Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Борисов разтревожен от ОМО "Илинден" и „македонско малцинство“ в резолюцията на ЕП

Премиерът разговаря с министъра на външните работи на Северна Македония

| обновено на 09.10.20 в 18:00
Снимка: Правителствена пресслужба

До 10 ноември България и Република Северна Македония ще водят разговори на всички нива, за да постигнат компромисно решение по историческите спорове. Това стана ясно от думите на премиера Бойко Борисов, който разговаря с външния министър на югозападната ни съседка. Буяр Османи се срещна и с българския си колега Екатерина Захариева.

"Много се надявам Северна Македония да получи необходимите уверения и от нас да върви по пътя за присъединяване към Европейския съюз", посочи премиерът Бойко Борисов пред външния министър Буяр Османи.

Той допълни също, че София и Скопие  трябва да направят необходимите компромиси и призна:

"Аз лично съм много разтревожен от вкарването на ОМО-Илинден и македонско малцинство в България в една политическа резолюция в Европейския парламент, но това в никакъв случай не е от полза в точно този момент".

Борисов декларира подкрепа за европейския път на Скопие:

"Просто трябва да направим така, че историята да е мост на приятелство, а не скъсан мост, по който да не може Северна Македония да премине. Политически игрички дори не трябва да има".

Вицепремиерът Екатерина Захариева се срещна с министъра на външните работи на Република Северна Македония Буяр Османи.

"Скопие трябва да признае историческите реалности", призова след срещата си с Буяр Османи вицепремиерът Екатерина Захариева:

"Да, може да спечелиш едно или две места повече в парламента, използвайки остра националистическа риторика, но няма нищо по-постоянно от географията. Съседите ще си останат".

Три години след подписването, договорът за добросъседство между двете съседи дава резултати, каза министър Буяр Османи и призова за скъсване с рецидивите от миналото:

"Разликите, които виждаме в историята и които сега смятаме, че ни делят, много лесно и скоро ще се види, че всъщност са мостове".

Очаква се следващата седмица да се събере Съвместната комисия по историческите и образователни въпроси. Работата й беше блокирана преди близо година от спора за Гоце Делчев, а по-късно и заради предсрочните избори в Югозападната ни съседка.

Захариева очаква работата на комисията да не се политизира:

"Очакването да се разберат за общи исторически събития и личности е очакване от три години. Това пише в договора".





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Стив Уиткоф

Тръмп обяви, че Уиткоф е постигнал в Москва "голям напредък" за спиране на войната в Украйна

Президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви, че специалният му пратеник Стив Уиткоф е постигнал "голям напредък" в днешните си разговори в Москва за прекратяване на войната в Украйна. Путин се срещна със спецпратеника на Тръмп Стив Уиткоф Въпреки това Вашингтон не се е отказал от намеренията си да въведе вторични санкции срещу..

публикувано на 06.08.25 в 20:50
Снимката е илюстративна

Разкриха две наркооранжерии в област Варна

В резултат на успешно проведена специализирана операция служители на полицията в Девня, Вълчи дол и отдел "Криминална полиция" при ОДМВР - Варна са разкрили две наркооранжерии, оборудвани с високотехнологични системи за контрол на температура, влажност и вентилация, осветление и препарати за ускорен растеж. Това съобщават от варненската полиция...

публикувано на 06.08.25 в 20:42
Руският президент Владимир Путин (вляво) и специалният пратеник на САЩ Стив Уиткоф (вляво, с папката) се ръкуват преди срещата в Кремъл, 6 август 2025 г.

Тръмп и Зеленски са обсъдили срещата Путин - Уиткоф

Президентите на Съединените щати и Украйна Доналд Тръмп и Володимир Зеленски са обсъдили по телефона днешната среща в Кремъл между руския лидер Владимир Путин и американският специален пратеник Стив Уиткоф. Това съобщи изданието "Украинская правда", като се позова на свои източници. Президентът на Украйна Володимир Зеленски потвърди по-късно, че е..

публикувано на 06.08.25 в 20:23

Плевен и редица населени места в областта ще са на воден режим и през деня

Режим на водата се въвежда и през деня в Плевен, Долна Митрополия и други населени места от областта,  съобщават от местното ВиК-дружество. От   "Водоснабдяване и канализация" ЕООД - Плевен (ВиК)  допълват, че се налага въвеждане на график за водоподаване в нощните и дневните часове, считано от утре, 7 август. За градовете Долна Митрополия,..

публикувано на 06.08.25 в 20:14

Пеевски иска спешна проверка на "Лукойл"

За спешна проверка на “Лукойл Нефтохим Бургас" и "Лукойл-България се обяви лидерът на ДПС Делян Пеевски. Той ще сезира НАП, Агенция “Митници”, КЗК и ДАНС. Проверката трябва да установи дали компанията не създава умишлено  дефицит на пазара на горива, подчертават от ДПС.  "Недопустимо е българските граждани и бизнес да попадат под диктата и..

публикувано на 06.08.25 в 19:54

В Хирошима отбелязаха 80-ата годишнина от бомбардировката

В Хирошима се проведе възпоменателна церемония по случай 80-тата годишнина от атомната бомбардировка на Хирошима от САЩ. Около 55 000 участници, включително международни гости от рекордните 120 страни и региони, запазиха минута мълчание в 8:15 ч. местно време (2:15 ч българско), точно в часа, в който американците хвърлят бомбата.  На 6 август..

обновено на 06.08.25 в 19:53

Пожарът в Харманлийско навлезе и в община Любимец

Пожарът в Харманлийско навлезе и в община Любимец, в посока село Йерусалимово, където е обявено частично бедствено положение, съобщи БТА. Областният управител на Хасково Стефка Здравкова каза, че няма опасност за селото и засега не се налага задействането на системата BG-Alert за евентуална евакуация, като увери, че в момента е на място и следи..

публикувано на 06.08.25 в 19:51