Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

НС подкрепи ветото на президента за нерегламентираните пътувания

| обновено на 19.11.20 в 12:28
Снимка: БГНЕС

Депутатите подкрепиха ветото на президента върху текстове от Кодекса на търговското корабоплаване. Поправките допълват Наказателния кодекс и Закона за автомобилните превози и така инкриминират нерегламентирания превоз. Румен Радев оспори текстовете с мотива, че не са уточнени критериите, по които незаконният превоз се разграничава от т.нар. споделено пътуване.

В мотивите на президента се посочва още, че незаконният превоз се определя едновременно и като престъпление и като административно нарушение, като се дублират отговорности с различна тежест.

Според социалистите поправките са върнати напълно основателно от държавния глава, защото са несъстоятелни. Георги Свиленски настоя ветото да бъде подкрепено и да се направят адекватни промени:

„Заедно, всички да намерим правилния подход, да направим така, че наистина заловените нарушители да бъдат наказани. Наистина да не накажем хората, които извършват т.нар. споделено пътуване“.

„Обединени патриоти“ също настояха за прецизиране на текстовете и се съгласиха с държавния глава. Искрен Веселинов заяви:

„Ние ще се въздържим да подкрепим закона при това гласуване с надеждата, че влизайки на практика едно ново второ четене, текстовете ще се усъвършенстват, ще се даде гаранция за това, че споделеното пътуване няма да бъде преследвано от закона“.

От ГЕРБ заявиха, че промените решават сериозните проблеми с нерегламентирания превоз. Въпреки това, при гласуването, депутатите подкрепиха ветото и така оспорените текстове бяха върнати. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

Президентът Румен Радев

Президентът наложи вето на законови текстове за нерегламентирания превоз

Президентът Румен Радев върна за ново обсъждане в парламента разпоредби от промените в Кодекса на търговското корабоплаване, с които са допълнени Наказателният кодекс и Законът за автомобилните превози. Това съобщиха от прессекретариата на държавния..

публикувано на 05.11.20 в 17:26
ВИЖТЕ ОЩЕ

Софийска стокова борса: Цената на царевицата се повишава на световните тържища през седмицата

Цената на царевицата се повишава на световните тържища през седмицата, съобщават от Софийската стокова борса в седмия си отчет за периода 15-18 юли 2025 г. Според данните, в Съединените щати царевицата е поскъпнала със 7 долара на тон, като в..

публикувано на 19.07.25 в 16:46

Гърция предлага въвеждането на "европейска“ виза за туристи

Гръцкият министър на туризма Олга Кефалояни предлага въвеждането на "европейска“ виза за туристи, посещаващи повече от една страна-членка на ЕС. Идеята получи подкрепа от италианския министър на външните работи Антонио Таяни, който по време..

публикувано на 19.07.25 в 16:23

Ръст от над 17% на престъпленията, извършени от деца в област Добрич

Ръст от над 17% на престъпленията, извършени от деца в област Добрич, през миналата година, показват данните на регионалното статистическо бюро. През 2024 г. в Детските педагогически стаи в област Добрич на отчет за извършени от тях..

публикувано на 19.07.25 в 16:22

В Хърватия потвърдиха случай на антракс

Случай на инфекциозното заболяване по животните антракс е регистрирано и потвърдено в Хърватия. Ветеринарният институт на страната съобщи, че случаят е от 7 юли в община Върлика, където първоначално е имало информация за внезапна смърт на..

публикувано на 19.07.25 в 16:17

Словения узакони асистираното самоубийство

Словения узакони асистираното самоубийство като парламента на страната снощи прие закон подкрепен с 50 гласа "за" срещу 34 "против". Трима депутати са се въздържали, съобщава БТА, цитирайки предаде Франс прес. Решението идва след референдум, на..

публикувано на 19.07.25 в 16:05

Фолклорни състави от цялата страна се събират за фестивал в Долно Озирово

Молебен за дъжд ще бъде отправен в неделя в района на Вършец. Причината обаче не е безводието, а фолклорният фестивал "Илинден". Ритуалът "Пеперуда" ще бъде представен в село Долно Озирово. За седма поредна година фолклорни състави от цялата..

публикувано на 19.07.25 в 15:40

В Девин протестират срещу режима на вода

Жители на Девин затвориха главния път за Смолян и Кричим в знак на протест срещу режима на вода в курортния град.  С плакати "Искаме нормален живот", "Девин вода продава, а вода няма!!!", "Не искаме режим на водата", "Искаме бъдеще за Родопите" хората..

публикувано на 19.07.25 в 15:22