Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Белгийски съд разреши ядреният реактор "Тианж-2" да работи

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Брюкселски съд отсъди днес, че Белгия не трябва да затваря ядрения реактор "Тианж-2" (Tihange-2) на "Анжи" (Engie), след като някои нидерландски, германски и люксембургски градове и провинции сезираха регулаторните органи за възможни дефекти, свързани с безопасността, предаде "Ройтерс".

Белгийската федерална агенция за ядрен контрол (AFCN) разреши ядрения реактор с капацитет 1008 мегавата да рестартира през 2015 година, след като беше затворен за разследване на видими пукнатини. Ищците смятат, че това разрешение не е трябвало да бъде давано.

Юрист, който защитава интересите на съседни градове, сред които са Аахен и Маастрихт, каза пред "Ройтерс", че нищо няма да се промени за централата, която е на около 45 километра от нидерландската граница и на 70 километра от Германия.

Реакторът е един от трите в АЕЦ "Тианж" и се експлоатира от белгийското подразделение на "Анжи" - "Електрабел" (Electrabel). Той беше затворен през 2012 година и отново през 2014 година, след като при инспекции бяха открити малки пукнатини в един от основните резервоари.

Белгийският регулатор обаче разреши отново да бъде отворен през ноември 2015 година, след като установи, че пукнатините са хидрогенни люспи в стените на реакторния резервоар и те не излагат на риск сигурността на централата.

Белгийското правителство реши през 2018 година, че ядрените централи в страната - "Тианж" и "Доел" (Doel) ще бъдат затворени през 2025 година. Планирано е "Тианж-2" да спре работа през февруари 2023 година.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Андрей Янкулов от АНтикорупционния фонд с разкрития за

Андрей Янкулов: Няма обратна връзка от институциите, те трябва да надградят разследването

Засега нямаме особена обратна връзка от институциите по разследването на Антикорупционния фонд за т. нар. Холдинг Орион – "Холдингът на Чичко Тревичко 3 - дела и документи", каза Андрей Янкулов от Антикорупционния  фонд в интервю в предаването "Неделя 150" на БНР. "Институциите са тези, които в крайна сметка, имат целия инструментариум..

публикувано на 15.06.25 в 12:00
Любчо Георгиевски

Протест пред посолството на РСМ в защита на Любчо Георгиевски

Протест пред посолството на Република Северна Македония в София в защита на Любчо Георгиевски , председател на закрития културен клуб "Иван Михайлов" - Битоля, е насрочен за 12 часа днес. Протестът е по инициатива на Младежката организация на ВМРО. Любчо Георгиевски беше съден за ксенофобия, расизъм и разпространение на расова омраза по..

публикувано на 15.06.25 в 12:00
Д-р Велислава Донкина

Велислава Донкина: Разликата между обществото ни и другите по света, със същите явления, е липса на удържащи механизми

Процесите на деструкция и разделение в обществото трудно се спират и с големи инвестиции се преобръщат към нещо градивно. Докато сме живи, сме адаптивни и човекът има способности да оцелява и да се реализира. В нашето общество живеят достатъчно хора с капацитет и нравственост, за да работят за това. Крайно време е да има промяна, защото иначе..

публикувано на 15.06.25 в 10:58
Боец на хутите по време на антиамерикански протест в Сана, Йемен, 12 юли 2024 г.

Хутите признаха за координирана атака с Иран срещу Израел

За първи път йеменските хути публично обявиха, че са атакували Израел в координирани действия с Иран, съобщиха Би Би Си и Скай нюз, позовавайки се на техен говорител. Говорителят Яхия Сария е заявил в телевизионно обръщение в неделя, че хутите са насочили няколко балистични ракети към град Яфа в централен Израел през последните 24 часа...

публикувано на 15.06.25 в 10:55
Районният съд в Казанлък гледа при закрити врата искането на прокуратурата да бъдат наложени мерки за неотклонение

Седмица, белязана от "домове на ужасите" за възрастни хора

Какво се случаи у нас през последните 7 дни, в които, докато по света започват нови войни, тук говорим за домове на ужасите и възрастни хора, подложени на глад и изтезания, чакащи в агония смъртта, а полицаи биват арестувани с обвинението, че са убили човек, смазвайки го от бой? С нови разкрития за потресаващи условия за живот и още..

публикувано на 15.06.25 в 10:13
Поразена от иранска ракета сграда в Тел Авив, 15 юни 2025 г.

Нови израелски удари срещу ирански ядрени обекти

Израелската армия е нанесла нови удари срещу ирански ядрени обекти, след като Иран изстреля десетки ракети срещу централните и северни райони на Израел, които отнеха живота на осем души и раниха стотици. Израелската армия е атакувала ирански ядрени обекти както и площадки за изстрелване на ракети в западните райони на Иран, съобщиха..

публикувано на 15.06.25 в 09:54

"Жива история" в Ловеч за трета поредна година

В Ловеч сдружението "Васил Левски - Апостола" и Националното дружество "Традиция" организират за трета поредна година инициативата  "Жива история". Организаторите на инициативата ще представят на децата и техните родители пътешествие назад във времето и демонстрации, ще има образователни и спортни занимания, поясни Албена Йончева, управител на..

публикувано на 15.06.25 в 09:26