„Във водите на Черно море бяха открити уникални останки на потънал кораб, открити са стъклени съдове, но от корпуса на кораба нищо не е останало, каза в предаването „Чуй лятото“ по „Хоризонт“ Калин Димитров от Центъра за подводна археология.
„Българското Черноморие не е богато на останки, тъй като морфологията на българския бряг не предполага запазване на корабокрушение близо до брега – брегът е плитък и морето смила за дни изхвърлен на брега кораб.
А иначе българското крайбрежие на много големи дълбочини има добре запазени корабокрушения, защото Черно море на по-голяма дълбочина от 150 метра няма кислород и микроорганизми и дървените останки се запазват добре“, разказа още Калин Димитров.
Два кораба потънали край българския бряг са подробно проучени – на южния китенски залив от края на 18 век - началото на 19 век и в залива на град Черноморец от средата на 19 век, иначе са регистрирани няколко десетки потънали кораби.
„В зависимост от целта на проучването зависи и времето за документиране на корабокрушение и от това колко е голям корабът“, каза още Димитров.
"От всички плавателни съдове по българския бряг има една само една неоткрита "призрачна подводница" от Втората световна война, аварирала през 1942 година на север от Созопол, идентифицирани са двама руските моряци, за които се смята, че са излезли да я поправят, но подводницата не е намерена, от руските военни архиви се знае, че тя е аварирала при българския бряг, но защо - версиите са различни...Но всички други подводници са намерени", посочи Димитров.
"Черно море е част от Стария свят и корабоплаването започва от времето на появата на първите гръцки колониалисти по Западния бряг на Черно море до наше време. Това разказа още Калин Димитров от Центъра за подводна археология.
Още по темата в звуковия файл.
В продължение на две десетилетия Европейският съюз прави полетите по-лесни и по-справедливи за потребителите, като либерализира цените и въвежда в законодателството основни права на пътниците. Сега налице е обратният процес - преразглеждане на Европейския регламент относно правата на пътниците с въздушен транспорт . Авиокомпаниите редовно..
Териториалните амбиции на Съединените щати към Гренландия, пряко оспорващи суверенитета на съюзника Дания, са заплаха сама по себе си, но имат последици за цяла Европа. Най-новата история ни учи, че неинтегрираните, неутрални държави не функционират като буферни зони между сферите на влияние. За агресивните велики сили с имперско мислене те..
С наближаването на летния туристически сезон темата за глада за кадри за сезонна заетост отново е актуална. За поредна година в Добрич се проведе трудова борса с такава насоченост, която предоставя възможност търсещи работа да се срещнат с работодатели - хотелиери, ресторантьори, концесионери на плажни ивици и др. Могат ли всички..
Столична библиотека и фондация „Глобални библиотеки – България“ организираха представяне с фокус – ролята на библиотеките в изпълнението на Стратегията за цифрова трансформация на България (2020 – 2030). Участие в събитието взеха представители на ключови за изпълнението на стратегията министерствата, както и на Столичната община. Събитието е..
Когато източният вятър премине през ума и сърцето, той носи със себе си не само думи, но и цяла вселена от значения . Какво означава един поздрав в Корея? Не е просто "Здравейте", а поклон, жест на уважение , хилядолетна традиция, предавана през поколения. Какво значи да изучаваш Кореистика? Не е просто запаметяване на йероглифи и..
В частно училище в периферията на София – в Иваняне, беше открит кабинет по изкуствен интелект. Най–доброто обяснение защо в едно училище трябва да има стая за изкуствен интелект го дават учениците. Виктор, който е петокласник и по-големите му съученици Зулфие и Васил посочват, че така или иначе децата го използват в учебния процес ...
От фондация "Искам бебе“ настояват за промяна в правилата за работа на Центъра за асистирана репродукция и за финансиране от държавата да бъдат включени и пациентите, които имат нужда от донорски генегичен материал . Това заяви председателят на фондацията Мария Янева. Тя поясни, че в началото на седмицата исканите промени са внесени и обсъдени в..
Помощник-фармацевтите настояват за спешни законодателни промени. Това съобщи пред БНР Лиляна Петрова, председател на УС на Българската асоциация..
Голяма част от поддръжниците ни желаят реално нашето участие във властта и категорично заявяваме, че за това, което сме се споразумели, че всички..