Азербайджанската армия и арменските сили влязоха в сражения на няколко места в областта Нагорни Карабах днес - броени часове преди началото на преговори във Вашингтон в опит да бъде прекратено най-кръвопролитното от 25 години насилие в този планински регион.
Държавният секретар на САЩ Майк Помпейо се срещна поотделно във Вашингтон с министрите на външните работи на Азербайджан и Армения в нов опит за прекратяване на избухналите на 27 септември кръвопролития, в които според руския президент Владимир Путин досега са убити 5000 души.
Срещите на азербайджанския и арменския външен министър с Помпейо продължиха по около 30-40 минути.
Попитан как са преминали разговорите, арменският първия дипломат Зограб Мнацаканян заяви пред журналисти на излизане от Държавния департамент: "Много добре". Той добави, че работата по сключване на споразумение за примирие ще продължи.
Държавният секретар на САЩ прие първо азербайджанския външен министър Джейхун Байрамов, а след интервал от един час - и арменския му колега, отбелязва БТА.
Преди срещите Помпейо прояви предпазливост. "Това е сложна дипломатическа ситуация", каза той и припомни, че няколко споразумения за прекратяване на огъня са се провалили.
Помпейо отбеляза, че по принцип САЩ и повечето европейски страни се обявяват за спиране на боевете, преди да се пристъпи към дипломатическо уреждане на конфликта.
От избухването на насилието в края на миналия месец е потвърдена гибелта на близо 1000 души, посочва ДПА.
Арменската страна съобщи за убити 874 войници и над 30 цивилни. Азербайджан изнесе данни за 63 цивилни жертви, но не дава информация за военните си загуби.
Часове преди срещата във Вашингтон, турският президент Реджеп Ердоган каза в Истанбул, че очаква Москва и Анкара да си сътрудничат за уреждане на конфликта.
" В последно време когато прокуратурата се сезира за нещо, то е във вреда на обществения интерес, на законността и на правото . Май най-добре е тази институция, както и "Автомобилна администрация" след казуса с Роби Уилямс, да бъде закрита или поне да не прави нищо, защото когато се задейства, тя вреди ". Това заяви пред БНР адв. Михаил..
Днес-утре ще има големи количества противогрипни ваксини . Това увери пред БНР Николай Костов, председател на Асоциацията на собствениците на аптеки. Започнало е изписването от дистрибуторите . Тази година количеството "Инфлувак" ще е по-голямо, като 90 на сто от тази ваксина идва сега, обясни той. " Сега е моментът за..
Испанското правителство заяви, че няма притеснения по повод казаното от американския президент Доналд Тръмп за членството на страната в НАТО. Тръмп предложи европейските лидери да обмислят изключването на Мадрид, който се бави с увеличаването на военните разходи. Правителството в Мадрид заяви, че "остава много спокойно" след изявленията..
Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов ще участва в международната конференция "Насърчаване на съвместни стратегии за борба с трудовата експлоатация". Акцент на форума в София ще бъде поставен върху противодействието на незаконните форми на заетост, ограничаването на сивата икономика и на работата без трудов договор, както и..
"Няма как да не ме притесни, най-малкото – трябва да бъда психопат, за да не се притесня, че ме привикват в прокуратурата, предвид всичко, което се случва в държавата. Не знаехме защо ни викат . (…) Най-вероятно на тях им е възложена задачата, която трябва да бъде свършена. Защо точно в този момент, нямам идея ." Това каза пред БНР..
Очаква се днес вицепремиерът Гроздан Караджов да въведе в експлоатация три нови локомотива Siemens Smartron на първи перон на Централна жп гара - София. С тези три общият брой на локомотивите от този модел в състава на "БДЖ-Пътнически превози" става 24, уточняват от компанията.
Светкавична реакция на Гората.бг на кризата с боклука. Организацията успя да събере 80 хил. лв. само за 20 часа и закупи 2 специализирани камиона за сметосъбиране , които ще обслужат най-засегнатите райони в столицата. Пред БНР Никола Рахнев обяви, че камионите ще пристигнат утре : " Още от неделя, най-късно от понеделник, ще се..
За схема с изсечени над 30 декара гора в Странджа, разположена близо до т.нар. подпорна стена-хотел на плаж Алепу, за да се строи на този терен , съобщи..
"Мафията изнудва София! Не трябва да се даваме". Това заяви пред БНР Елисавета Белобрадова, депутат от ПП-ДБ, за кризата с боклука в "Люлин" и..
Гражданската мобилизация в София стресна политическите опоненти на кмета Васил Терзиев. Това каза пред БНР бившият министър на околната..