Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

130-годишнината на Андрей Стоянов ще бъде почетена с концерти и конкурс

Снимка: rostislavyovchev.blogspot.com

130-годишнината на академик Андрей Стоянов трябва да бъде отбелязана подобаващо, защото това е една от ярките личности в българската музикална история, особено когато става дума за Първото поколение български композитори и полагането на основите на българската професионална музика. А всъщност музиката на Андрей Стоянов твърде рядко се чува по сцените в наше време и затова публиката може да направи своите открития по време на двата рецитала изцяло с негови произведения - на 4 ноември от 18 часа в галерия "Тракарт" в Пловдив и на 10 ноември от 19 часа онлайн от залата на Националната музикална академия в София. С втория концерт ще бъде открит Шестият национален клавирен конкурс “Акад. Андрей Стоянов” в София.

Солист в концертите и артистичен директор на състезанието е проф. Ростислав Йовчев, който цени високо мястото на тази личност в историята и има личен артистичен и емоционален интерес към творчеството на този автор. В интервю за предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" той сподели:

"Ето това смятам, че е големият проблем - че чуваме рядко за хора, които наистина могат да се считат за духовни водачи на нацията. 130-годишнината на Андрей Стоянов за съжаление беше подмината от българската музикална общественост. Благодаря все пак на Националната музикална академия, че приюти конкурса "Андрей Стоянов". Но ако трябва да сме съвсем точни, преди десет години моята колежка - проф. Даниела Дикова някак си разбули Андрей Стоянов в неговата същност, включително и неговите композиции. Първият конкурс, който се състоя през април 2010 г. всъщност беше това новооткритие на този автор, когото през годините само споменавахме като автор на няколко педагогически книги и лекциите по история на пианизма. Но оттам нататък Андрей Стоянов битуваше сред българската общественост като един вече отдавна архаичен човек, който си е свършил навремето работата - дал е път на много пианисти в битността си като педагог, и оттам нататък - нищо."

"За мен беше много важно тази година за 130-ата годишнина да направя нещо повече от това да организираме с читалище "Андрей Стоянов" конкурса, затова реших откриването да бъде с мой рецитал изцяло с творби на Андрей Стоянов, като съм подбрал неговите най-значими ранни творби и няколко от творбите за деца, които смятам за шедьоври като миниатюри и които могат достойно да се наредят до основните му пиеси." - добави пианистът.

Цялото интервю с проф. Ростислав Йовчев, в което той разказва и за условията, при които ще се проведе Шестия конкурс за пианисти "Акад. Андрей Стоянов", чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Коледа с КласикАрт и Вероника Тодорова

На 21 декември ансамбъл КласикАрт кани почитателите си на празничен концерт - Коледа с КласикАрт. Специално участие в него ще има забележителната българска акордеонистка Вероника Тодорова, която е и автор на една от пиесите в програмата.  На сцената с тях ще бъдат още: Детски филхармоничен хор, Балетно студио “Джулия Ромеова”, деца художници от “Артис”..

публикувано на 21.12.24 в 09:53
Иво Димчев

Иво Димчев: Провокацията има граници

Провокацията има граници , заяви пред БНР певецът Иво Димчев - един от най-популярните български алтернативни изпълнители. Той е известен не само с артистичните си изяви, но и с подкрепата на ЛГБТ общността и борбата срещу дискриминацията. Той е хореограф, художник, режисьор, автор на спектакли, текстове и песни.  " Когато отнемаш удоволствието,..

публикувано на 20.12.24 в 18:21
Владимир Кираджиев

Владимир Кираджиев възражда у нас "Порги и Бес" от Гершуин в концертна версия

На 21 декември в зала "България" от 19:00 часа Смесеният хор и Симфоничният оркестър на БНР ще изпратят 2024 година по специален начин - с музика между класиката и джаза. Диригентът Владимир Кираджиев - уважаван музикант и преподавател във Виена - избира операта "Порги и Бес" от Джордж Гершуин за поредното си гостуване на радиосъставите в София. За тях..

публикувано на 18.12.24 в 21:38
Димитър Ненов

"Коледа" от Димитър Ненов отново звучи на рождения ден на композитора

За осма поредна година фондация "Йордан Камджалов" организира отбелязването на рождения ден на забележителния български композитор и архитект Димитър Ненов - 19 декември. Новата българска музикална традиция на тази дата в София да бъде изпълнявана неговата впечатляваща оратория "Коледа" от оркестър "Генезис" и хора към Музикална лаборатория за Човека..

публикувано на 18.12.24 в 21:09
Лора Маркова

Младата българска надежда Лора Маркова дебютира със Софийската филхармония

Една от най-талантливите наши млади цигуларки - Лора Маркова, носителка на специалния приз "Олга Камбурова" 2019 на предаването "Алегро виваче", ще дебютира като солистка на Софийската филхармония в четвъртък, 19 декември, в зала "България" от 19:00 ч. Тя ще поднесе на публиката емблематичния Концерт за цигулка и оркестър от Пьотр Илич Чайковски..

публикувано на 18.12.24 в 14:17

Камерен ансамбъл "Силуети" кани най-малките на спектакъл-концерт "Шарената книжка"

Тази събота, последно за тази година, камерен ансамбъл "Силуети" и Сити Марк Арт Център в София ще представят своя спектакъл-концерт "Шарената книжка". Това представление е специално подготвено за бебета и най-малки деца, както и за техните родители. Те ще могат да чуят класически пиеси от Моцарт, Шуберт, Брамс, Сен-Санс, Корсаков, Прокофиев,..

публикувано на 18.12.24 в 12:35
One Day Less във фотосесия на Уша Цонкова за албума

One Day Less написаха втора глава от музикалната си история с албума "Хартиени цветя"

С албума си "Призми", който издадоха преди година и половина, One Day Less дадоха категорична заявка за енергията, стила и начина, по който решават да изразяват себе си. Неслучайно се определят така - "Ние сме алтърнатив рок банда, създадена през 2020-та. Мечтаем, дори когато спим! Пишем историята си и я споделяме с вас." Силно вдъхновени от..

публикувано на 15.12.24 в 14:00