Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Петролът поевтиня и се търгува под 43 долара за барел

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Котировките на петрола се понижиха тази сутрин в Азия заради опасенията, че големите производители ще продължат с плановете си да облекчат съкращаването на доставките, дори когато скокът на случаите на Covid-19 в Европа и САЩ ограничава търсенето в два от най-големите в света региони, консумиращи гориво, предаде "Ройтерс".

Сортът Брент с доставка през декември поевтиня с 22 цента или с 0,5 на сто до 42,94 долара за барел, а американският лек суров петрол намали цената си с 16 цента или с 0,4 на сто до 40,8 долара за барел.

И двата контракта леко се обезцениха вчера, но са напът да отчетат известни печалби за седмицата.

Техническият комитет на ОПЕК и съюзните производители на черно злато, обединени във формата ОПЕК+, приключиха вчерашното си заседание, изразявайки безпокойство от нарастващото предлагане на суровината, в момент когато социалните ограничения срещу разпространението на коронавируса потискат потреблението на гориво.

През януари се очаква ОПЕК+ да свие с 2 милиона барела дневно сегашните си доставки в размер на 7,7 милиона барела на ден, макар генералният секретар на ОПЕК Мохамед Баркиндо да признава, че търсенето на гориво изглежда "анемично".

Мрачните прогнози за търсенето и нарастващото предлагане от Либия могат да накарат ОПЕК+ да запази досегашните съкращения и догодина, според източници.

На 30 ноември и 1 декември има насрочено заседание на групата за определяне на политиката.

Всички очакват да научат стъпките на ОПЕК+ от януари, коментира Хироюки Кикукава, главен мениджър по проучванията в "Нисан секюритис " (Nissan Securities).

И все пак новата вълна на коронавирусни инфекции в Европа и някои части на САЩ породи опасения от отслабване на търсенето на гориво, оказвайки влияние на настроенията на пазара, допълва той.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Патриарх Даниил отслужи празнична вечерня в новата българска църква в Лондон

Новата българска църква в Лондон отвори врати и лично патриарх Даниил отслужи празнична вечерня в присъствието на над 300 миряни.  Новият храм се казва “Свети Йоан Рилски”.  Официалното му откриване ще бъде в неделя.  На церемонията бяха и Западно- и Средноевропейският митрополит Антоний, Видинският митрополит Пахомий, ректорът на Софийската..

публикувано на 22.02.25 в 21:58

Българи, румънци и молдовци се събраха на "Празник на мартеницата“ в Брюксел

Представители на общностите на България, Румъния, Молдова се събраха за трета поредна година на "Празник на мартеницата“ в Брюксел.  Български деца от различни краища на Белгия танцуваха под звуците на тази позната песен "Без радио не мога".  Техни връстници се включиха в ателиетата за изработване на мартеници. Таня Станева, президент на..

публикувано на 22.02.25 в 21:35

Полиция в градския транспорт в Гърция заради крадците и хулиганите

Полиция охранява пътниците в градския транспорт в Гърция. Арестуват крадци и реагират на всякакви хулигански прояви. След много случаи на кражби и хулиганско поведение в градския транспорт гръцката полиция засили мерките за сигурност на пътниците. Само за ден в Атина униформените извършиха седем ареста за кражби в градския транспорт...

публикувано на 22.02.25 в 21:25
Толедо, Централна Испания, 17 юли 2023 г.

Над 500 замъка се продават в Испания

Над 500 замъка се продават в Испания. Цените на средновековните крепости започват от близо 80 000 и стигат до 15 млн. евро.  Купуването на замък понякога звучи лекомислено, като прищявка или снобизъм, но носи своята особена стойност. И ако в България крепостите са единствено исторически обекти, то големият им брой в Испания – над 10 000..

публикувано на 22.02.25 в 21:22
Папа Франциск - 5 май 2024 г.

Състоянието на папа Франциск остава критично

Пресслужбата на Ватикана информира, че Папа Франциск е имал по-дълга от обичайното респираторна криза. В прессъобщението се казва, че "Състоянието на Светия отец продължава да е критично, следователно, както беше обяснено вчера, папата не е вън от опасност".  Посочва се, че "папа Франциск е получил продължителна астматична респираторна криза, която..

публикувано на 22.02.25 в 20:59

Лучо Корси ще представя Италия на "Евровизия"

Победителят от 75-ия фестивал на италианската песен Оли, се отказа от правото си да участва на конкурса "Евровизия" в Базел през май. На негово място, Италия ще представи втория в класирането на "Санремо" Лучо Корси. Решението на Оли да не участва в Базел се очакваше, откакто приключи "Санремо" преди седмица. Накрая, чрез социалните мрежи,..

публикувано на 22.02.25 в 20:39

Пограничните общини Свищов и Зимнич очакват близо 1,5 млн. евро за предотвратяване на наводнения

Пограничните общини Свищов и Зимнич от двете страни на река Дунав очакват близо 1 500 000 евро европейско финансиране за предотвратяване на наводнения.   Инициативите за зелена инфраструктура и залесяване за адаптация към изменението на климата в районите на Зимнич и Свищов предвиждат за две години от българската и румънската страна на Дунав да..

публикувано на 22.02.25 в 20:27