Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спомен за проф. Бенцион Елиезер

Проф. Бенцион Елиезер

На 8 септември отбелязваме 100-годишнината от рождението на изтъкнатия творец Бенцион Елиезер - композитор, диригент, педагог. Спомням си го от годините на моето следване в Музикалната академия през 50-те години - тъкмо беше станал асистент на професор Парашкев Хаджиев и водеше упражненията по хармония. Тогава всички студенти го приемахме като приятел - той участваше във всички студентски мероприятия, в забави, екскурзии, и винаги засмян, доброжелателен, общителен - всички много го обичахме и го наричахме съвсем свойски Бицо. След години стана авторитетен профестор по хармония, строг и справедлив.

Като композитор по-голямата част от творчеството му бе посветено на поп музиката - създаде редица популярни и днес песни, които се изпълняваха от звездите на нашата естрада. Той е един от онези, които положиха основите на нашата поп музика. 
Бенцион Елиезер е автор също на детски, хорови и солови песни, пиеси за симфоничен оркестър, сред които „Добруджанска сюита“, много камерни пиеси, музика към театрални постановки, направил е и над 250 обработки на народни песни.

Бенцион Елиезер е роден на 8 септември 1920 г. в София. Учи се сам да свири кларинет, а по-късно е алт-саксофонист в Джаз оркестъра на Овчаров. През 1947 г. постъпва в теоретичния факултет на Музикалната академия, но след завръшването ѝ продължава следването си в класа по композиция и дирижиране при професорите Парашкев Хаджиев и Асен Димитров. В периода 1955/60 дирижира Естрадния оркестър на БНР и изнася първия естраден концерт, излъчван по радиото. В същото време работи и с оркестъра на Сатиричния театър. От 1960 г. е редовен преподавател по хармония в Музикалната академия, а от 1970 г. е професор. От 1972 до 1986 г. е неин заместник-ректор. Умира на 19 септември 1993 г.

В Златния фонд на БНР се съхраняват спомени за Елиезер на диригента на Естрадния оркестър на БНР Вили Казасян. Чуйте ги в звуковия файл, заедно с клавирна пиеса
на композитора, изпълнена от Ема Тахмизян.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Израелската опера в Тел Авив

Премиера на “Ариадна на Наксос“ в Телавивската опера

Допреди около половин век в Израел е било немислимо да се изпълняват произведения на Вагнар и Рихард Щраус. Докато отдавна преминалия в отвъдното Вагнер не може да бъде обвиняван, че пред камерите на смъртта във фашистките концлагери е изпълнявана негова музика, Рихард Щраус е бил почти две години председател на Музикалната камара на Райха, назначен..

публикувано на 30.06.25 в 20:30
Ла Скала - Милано

Премиера на “Зигфрид“ в Миланската Скала

Летният афиш на Миланската Скала въодушеви любителите на оперното изкуство със “Зигфрид” на Рихард Вагнер. Завесата на Ла Скала тържествено се вдигна за третата част от цикъла “Пръстенът на нибелунга” на германския композитор с апел: “ПРЕКРАТЕТЕ ВОЙНАТА”, последван от известната фраза от операта “Симон Боканегра” на Верди: “E vo gridando pace, e vo..

публикувано на 30.06.25 в 14:02
Премиера на “Танхойзер“

Отзвук от премиерата на “Танхойзер“ в Софийската опера

С тържествени фанфари и с премиерата на операта “Танхойзер“ на 26-и юни беше открит Вагнеровият летен фестивал в Софийската опера . За поредна година форумът събира в България вагнерианци от цял свят – почитатели и музикални критици. Престижът на националния ни оперен театър в този репертоар вече е изграден, а очакванията към всяка нова продукция..

публикувано на 30.06.25 в 12:01
Добрин Финиотис, Боян Ангелов и Юлия Пискуилйска

Творчески срещи в Плевен с именити български магьосници на словото

В Плевен продължават срещите, организирани от Регионална библиотека  "Христо Смирненски" с български творци . Творческата вечер под мотото: "Думи и съдби: среща на творчески вселени" събра приятелите на поезията в залата на библиотеката. В Регионалната библиотека гостуваха Боян Ангелов, председател на СБП, Юлия Пискулийска, журналист и..

публикувано на 29.06.25 в 11:24

Домът на културата в Кърджали със спектакъл, обединяващ няколко известни мюзикъли

Домът на културата в Кърджали започна лятото с ново предизвикателство. В ход е подготовката на спектакъл, който обединява фрагменти от известните мюзикъли "Чикаго" и   "Кабаре". Част от песните ще звучат за първи път на български език. В спектакъла, освен  професионални актьори, ще участват и самодейци, чиято мечта е да бъдат на сцената...

публикувано на 29.06.25 в 10:44
Жул Леви

Спомен за композитора и диригент Жул Леви

В рубриката „Помните ли…" на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" почитаме композитора и диригент Жул Леви. На 19 юни се навършиха 95 г. от неговото рождение. Широкоскроен и многолик музикант, чието име свързваме с редица състави и институции - най-вече с Държавния музикален театър „Стефан Македонски“, където е главен диригент в продължение..

публикувано на 27.06.25 в 16:15

Марио Хосен: "Варненско лято" е съкровище за световната културна общност

С концерт на Симфоничния оркестър на Държавна опера Варна под диригентството на маестро Емил Табаков на 21 юни беше открито тазгодишното издание на Международния музикален фестивал "Варненско лято". Според хрониките, това е 80-ото издание на един от най-старите форуми в Европа, а историята му започва през 1926 г. За бляскавото начало беше избрана..

публикувано на 27.06.25 в 14:16