Беларуският опозиционен лидер Мария Колесникова, за която беше съобщено вчера, че е изчезнала, е задържана на границата, съобщи граничен служител. Украинският външно министерство съобщи, че тя е успяла да избегне опит за насилствено експулсиране от Беларус в Украйна.
24 часа Колесникова остава в неизвестност, а в страната избухнаха студентски протести в редица университети с призив за освобождаване на арестуваните 600 души при демонстрациите през уикенда. На този фон Александър Лукашенко остава непоклатим - в интервю за руски медии, той призна, че доста дълго е на власт, не изключи предсрочни президентски избори, но отказа диалог с опозицията.
Остават противоречиви информациите за случилото се в 5 часа сутринта вчера на граничния пункт край град Гомел между Беларус и Украйна. Версията на беларуските власти - Мария Колесникова е била с други двама опозиционни активисти Антон Родненков и Иван Кравцов в автомобил. Според властите в Минск е била избутана от колата и е арестувана, тъй като е нарушила законите за пресичане на държавна граница. Версията на украинските власти - според заместник външния министър Антон Герашченко, Колесникова е скъсала паспорта си на границата, за да избегне насилствено експулсиране и е останала на територията на Беларус.
"Мария Колесникова извърши мъжествена постъпка, която не позволи на беларуските спецслужби да я експулсират на украинска територия. Други двама опозиционни активисти насилствено бяха експулсирани от Беларус и в момента са на украинска територия. Те имат същите права като всички останали чуждестранни граждани и са под украинска протекция.“
И докато Беларус и светът все още гадаят къде е Мария Колесникова Александър Лукашенко даде обширно интервю за 4-ма руски журналисти в Двореца на независимостта в Минск. Да, може би се задържах прекалено дълго на власт, призна Лукашенко, но заяви, че той е единственият, който може да защитава страната. Привържениците му щели да бъдат атакувани, ако подаде оставка, казва Лукашенко и отказва диалог с опозиционния Координационен съвет с аргумента, че не знае кои са тези хора. Не отрече, че може да има предсрочни президентски избори, но едва след като бъдат направи конституционни реформи. А в Страсбург опозициония лидер Светлана Тихановска, която е в изгнание във Вилнюс, се обърна към Комитета на министрите към Съвета на Европа.
„Отказвам, както и милиони беларуси, да приема, че светът просто ще стои ще наблюдава това потъпкване на човешките права, бруталното погазване на човешкото достойноство, пълното отричане на каквато и да е човешка почтеност. Отказвам, както и милиони беларуси, да се предадем. Моята родина, моят народ, моята нация има нужда от помощ. Имаме нужда от международен натиск върху този режим.“
Тихановска поиска и санкции срещу Лукашенко и срещу всички отговорни за насилието срещу демонстранти. В Страсбург беше изслушан и Андрей Савиних от беларуския парламент.
„Протестите са внимателно планирани и координирани от чужбина. Тези техники повтарят техниките, използвани на Майдана в Украйна, цветните революция в Египет, в Сърбия и редица други държави. „
Девет години след неуспешния опит за преврат в Турция на 15 юли 2016 г., турският президент Реджеп Ердоган обяви, че страната е написала "славна история" и е излязла от капана на терора на ислямския проповедник Фетуллах Гюлен. Проповедникът, който живееше в изгнание в САЩ, отричаше съпричастност към преврата до смъртта си през октомври 2024..
Шести блок на АЕЦ "Козлодуй" ще бъде спрян в края на седмицата за планиран ремонт заради пропуск на топлоносител в трети парогенератор. Спирането на блока е превантивно и няма промяна в радиационната обстановка в работните помещения и на площадката на АЕЦ "Козлодуй", заяви пред БНР председателят на Агенцията за ядрено регулиране Цанко..
За да се спре презастрояването в столицата, от "Спаси София" предлагат промени в четири закона. Това са Законът за публичните финанси, Законът за местните данъци и такси, Законът за устройство и застрояване на Столичната община и Законът за устройство на територията. Всички средства, които постъпват от таксата за разрешително за строеж и от..
Център за здравно-социална грижа за деца с високорисково поведение беше открит в Кюстендил. Стойността на проекта е малко над 3,5 млн. лв. Финансирането е от Здравното министерство, а изпълнението му е започнало през 2018 г. В центъра ще работят 40 човека и те ще полагат здравна и резидентна грижа за деца и юноши от 8 до 18 години...
Голямата ценност на Стефан Стамболов е, че през 1886 г. е предотвратил едно потенциално избухване на гражданска война в България, каза историкът доц. Стефан Дечев в интервю пред БНР. Днес се навършват 130 години от убийството на бившия министър председател и председател на НС в първите години от Третата българска държава. Датата ще се..
Официално беше открит обновеният напоителен канал "Алеко-потока". Дългото 52 километра съоръжение осигурява вода за напояване на над 90 хиляди декара в Пловдивска и Пазарджишка област. Според министъра на земеделието Георги Тахов напояването е приоритет. Реконструкцията на напоителния канал "Алеко Потока" е в синхрон с амбициите ни за..
Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет ще пита Пленума на Върховния административен съд кой да ръководи временно това съдилище след 21 юли. Тогава изтичат шестте месеца, в които изпълняващият функциите председател Георги Чолаков може да заема този пост. Част от промените в Закона за съдебната власт, които послужиха като основание да бъде..
" Не знам колко струват колите. Те не са наши . Дадени са от човек, който също е ощетен от това управление и каза, че понеже продава бизнеса си, продава..
Обществената поръчка за десет нови автобуса до Витоша е провалена. Явили са се двама участници, като единият е бил отстранен по формални причини...
Под диригентството на маестро Йордан Камджалов на 8 юли Плевенската филхармония започна Национално турне. Предвидени са 15 концерта "Музикална магия..