Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Спомен за проф. Александър Нейнски

Навършиха се 100 години от рождението на проф. Александър Нейнски - изтъкнат български виолист, педагог и общественик. Дълги години (от 1970 до 1984 г.) той е председател на Съюза на българските музикални и танцови дейци и със своята работа постига много за издигането на престижа на българския музикант.

Забележителна е и работата на проф. Нейнски като педагог - той подготвя някои от най-изтъкнатите наши виолисти: Огнян Станчев, Драгомир Захариев, Димитър Чиликов, Бедрос Папазян, Георги Стоянов и още много други. С авторитета си на музикант той е сред тези, които насочват обучението в Музикалната академия - като ръководител на катедрата по струнни инструменти, заместник-ректор и ректор в продължение на много години.

Александър Неински е роден на 12 септември 1920 г. във видинското село Стакевци. На 18 години постъпва в софийското Музикално училище, където учи при прочутите цигулари Христо Обрешков и Владимир Аврамов, а на 22 е вече студент в Музикалната академия, в класовете по виола на професорите Стефан Магнев и Стефан Сугарев. Започва кариерата си на музикант в оркестъра на Ансамбъла за песни и танци на МВР. От 1949 до 1953 г. специализира в Полша при Яржембски и Раковски. При завръщането си в България постъпва в оркестъра на Софийската опера, където е водач на виолите. В този период започва и работата му като преподавател в Академията - през 1956 става доцент, а от 1964 г. е професор по виола. Създава над 20 сборника с етюди, гами и технически упражнения за виола. Автор е и на “Начална школа за виола”. За известно време е началик на отдел „Училища по изкуствата“ към Министерството на културата. Александър Нейнски умира през 2003 г.

В Златния фонд на БНР се съхранява изказване на проф. Нейнски от 1980 г., когато е чествана 60-годишнината му. Чуйте в звуковия файл, където ще откриете и негово изпълнение в дуо с пианиста Стефан Траянов.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Насаме с незабравимите - 45 срещи

Виолета Цветкова и нейните 45 срещи с незабравимите

Виолета Цветкова разказва за срещите си с някои от най-големите имена на българския културен небосклон в книгата " Насаме с незабравимите - 45 срещи". "Правех тези срещи повече от 30 години като журналист.  Връщах се към тях отново и отново. Всички тези хора вече не са сред нас. Понякога си поплаквах, понякога се смеех.  Никой от тях не..

публикувано на 05.11.24 в 15:37

"Писалката на Господ" - среща на съдбата, морала и вечните въпроси на съществуването

Специален гост в Нощен Хоризонт" е режисьорът, поет и драматург Александър Александров Хаджихристов – творец с дълбок усет към философията и духовността. Поводът за гостуването му бе премиерата на новата му стихосбирка „Писалката на Господ“ – книга, която съчетава поезия и философски размисли за съдбата, божественото и човешкото съществуване...

публикувано на 05.11.24 в 13:39

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В четвъртото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Кои са носителите на награди “Златен век“ на Министерството на културата и “Кристална лира“ на Съюза на българските музикални и танцови дейци – в областта на музикално-сценичните изкуства - Разговор с..

обновено на 04.11.24 в 17:53
Антон-Константин Анастасов

Антон-Константин Анастасов и неговият портал "Към неизвестното"

Изложбата "Към неизвестното" беше открита вчера - 03.11, в Общинския културен инстиут "Красно село". Тя представя нови произведения на Антон – Константин Анастасов. Творчеството му вече е било показвано в САЩ  и Германия. Негови картини присъстват и като фон на известни компютърни игри.  "В картините и в игрите страховете могат да бъдат..

публикувано на 04.11.24 в 13:30
Международен фестивал на етнографското кино - ОКО

Тарас Шевченко среща Христо Ботев на Международния фестивал на етнографското кино - ОКО

Тарас Шевченко среща Христо Ботев в една особена прегръдка между националните герои на Украйна и на България. Може да я видим по време на Международния фестивал на етнографското кино - ОКО , който ще се открие в зала "Люмиер" на НДК този петък от 19 часа. Фестивалът вече се проведе в Украйна. България ни подкрепи за първи път на такова ниво,..

публикувано на 04.11.24 в 11:30

Петър Георгиев Рей: Човек никога не трябва да предава себе си и това, което носи!

"Нощен хоризонт" ни срещна с един от най-интересните и многопластови български творци, който оставя следи както в България, така и на световната арт сцена – Петър Георгиев Рей . " Човек не бива никога да се предава , независимо от възрастта, от пътя, на който се намираш, или на кръстопътя, това няма значение, човек трябва да продължава да..

публикувано на 04.11.24 в 10:39
Милко Лазаров

"Стадото" на Милко Лазаров ще открие тазгодишната "Киномания"

Третият игрален филм на режисьора Милко Лазаров "Стадото" ще открие 38-ото издание на "Киномания" на 13 ноември в Зала 1 на НДК. Филмовият фестивал "Киномания" ще се проведе от 13 ноември до 01 декември в София, Пловдив и Варна, а билетите са вече в продажба. В програмата на "Киномания" очаквайте прожекцията на осем български филма и много..

публикувано на 03.11.24 в 13:44