Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Не са открити останките само на една "призрачна подводница" от войната

Потънал кораб
Снимка: Снимка: Радио Бургас

Преди по малко от месец водолази откриха стъклени съдове, вероятно от потънал кораб в местността „Ченгене скеле“ в южната част на Бургаския залив. От самия плавателен съд не е останало почти нищо.

„Във водите на Черно море бяха открити уникални останки на потънал кораб, открити са стъклени съдове, но от корпуса на кораба нищо не е останало, каза в предаването „Чуй лятото“ по „Хоризонт“ Калин Димитров от Центъра за подводна археология.

„Българското Черноморие не е богато на останки, тъй като морфологията на българския бряг не предполага запазване на корабокрушение близо до брега – брегът е плитък и морето смила за дни изхвърлен на брега кораб.

А иначе българското крайбрежие на много големи дълбочини има добре запазени корабокрушения, защото Черно море на по-голяма дълбочина от 150 метра няма кислород и микроорганизми и дървените останки се запазват добре“, разказа още Калин Димитров.

Два кораба потънали край българския бряг са подробно проучени – на южния китенски залив от края на 18 век - началото на 19 век и в залива на град Черноморец от средата на 19 век, иначе са регистрирани няколко десетки потънали кораби.

„В зависимост от целта на проучването зависи и времето за документиране на корабокрушение и от това колко е голям корабът“, каза още Димитров.

"От всички плавателни съдове по българския бряг има една само една неоткрита "призрачна подводница" от Втората световна война, аварирала през 1942 година на север от Созопол, идентифицирани са двама руските моряци, за които се смята, че са излезли да я поправят, но подводницата не е намерена, от руските военни архиви се знае, че тя е аварирала при българския бряг, но защо -  версиите са различни...Но всички други подводници са намерени",  посочи Димитров.

"Черно море е част от Стария свят и корабоплаването започва от времето на появата на първите гръцки колониалисти по Западния бряг на Черно море до наше време. Това разказа още Калин Димитров от Центъра за подводна археология.

Още по темата в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Празникът Вход Господен в Йерусалим поставя началото на Страстната седмица

Честит празник Вход Господен в Йерусалим, популярен като Цветница или Връбница! Наричаме го така, защото Господ Иисус Христос влязъл за последен път в Йерусалим, но бил посрещнат триумфално, като цар. Хората Го приветствали с палмови клони, постилали палмови клони и дрехите си по пътя пред Него.: „ А повечето от народа постилаше дрехите си по..

публикувано на 28.04.24 в 22:00

Една от най-атрактивните и търсени специалности на Русенския университет е "Кинезитерапия"

В началото на новата кандидатстудентска кампания студентите и преподавателите от факултет "Обществено здраве" на Русенския университет показаха пред обществеността и бъдещите си колеги предимствата на кинезитерапията. Една от най-атрактивните и търсени специалности на Русенския университет е "Кинезитерапия". Специалистите, които завършват, имат..

публикувано на 28.04.24 в 08:02

Генералният директор на БНР Милен Митев получи отличие от медийната компания "К и П Адвъртайзинг"

Генералният директор на БНР Милен Митев получи награда от медийната компания "К и П Адвъртайзинг", която представи списанието "София и Софийска област - бизнес, култура, туризъм". "Нашата медия издава две списания - "Дестинация България" и "София и Софийска област - бизнес, култура, туризъм". В първото издание се стараем в туризма да покажем всичко..

публикувано на 28.04.24 в 06:54

"Културни войни" с Владислав Апостолов: Как районен кмет опита да заглуши Орбан и Фараж в Брюксел

Удивителен сюжет за политически племена, културни пропасти и несвобода на словото се разгърна в Брюксел преди броени дни. Бях там, когато разбрах, че районен кмет с името Емир Кир е изпратил полиция, за да спре против всякакви правила и закони една напълно легитимна и доста престижна годишна конференция на национални консерватори, включваща..

публикувано на 27.04.24 в 13:55

Грузия между ЕС и Русия. На дневен ред е закон за чуждестранното влияние

Близо четири пети от грузинците се стремят към евроинтеграция на страната им. Управлява ги обаче партия, която уж следва тази воля на народа, но с действията си, и то последователни, тласка Грузия към Русия. Партията "Грузинска мечта" прокара миналата седмица на първо четене в парламента закон, задължаващ всички организации, повече от 20 процента..

публикувано на 27.04.24 в 11:48

"Синя България" посочи идеите, формациите и лицата, които обединява

Икономистът Никола Янков е едно от лицата, които решиха да се включат в екипа на "Синя България". "Тя е единствената дясна формация в политическото състезание в момента. Стои зад идеите  да се предефинира ролята на държавата в икономиката , като това е основният разказ за борбата с корупцията, която не се случва...

публикувано на 25.04.24 в 14:52
Снимката е илюстративна

Защо сухото мляко става все по-търсено от българските млекопреработватели?

Трябва да се замислим какво става със свежото мляко , което се произвежда от фермерите, категоричен е и Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Тази година масово се отказва изкупуване на козе мляко , потвърди той. За три години вносът на сухо и кондензирано мляко от Украйна е нараснал..

публикувано на 24.04.24 в 09:19