Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Молебен за здраве на Мальовица

Снимка: БГНЕС

В туристическия комплекс „Мальовица“, в местността „Меча поляна“, където се изгражда параклис, посветен на Свети Иван Рилски, днес беше отслужен молебен за здраве и избавление от COVID-19 и осветен курбан, който ще се раздава на любителите на планината. Инициативата е на сдружението „Мальовица 2013“, съобщи д-р Стойчо Гълъбов от инициативния комитет и завеждащ хирургичното отделение на самоковската болница.

„Мальовица е едно място, което е олицетворение на българщината и ние искаме там да направим този параклис, посветен на Свети Иван Рилски и на хора, които са загинали в тази планина. Хората, които ходят, да палят свещи и да се молят планината да бъде по-благоразположена към тях".

"С природата срещу COVID-19, това е нашата идея, защото няма нищо по–силно от природата, въпреки това, че в медицината сме уж много напреднали, много можем, много искаме, обаче природата е тази, която в крайна сметка дирижира тези събития житейски“, каза за БНР д-р Гълъбов.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Йозгюр Юнлюхисарчъклъ: Все още има дълбоко недоверие между Турция и САЩ

Временното примирие в Газа едновременно го има и няма. По данни от Ивицата над 100 души загинаха при израелски удари в нощта между вторник и сряда. Както при предишни случаи след 13 октомври, причината е обстрел по израелски войници, за който "Хамас" не поема отговорност, а впоследствие и двете страни твърдят, че остават ангажирани с мирния процес...

публикувано на 01.11.25 в 12:03
Министърът на здравеопазването Силви Кирилов

Здравният министър подкрепя увеличаването на заплатите на младите медици

Министърът на здравеопазването Силви Кирилов заяви, че подкрепя увеличаването на възнагражданията на младите медици, но според него основният проблем е диспропорциите при заплащането в здравеопазването. Министърът на здравеопазването заяви, че недостигът на кадри в системата е проблем не само в нашата страна: "За мен са равнопоставени както..

публикувано на 01.11.25 в 11:47
Бремен

Андре Хюхтих: Икономическият възход ни направи сити, но и мудни - изчезна предприемаческият дух на германците

Две от най-тежките битки, пред които е изправено коалиционното правителство на консерватора Фридрих Мерц и партньорите от социалдемократическата партия, са социалната политика и икономиката. Гарантирането на пенсиите, реформата в социалните помощи и здравеопазването вървят ръка за ръка с икономическата реформа, или с други думи: с намаляване на..

публикувано на 01.11.25 в 11:45

Проф. Антоанета Димитрова: Имаме изключителна фрагментация на политическия пейзаж в Нидерландия

Все още не е обявено официално, но след няколко поредни дни на напрегнато очакване победителят в предсрочните парламентарни избори в Нидерландия е ясен. Това са социаллибералите от партия "Демократи 66". Броенето на бюлетини продължава - нидерландците могат да гласуват по пощата, но Д66 вече не може да бъде изпреварена от крайнодясната "Партия на..

публикувано на 01.11.25 в 11:28

Продължават протестите на фермерите на остров Крит

Продължават протестите на фермерите в Крит за неизплатени помощи и субсидии. Блокирани с трактори са централните пътища. Централните пътища на остров Крит са затворени със селскостопанска техника. Отварят само за преминаване на туристически автобуси по молба на хотелиерите. Докато продължава разследването на европейската прокуратура за..

публикувано на 01.11.25 в 11:16

Честваха Деня на будителите с издигането на знамето пред президентската институция

Националното знаме на Република България се издигна под звуците на националния химн пред сградата на президентската институция по случай Деня на народните будители. В церемонията участваха президентът Румен Радев, вицепрезидентът Илияна Йотова и Националната гвардейска част, присъстваха също представители на законодателната и изпълнителната власт, учени и..

публикувано на 01.11.25 в 11:07

Случаят с гибелта на 12-годишната Сияна Попова ще бъде обсъден в Комисията по петиции на ЕП

Случаят с гибелта на 12-годишната Сияна Попова ще бъде обсъден от членовете на Комисията по петиции на заседание в Европейския парламент в Брюксел в понеделник. Това става ясно от програмата на комисията.  Членовете на комисията ще обсъдят петиция, внесена от Розалина Гадючкова. Тя изразява безпокойство от продължаващата криза с безопасността на..

публикувано на 01.11.25 в 10:56