Традиционното шествие на протестиращите за 78-а поредна вечер в София се отправи по нетрадиционен маршрут - към централата на ДПС на бул. "Александър Стамболийски".
Движението по булеварда беше блокирано за кратко.
Шествието стигна до централата на ДПС малко преди 21.30 часа. Протестиращите замеряха сградата с яйца и с пликчета с бяла боя. Охраната на сградата и полицията не се намесиха.
Централата на ДПС се намира на ъгъла на бул. "Александър Стамболийски" и ул. "Братя Миладинови" и движението по булеварда остана затворено за около 30 минути. Самата акция пред централата на ДПС продължи около 15 минути.
Около 22.00 часа протестиращите се върнаха обратно към "триъгълника на властта", откъдето шествието се отправи традиционно към Орлово мост. Kлючовото кръстовище беше блокирано от малка група протестиращи. Малко след 23 часа движението беше освободено.
Поредната вечер на антиправителствен протест премина спокойно и без напрежение.
Той обясни, че причината е, че от ДПС държат на главния прокурор Иван Гешев, докато протестиращите настояват и за неговата оставка, както и за "цялостно държавно творчество на ДПС в продължение на 30 години".
Адвокат Хаджигенов каза още, че темата на четвъртото поред "Велико народно въстание", което скоро ще бъде насрочено, ще бъде "Лебедово езеро", заради ръководството на МВР и че протестиращите ще очакват жандармеристите да бъдат с балетни пачки.
Исканията на протестиращите остават непроменени – оставка на правителството на Борисов, на главния прокурор Гешев, служебен кабинет и честни предсрочни избори.
Площад "Независимост" беше озвучен от рок хитове.Протестиращите коментираха:
"Изходът от ситуацията е всъщност оставката на премиера Бойко Борисов. Виждаме, той продължава от мобилния си щаб да се заяжда с президента на републиката. Това за мене е една комплексарска постъпка. Но пък хората са упорити".
"Няма да отстъпим. Ако Борисов иска диалог, да дойде тук и да го води. Само че той 78 дена се крие, управлява държавата от една джипка, не е ясно изобщо къде е, пуска някакви фейсове".
"Виждаме, че държавата се управлява по индиански".
Междувременно около 50 души се включиха в традиционното за четвъртък протестно шествие в Пловдив. Те преминаха първоначално по централната пешеходна улица. След това блокираха бул. Цар Борис Трети Обединител в посока Сточна гара, както и кръстовището с бул. Христо Ботев.
Демонстрантите заявиха, че исканията им остават непроменени - оставка на премиера Бойко Борисов и на главния прокурор Иван Гешев. Протестът протича спокойно.
Снимки: БГНЕС
България забранява вноса на домашни и диви чифтокопитни животни и на продукти от тях от Унгария заради регистрирано огнище на шап в страната. Ограничителните мерки са временни и са въведени със специална заповед на директора на Агенцията по храните. От Агенцията уверяват, че експертите следят внимателно развитието на ситуацията и при нужда ще..
Плевен се присъедини към националния протест под наслов "Кой блокира Конституцията?" Недоволни граждани се събраха пред Съдебната палата. Кирил Петков и депутати от ПП се включиха в протеста пред Съдебната палата в София Един задържан в края на протеста на "Правосъдие за всеки" в София "Да защитим демокрацията!", "Кой блокира Конституцията?"..
Министерството на земеделието подготвя изравняване на цената на водата за поливане в цялата страна. Това съобщи пред парламентарната Комисия по земеделието, храните и горите заместник-министърът на земеделието Иван Капитанов. Целта е разходите на стопаните за вода да не са прекалено високи. Пакетът от документи за изравняване на цената на вода за..
Руските сили са пленили 430 украински войници, сражаващи се в Курска област. Това съобщи Валерий Герасимов, началник на руския Генерален щаб, на среща с руския президент Владимир Путин, излъчена по телевизията. Путин заяви, че пленените бойци трябва да бъдат "третирани като терористи, в съответствие със законите на Руската федерация". АФП..
Президентът на САЩ Доналд Тръмп каза, че американски преговарящи се отправят към Русия за разговори за възможно прекратяване на огъня с Украйна, след като Киев се съгласи на 30-дневно примирие. САЩ се надяват на положителен отговор от Русия на предложението за примирие "Надявам се, че ще има прекратяване на огъня", каза Тръмп пред репортери в..
Симпатизанти на партия "Величие" се събраха на протест пред сградата на Народното събрание. Движението по булевард "Дондуков" е ограничено. Сред тях е и лидерът на партията Ивелин Михайлов. В..
Депутати от "Продължаваме промяната" се включиха в протеста пред Съдебната палата тази вечер. Недоволството е заради напрежението между Конституционния съд и прокуратурата около делото за законността на парламентарните избори. Протест на "Правосъдие за всеки" пред Съдебната палата в София Съпредседателят на ПП Кирил Петков коментира: "Ако нещо..
Конституционният съд е в готовност почти незабавно да постанови съдебно решение, след като получи данните от ЦИК . Тази готовност се затруднява от..
Заради инсталирането на нов сървър и техническа невъзможност да започнат работа веднага, от "Информационно обслужване" поискаха от ЦИК въвеждането на..
Община Кюстендил въвежда експериментално нова методика за формирането на таксата за битови отпадъци. Представители на бизнеса и юридически лица,..