Австрийската компания OMV е отпуснала за финансиране на проекта за изграждане на газопровода в "Северен поток-2" около 730 милиона евро, съобщи пред журналисти нейният ръководител Райнер Зеле, цитиран от ТАСС.
Средствата са преведени на оператора на проекта "Норд стрийм 2" (Nord Stream 2). В отговор на въпрос на ТАСС Зеле посочи, че засега е твърде рано да се говори за възвръщаемост на инвестициите.
Той съобщи също, че OMV възстановява добива на петрол в Либия след примирието в страната.
"Лично аз съм изненадан колко бързо се възстановява добива на петрол в Либия. Нашият дял сега е 60 000 барела на ден. Изпратихме първата партида вчера. Това е много положителен сигнал", коментира Зеле. Той обаче добави, че за по-надеждно възстановяване на добива в страната е нужна стабилна политическа обстановка.
Шефът на OMV очаква петролното производството в Либия да продължи да нараства през четвъртото тримесечие на тази година. По думите му бързо са достигнати 500 000 барела дневно и до края на годината добивът може да бъде възстановен. Той не се ангажира с прогноза за 2021 година.
По-рано този месец Националната петролна корпорация на Либия (NOC) обяви, че е възстановено производството във всички петролни находища в страната, както и износа от всички товарни пристанища, припомня ТАСС.
Заради конфронтацията между двата режима в Либия петролната индустрия е нестабилна. В началото на годината главните товарни терминали на страната спряха работа, обявени бяха формажорни обстоятелства, поради които не могат да се изпълняват договорните задължения.

Украйна ще води конструктивни преговори, увери ръководителят на делегацията за разговорите в Женева Андрий Ермак. Там започнаха преговорите по плана на Доналд Тръмп с участието на европейски лидери. Американската администрация вече представя 28-те точки от плана като "рамка за преговори". Проектът породи в Украйна и Европа опасения от..
Пореден протест срещу реформата в платеното паркиране в София от догодина се проведе днес пред Столична община. Демонстрантите настояват планираните промени да бъдат преразгледани. Според тях Общината не предлага реално решение на проблема с липсата на паркоместа. Пореден протест срещу разширяването и поскъпването на зоните за паркиране в..
"Публиката прекалено много се концентрира върху бюджета. Има редица по-важни проблеми. Бюджетът е средство за провеждане на политика". Това обясни пред БНР Михаил Миков, бивш висш партиен функционер от БСП, бивш вътрешен министър, бивш председател на НС. "Възниква по-големият въпрос за това накъде върви България. Успяващите държави в..
Двуезичен албум представя днес екипа на Детския радиохор на Българското национална радио. Албумът е посветен на историята на състава. Венеция Караманова, диригент на хора, разказа пред БНР: "Той е двуезичен - с огромна благодарност към издателството, че се постара. Ние го правим като продължение на албума, който направи маестрото за..
Делегация на "Хамас" днес е в Кайро, за да се срещне с посредниците за постигане на мир във войната в Газа, съобщиха източник от египетските служби за сигурност и източник от "Хамас", докато Израел и палестинската въоръжена групировка продължават да си разменят обвинения за нарушения на примирието, предаде Ройтерс. Представителят на..
Не би трябвало да има размествания по бюджета. Това обясни пред БНР бившият финансов министър Владислав Горанов. "Бюджетът е една комуникация. Той е това, което сегашното коалиционно мнозинство би подкрепило. Днес нямаше да си говорим за еврозоната и ползите от нея, нямаше да си говорим дори за бюджет, ако не беше стартирало..
Всички пътища и населени места в общините Петрич и Сандански, които миналата нощ бяха залети от проливните дъждове, вече са отводнени, като са почистени и наносите от кал по улиците и междуселските пътища. Голям пожар е възникнал тази нощ в хотел в курортната местност "Семково" над Белица. Екипите на пожарната и общинските..
Цялата политическа класа стигна до дъното. Това не е политика . Този прочит на политическата ситуация направи в интервю за БНР Корнелия Нинова,..
Документът за мирното споразумение за спиране на войната в Украйна няма да бъде подписан в настоящата редакция, сподели в интервю пред БНР доц...
"От плана, който Уиткоф предложи, се очаква Европа да плати за цялото удоволствие . Включително възстановяването на Украйна, от което Тръмп се надява..