Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Русия готова да помогне на Армения при боеве на нейна територия

| обновено на 31.10.20 в 12:18
Снимка: архив

Москва ще окаже на Ереван цялата необходима помощ в съответствие с Договора за дружба, сътрудничество и взаимна помощ между двете страни, ако военните сблъсъци бъдат пренесени непосредствено на територията на Армения, заяви министерството на външните работи на Русия във връзка с обръщението на премиера на Армения Никол Пашинян към президента Владимир Путин, предаде БТА.

„Потвърждаваме ангажираността на Руската федерация със съюзническите задължения по отношение на Република Армения, включително произтичащите от Договора за дружба, сътрудничество и взаимна помощ между Руската федерация и Република Армения от 29 август 1997 г. В съответствие с договора Русия ще окаже на Ереван цялата необходима помощ, ако бойните действия бъдат пренесени непосредствено на територията на Армения“, се казва в декларацията.

По-рано бе съобщено, че външните министри на Армения и Азербайджан са се договорили за спешни стъпки за разрешаване на конфликта в Нагорни Карабах, предаде Ройтерс. Това е станало след среща на двамата министри в Женева, се уточнява в изявление на съпредседателите на Минската група - пратениците на Русия, Франция и САЩ.

Съгласно споразумението няма да бъдат нанасяни преднамерено удари по цивилно население и невоенни обекти, ще бъде извършена размяна на телата на загинали на бойното поле и до една седмица ще бъдат изготвени списъци на  военнопленниците, с оглед евентуална размяна.

Армения и Азербайджан засега не успяват да спрат сраженията, въпреки че три пъти се договаряха за прекратяване на огъня, а продължаващите повече от месец сблъсъци вече са отнели живота на стотици хора, отбелязва Ройтерс.

Междувременно еврокомисарят по антикризисното управление Янез Ленарчич, съобщи, че Европейският съюз е отделил 400 000 евро хуманитарна помощ за населението на Нагорни Карабах.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В ход са усилени дипломатически действия за организиране на среща в Будапеща между Тръмп и Путин

В ход са усилени дипломатически действия за организиране на среща в Будапеща между президентите на Съединените щати и Русия Доналд Тръмп и Владимир Путин през следващите две седмици. Унгарският премиер Виктор Орбан заяви, че това ще бъде "среща за мир". Тръмп и Путин планират да се срещнат в Будапеща Унгария ще гарантира, че руският..

публикувано на 17.10.25 в 17:53
Язовир

ОТ СЦДП заявиха, че няма поголовна сеч в горите около язовир "Йовковци"

Северноцентралното държавно горско предприятие (СЦДП) не е позволявало и не е извършвало поголовна сеч в горите около язовир "Йовковци". Така отговориха горските на твърденията на управителя на Водоснабдяване и канализация "Йовковци", че поголовната сеч е причината цяла седмица дружеството да не може да се справи с мътната вода, която от..

публикувано на 17.10.25 в 17:27
Доналд Тръмп

Тръмп заведе ново дело за клевета за 15 млрд. долара срещу "Ню Йорк таймс"

Американският президент Доналд Тръмп е завел ново дело за клевета за 15 млрд. долара срещу в. "Ню Йорк таймс", предаде Франс прес, цитиран от БТА. Жалбата от 40 страници, подадена снощи в съд във Флорида, е насочена срещу вестника, трима от неговите журналисти и издателската къща, която публикува книга, написана от двама от журналистите...

публикувано на 17.10.25 в 17:20

Специалисти: Ключова е ролята на Балканите като коридор на човешкото разселване

Учени възстановяват историята около заселването на първите съвременни хора по земите на днешна България, които са в основата на бъдещия европейски свят. Ролята на Балканите като коридор на човешкото разселване е ключова , подчертават водещи специалисти – участници в международна археологическа конференция в Дряново. Именно там - в пещерата "Бачо..

публикувано на 17.10.25 в 17:17

От август месец колите са без стикер за преминат годишен технически преглед, напомня СБА

От Съюза на автомобилистите в България напомнят, че от август месец насам върху предното стъкло на колите не се залепва стикер за преминат годишен технически преглед. За БНР управителят на СБА-Младост Малинка Бондаренко уточни, че данните с резултатите от прегледа постъпват   в информационна система, до която от Пътна полиция имат достъп при..

публикувано на 17.10.25 в 17:13
Монтана-ВиК

Жители на Вършец се присъединили незаконно към водопреносната мрежа в града

Лишаване от свобода до 5 години и глоба до 15 000 лева могат да отнесат жители на Вършец, незаконно присъединили се към водопреносната мрежа в града предупреждават от ВиК-Монтана. Нарушителите са открити в хода на спецакция, в която са участвали представителите на Районното управление във Вършец и ВиК-Монтана. Установено е, че в два имота - на..

публикувано на 17.10.25 в 17:03

Бюст - паметник на Георги Раковски бе открит в Перник

Бюст - паметник на Георги С. Раковски бе открит днес в Перник. Той е поставен в близост до паметника на Левски и е част от бъдещата "Алея на българската свобода", която ще бъде направена в пространство до Двореца на културата. Бюст – паметникът е дарен на Перник от родолюбиви българи, а на постамента са изписани думите на Раковски :..

публикувано на 17.10.25 в 16:37