, тъй като морфологията на българския бряг не предполага запазване на корабокрушение близо до брега – брегът е плитък и морето смила за дни изхвърлен на брега кораб.

А иначе българското крайбрежие на много големи дълбочини има добре запазени корабокрушения, защото Черно море на по-голяма дълбочина от 150 метра няма кислород и микроорганизми и дървените останки се запазват добре“, разказа още Калин Димитров.

Два кораба потънали край българския бряг са подробно проучени – на южния китенски залив от края на 18 век - началото на 19 век и в залива на град Черноморец от средата на 19 век, иначе са регистрирани няколко десетки потънали кораби.

„В зависимост от целта на проучването зависи и времето за документиране на корабокрушение и от това колко е голям корабът“, каза още Димитров.

"От всички плавателни съдове по българския бряг има една само една неоткрита "призрачна подводница" от Втората световна война, аварирала през 1942 година на север от Созопол, идентифицирани са двама руските моряци, за които се смята, че са излезли да я поправят, но подводницата не е намерена, от руските военни архиви се знае, че тя е аварирала при българския бряг, но защо -  версиите са различни...Но всички други подводници са намерени",  посочи Димитров.

"Черно море е част от Стария свят и корабоплаването започва от времето на появата на първите гръцки колониалисти по Западния бряг на Черно море до наше време. Това разказа още Калин Димитров от Центъра за подводна археология.

Още по темата в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Светослав Стефанов Попов

Светослав Попов за здраве и баланс чрез нашия микробиот

Дълбоко в нас, невидим и често недооценен, живее свят от трилиони микроорганизми – нашият микробиом . Този миниатюрен космос от бактерии, гъбички и вируси е по-сложен, отколкото можем да си представим и влияе на почти всеки аспект от живота ни – от имунитета и храносмилането до настроението и когнитивните ни способности. Но балансът в този свят е..

публикувано на 27.11.24 в 14:55

150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване от октомври насам

Отчетен е 150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване в световен мащаб от началото на октомври , сочат доклади на различни лидери в киберсигурността.  Данните цитира пред БНР  Обретен Обретенов, отговарящ за информационната сигурност в международна компания, базирана във Варна. Той се занимава още с експертизи по компютърна криминалистика..

публикувано на 27.11.24 в 06:52

Повече места за паркиране в синята зона във Велико Търново, но с такса вече и в събота

Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи".  Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...

публикувано на 24.11.24 в 19:00

Лъчезар Вълев: Румъния винаги е гледала на запад

В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..

публикувано на 23.11.24 в 12:13
Радостин Върбанов

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..

публикувано на 22.11.24 в 18:30

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23

Епохата на Водолея - ера на приятелство и разбирателство, на бум от нови открития

Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..

публикувано на 22.11.24 в 09:01