Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Общинските музеи и зоопаркът - с вход свободен за Деня на София

| обновено на 17.09.20 в 13:36
Софийска градска художествена галерия
Снимка: Ани Петрова

Православната църква почита паметта на Светите мъченици Вяра, Надежда и Любов и майка им София.

Денят е обявен и за празник на столицата ни, чието име на гръцки означава "премъдрост".

Премиерът Бойко Борисов пожела на всички здраве, успехи и благополучие. Радостен съм, че столицата продължава да се развива и да става все по-хубава и приветлива, написа в профила си във Фейсбук министър-председателят.

Датата ще бъде отбелязана с различни културни прояви.

В столицата общинските музеи, паркът Врана и зоопаркът ще бъдат с вход "свободен".

По повод 17 септември - Ден на София -  общинските музеи и столичния зоопарк ще работят със свободен вход. 

С безплатен достъп за посетителите ще са Регионален исторически музей - София, музеят под базиликата "Света София", парк-музеят "Врана", както и Софийска градска художествена галерия.

В Историческия музей гражданите и гости на София ще могат освен постоянната експозиция да разгледат и пет изложби както и монетното съкровище от площад "Света Неделя".

Обектите ще работят при стриктно спазване на противоепидемичните мерки.

Музиканти ще свирят в метрото, а празнични концерти ще има на открито в столичните райони. Тържествен класически концерт ще започне в 19 часа на платформата А6 зад НДК. 

Кметът Йорданка Фандъкова поздрави жителите на София по повод празника:

"По традиция на 17 септември честваме вярата, надеждата, любовта и мъдростта. Желая им много здраве в тази напрегната здравна обстановка, която ни очаква наесен, и много мъдрост, за да можем да продължим да живеем и работим заедно, защото само заедно можем да развиваме града си. 

Заради епидемичната обстановка Денят на София ще отбележим малко по-особено. Ще спазим всички традиции -  с вдигането на знамето, с награждаването на творците на София за особен принос в сферата на културата и изкуството за тази година. Чрез технологиите ще можем да се обърнем към хората и благодарение на телевизионния екран ще можем да чуем и да видим и номинираните, и лауреатите на наградите на София."

Да пазим всяко дърво и да ценим всеки исторически паметник, призова президентът Румен Радев по повод празника на Вярата, Надеждата и Любовта, който е и Ден на София:

"Честит празник на софиянци и на всички българи. София е древен град, кръстопът на култури. Трябва да се развива с уважение към нашата история, с мисъл към хората. Трябва да пазим всяко дърво в този град, да ценим всеки исторически паметник и да се грижим за него. Аз съм убеден, че този град на свободни хора ще направи така, че да имаме достойно бъдеще не само за града, а и за всички българи".

В профила си във Фейсбук премиерът Бойко Борисов честити празника и посочва, че стремежът е България да има красива столица, която по нищо да не отстъпва на най-големите европейските градове.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Атанаска Тодорова

Атанаска Тодорова: 40% от чужденците с разрешение за работа у нас напускат България преди третия месец

Едно е желанието на работодателите, друго е реалната възможност за наемане на работници от трети страни. Работодателите трудно стиган до работна сила в държави извън ЕС и се оказва, че не могат да ги задържат, каза в интервю пред БНР Атанаска Тодорова, експерт в отдел "Пазар на труда, миграция и мобилност" в КНСБ. "За 2024 г. повече..

публикувано на 07.02.25 в 16:38
Генералният секретар на НАТО Марк Рюте

Рюте отчете ръст с 20% на разходите за отбрана на Канада и членовете на НАТО от Европа през 2024 г.

Разходите за отбрана на членовете на НАТО от Европа и Канада са нараснали с 20% през 2024 г., с което общите разходи на съюзниците на САЩ в алианса са се повиши с повече от 485 милиарда долара. Това е довело до общ ръст на допълнителните инвестиции през последните години от 640 на 700 милиарда долара, заяви генералният секретар на НАТО Марк..

публикувано на 07.02.25 в 16:37
Даниела Стойнова

Даниела Стойнова: Хората имат много вярно чувство за това кой им казва истината

"Хората ни търсят за всичко. Истинското злато идва от нашите слушатели". Това обясни пред БНР Даниела Стойнова , кореспондент на Националното радио във Варна. Тя е определена за Златния глас на БНР за 2024 година . Получи това отличие от фондация "Надежда Дженева" по време на церемонията за връчване на наградите "Сирак Скитник"...

публикувано на 07.02.25 в 16:05

Митничарите на "Калотина" откриха 85 бутилки алкохол без бандерол в лека кола

Щателна митническа проверка откри 85 бутилки алкохол без бандерол в лек автомобил на Митнически пункт (МП) Калотина. Около 09:25 ч. на 04.02.2025 г., на трасе “Входящи леки коли и автобуси“ на МП "Калотина" е спрян за проверка лек автомобил, в който пътували водач и спътничка - български граждани.  При извършения митнически контрол са..

публикувано на 07.02.25 в 15:56
Диян Стаматов

Диян Стаматов: Математиката задължителна матура - махане на академичното и излишното

Въвеждането на задължителна матура по математика в XII клас няма да стане от днес за утре. Трябва законодателна инициатива, съгласие в НС за промяна на Закона за предучилищното и училищно образование, не може да стане с наредба. Това заяви директорът на столичното 119. СУ "Акад. Михаил Арнаудов" Диян Стаматов в интервю пред БНР. Стаматов,..

публикувано на 07.02.25 в 15:54

Върховният съд върна за ново разглеждане делото за изборите за кмет на София

Върховният административен съд (ВАС) отмени и върна за ново разглеждане на друг състав на Административен съд София – град (АССГ) решението по административно дело № 10768 от 2023 г., касаещо избора за кмет на Столична община, поради допуснати нарушения на съдопроизводствените правила. С обжалваното решение на първоинстанционния съд е..

публикувано на 07.02.25 в 15:53

ГДБОП арестува трима българи от международна група за производство на синтетична дрога

ГДБОП арестува трима българи, участници в международна престъпна група, действала на територията на страни от Европейския съюз. Предстои екстрадиция. Специализираната полицейска операция е проведена на 6 февруари 2025 г. в изпълнение на европейска заповед за арест, издадена от Кралство Белгия и във връзка със съвместно водено разследване между отдел..

публикувано на 07.02.25 в 15:32