Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пожарът край бургаското село Граничар е овладян

| обновено на 15.09.20 в 21:29
Снимка: БГНЕС Архив

Пожарът край бургаското село Граничар е овладян. В момента огънят е ограничен до дере със сухи треви и храсти.

Гасенето се извършва ръчно. През нощта в района ще останат дежурни огнеборци и един противопожарен автомобили.

Те ще следят да не се разгори отново пожара, който по-рано днес обхвана 50 декара борова гора до българо-турската граница.

След като пожарът край средецкото село Граничар остана овладян в продължение на 14 часа, днес следобед той се разгоря с нова сила, съобщи за БНР Бургас тамошният кметски наместник.

По-рано днес огънят беше обхванал общо 50 декара борова гора, която е в непосредствена близост до българо-турската граница. До този момент са изгорели шест необитаеми къщи и стопанските постройки, както и две обитаеми къщи.

На място имаше три пожарни екипа, беше изпратена и високопроходима техника. С нея беше направи просека, за да се спре разпространението на огъня. В гасенето му се включиха и 55 служители от държавно и общински горски стопанства, десет затворници и десет доброволци.

Пожарът избухна вчера около обяд като с променлив успех бе локализиран в отделни зони. По-рано днес той отново се е разгоря поради силните пориви на вятъра, но вечерта беше овладян.

Огънят обхвана борова гора и се разпространяваше успоредно на границата ни с Турция, но нямаше опасност да премине на турска територия.

Началникът на Регионалната служба за пожарна безопасност и защита на населението в Бургас старши комисар Васил Василев увери, че няма опасност и за близките 3 населени места.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изясняват последните подробности по мирното споразумение за Ивицата Газа

За последните 24 часа при израелски бомбардировки в Ивицата Газа са били убити най-малко 21 палестинци, съобщи говорителят на гражданската защита в анклава Махмуд Басал, цитиран от Би Би Си. Само тази сутрин загиналите са седем, предаде палестинската агенция УАФА. Нестихващите смъртоносни удари се случват на фона на продължаващите преговори в..

публикувано на 06.10.25 в 15:05
Констанца - морската база

Симона Кожухару: Черно море вече не е граница, не е периферия, а център на сигурността

Симона Кожухару е директор по отбранителната политика /бивш държавен секретар и началник на отдел "Отбранителна политика, планиране и международни отношения" в Министерството на националната отбрана на Румъния - 2019-2025 г./. С нея разговаря Ирина Недева. Румъния настоява за морски център за наблюдение и стена от дронове срещу руските..

публикувано на 06.10.25 в 14:50

Александър Колячев: Между 7 и 12 ч. всеки ден се публикуват цените на портала kolkostruva.bg

Близо 200 предприятия вече са започнали да дават информация на платформата "Колко струва" . Това съобщи пред БНР Александър Колячев, временно изпълняващ длъжността председател на  Комисията за защита на потребителите (КЗП), като добави, че събраната информация ще бъде обработвана от "Информационно обслужване".   От днес порталът..

публикувано на 06.10.25 в 14:41
Черно море, Констанца

Себастиен Ербе: Русия все още е основната заплаха в концепцията за сигурност на Черно море

Себастиан Ербе е военен аташе, отговарящ за Република България, Румъния и Република Молдова. С него разговаря Ирина Недева. -Каква е ролята и значението на Черно море като цяло за германската външна политика, а също и от гледна точка на отбраната и сигурността на Европа?  -Бих се фокусирал върху германската военна перспектива за..

публикувано на 06.10.25 в 14:20

Микропредприятията могат да обменят до 10 000 евро 5 дни преди 1 януари

Микропредприятията ще могат да обменят до 10 000 евро пет дни преди 1 януари, когато в страната ни се въвежда единната европейска валута. Това поясни в Ловеч, по време на информационната кампания за въвеждането на еврото, Георги Чанев - главен директор на управление "Емисионно" в БНБ. Търговските банки вече са направили своите заявки за..

публикувано на 06.10.25 в 14:08

Берлин: Стабилността на Франция е важна за стабилността на Европа

Стабилността на Франция е важна за стабилността на Европа. Това коментира говорителят на германското правителство Щефан Корнелиус по повод оставката на премиера на Франция Себастиан Льокорню. Оттеглянето му бе изненадващо и бе съобщено часове след обявяването на състава на кабинета му късно снощи. Льокорню беше назначен преди по-малко от..

публикувано на 06.10.25 в 14:05

910 лева достига средният размер на водещата пенсия за месец октомври

910 лева достига средният размер на водещата пенсия, без добавки за месец октомври. За мъжете тя е 1074 лева и 799 за жените. Само в две области от страната основната пенсия е над 1000 лева - в София-град тя е 1137 лв. и 1007 лв. в област Бургас. Данните на Националният осигурителен институт показват, че в 14 области на страната основните..

публикувано на 06.10.25 в 13:55