Правните възможности за съдействие от страна на българската държава за пострадалите от фалита на кипърската застрахователна компания "Олимпик" са много ограничени.
Това обяви по време на парламентарния контрол министърът на финансите Кирил Ананиев в отговор на въпрос на БСП. Страната ни все още чака арбитражното решение за застрахованите в компанията.
Депутатът от БСП Крум Зарков попита каква помощ е оказала страната ни на засегнатите от фалита на застрахователната компания "Олимпик" българи, за да се защити интересът им пред кипърския съд, както и какви са взаимоотношенията между Българския и Кипърския гаранционен фонд.
В отговор финансовият министър Кирил Ананиев обясни, че Кипърският гаранционен фонд отказва да поеме плащанията на застраховани в чужбина, а Българският гаранционен фонд иска арбитражно решение по тази позиция и е налице правен спор между двата гаранционни фонда:
"В този процес правните възможности за съдействие от страна на българската държава и българските държавни институции са твърде ограничени и се свеждат до възможността за събиране и разпространение на информация, която би могла да бъде от полза на заинтересованите лица".
Финансовият министър Кирил Ананиев обясни, че все още няма общо решение на Европейския съюз за компенсиране на ползвателите на застрахователни услуги в друга държава членка и че догодина Европейската комисия ще представи законодателни промени, които засягат обезщетенията.
През 2018 година кипърските надзорни органи отнеха лиценза на застрахователна компания "Олимпик", а година по-късно съдът в Никозия обяви компанията в ликвидация.
Ощетените българи от фалита на "Олимпик" са близо 200 000.
От близо 700 милиона лева, дължими от хазартните компании на Васил Божков, Националната приходна агенция досега е събрала само 8 и половина милиона лева. Това съобщи още финансовият министър Кирил Ананиев по време на парламентарния контрол.
В парламента финансовият министър представи информация за събираемостта до октомври на такси от хазартния бизнес за периода 2015 - 2019 година при предявените 694 милиона лева с актове срещу четири хазартни оператора: "Евробет", "Еврофутбол", "Ню геймс" и Националната лотария:
"Събраните в НАП суми са в размер на 8 418 640 лева".
Депутатът от БСП Румен Гечев остро констатира:
"От Вашия отговор е ясно, че Националната агенция за приходите е събрала трохички" и настоя министър Ананиев да обясни как се е стигнало дотам съдът да отмени запори на НАП върху имущество на обвиняемия бизнесмен Васил Божков за близо 300 милиона лева с обяснението, че запорите са били наложени механично, а директорът на НАП-София не е имал нужните доказателства за тях:
"Та, въпросът ми е некадърници ли са в "Териториална дирекция"-София и второ - умишлено ли са подали некадърни документи, които връща българския съд и кога ще ги дадете на прокуратурата?"
Финансовият министър обаче защити служителите на НАП:
"Не мога да обвинявам колегите си в тези неща, за които Вие ги обвинявате. И тази година дори в условията на пандемия, те отново се справят по блестящ начин".
През последната година в крайграничната община по Плана за възстановяване и устойчивост се ремонтират обекти за над 18 млн. лева. Днес министърът на Регионалното развитие Иван Иванов и кметът на общината Христо Христов ще открият обновената административна сграда на кметството в Болярово. В ремонта са инвестирани над 500 хил. лева. В началото на..
На церемония днес клетва ще положи новоизбраният лидер на кипърските турци Туфан Ерхюрман, подкрепящ федералното обединение на Кипър и европейската ориентация на общността. С встъпването му в длъжност Никозия очаква засилена активност за възобновяване на съществени преговори по Кипърския въпрос. Убедителната победа на Туфан Ерхюрман с 63% от гласовете..
Наркодилър, който е организирал нападение от името на руската наемническа група „Вагнер“ срещу склад, съхраняващ помощ за Украйна, е „водил продължителна кампания на тероризъм и саботаж на територията на Обединеното кралство“, стана ясно в Централния наказателен съд в Лондон. 21-годишният Дилън Ърл е признал, че е организирал нападението срещу..
Над 1 млн. лева са осигурени за ремонт на читалище „Съгласие“ в Ямбол. В началото на годината от Регионалната здравна инспекция забраниха театралният салон в сградата да бъде използван заради опасност от падащи предмети. Затварянето на театралния салон остави без зала Драматичния театър „Невена Коканова“ и вече 10 месеца всички спектакли,..
Днес съд в Белфаст призна британски войник за невинен в убийство в единствения процес срещу член на британските въоръжени сили за убийствата в "Кървавата неделя" през 1972 г. на 13 невъоръжени католически демонстранти за граждански права в Северна Ирландия, съобщи агенция Ройтерс. През 2010 г. британското правителство се извини за "неоправданите"..
"Управляващите излъгаха младите лекари и няма да удовлетворят техните искания за увеличаване на заплатите им по време на бюджетната процедура" - това обяви председателят на "Продължаваме промяната" Асен Василев. По думите му това става ясно от писмо от Министерството на финансите до председателя на Комисията по здравеопазване в НС Костадин Ангелов:..
По искане на депутатите от ПП-ДБ Манол Пейков и Даниел Лорер в парламентарната Комисия по културата и медиите се проведе изслушване на директора на дирекция "Връзки с обществеността" на Народното събрание Цветомира Жекова. Поводът е отнемането на акредитацията на Кристияна Стефанова, доскорошен репортер в телевизия "Евроком", а сега репортер в..
Как осигуриха мнозинство за нещо, което го няма? Никой не знае какъв ще е Бюджет 2026, но го подкрепят! Шокирана съм от днешното изявление, освен, че..
Българските управляващи са имали предварителна информация за евентуални санкции върху руските петролни компании и конкретно към "Лукойл" и затова,..
"Много се радвам, че конференцията "Обществените медии - силата на аргументите" събра хора от всички краища на света" . Това заяви пред БНР Милен Митев..