Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Заев: Да изградим мостове на сътрудничество чрез зачитане на взаимните интереси

Снимка: БГНЕС

Да оставим историята на историците. Можем да я използваме по положителен начин. Тя ни обединява, сплотява ни и чрез нея можем да градим мостове на сътрудничество и още по-голямо братство. Тази обща история, ако я направим по-македонска или по-българска, може да бъде ябълка на раздора и да създаде конфликти. Това каза македонският премиер Зоран Заев в интервю за „Дойче веле“, цитирано от БГНЕС.

Премиерът публикува линк към цялото интервю в профила си във Фейсбук, но също така сподели кратко видео, в което подчертава, че историята не е работа на политиците. „Историята е първо гъвкав въпрос и второ не е работа на политиците, трябва да оставим историците да работят върху тази част, защото досега са имали успех и ще имат и занапред“.

Според Заев в Договора за добросъседство има инструменти и средства като думата „обща история“ и при такива обстоятелства трябва през призмата на интелигентния европейски подход да се използва историята по положителен начин.

„Имаме прекрасен договор, на който възлагам големи надежди. Вярвам, че можем през призмата на интелигентния европейски подход да използваме историята с положителна цел“, каза Заев.

Премиерът вини „лошите публикации, които се появяват в социалните мрежи и други подобни медии“ за разрастването на конфликт.

„Ние сме добри приятели, братски народи. И двете страни искат да видят целите Балкани заедно в ЕС, с отворени граници между нас и България, през които гражданите могат да пътуват свободно, да си сътрудничат и да изграждат приятелство“, каза той.

Възможност в намирането на решение Заев вижда в съответен протокол, меморандум в рамките на Договора с България, с който да се обвържат нещата, „за да потвърдим очакванията на българския народ“.

Северна Македония няма никакви териториални или малцинствени претенции и не се намесва във вътрешните работи на никой от съседите й, нито на България.

„Това са български граждани и те търсят правата си у дома или пред света. При тези обстоятелства публично потвърждавам, че нямаме териториални и малцинствени претенции. Мога да обещая, че ще направим пътна карта за по-бърза работа по коридор №8, за това колко пъти годишно ще се събират историческите комисии. Междуправителствената комисия, ако е необходимо, ще се среща не един път, а два пъти годишно, защото това е в наш интерес, а вероятно ще помогне и на българските политици преди изборите. В наш интерес е България да бъде стабилна и да има правителство и парламент, които хората да подкрепят, за да може да взема решения, включително решения за приятелство и сътрудничество със страната ни“, каза още Заев.

„Публично твърдя, че общата история е реалност и съществува. Това е обща история на българи и македонци, българският и македонският език. И при такива обстоятелства трябва да изградим приятелство и братство. Любовта е тази, която води към бъдещето“, заяви Зоран Заев в интервюто за „Дойче веле“.

Премиерът заяви, че лично е разговарял с кметове на общини и институции, за да премахне знаците, които говорят за "враждебни" народи. Заедно със своите подчинени той работи за укрепване на приятелството и братството на двата народа, но не може да се постигне нещо, изгубено в продължение на десетилетия, само за две години, увери премиерът. Нужно е време и това зависи от всички нас, смята той.

„Вярвам, че ако се погрижим за българските интереси, а те за нашите, ще намерим решение“, заключи македонският премие




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Канцлерът на Германия Олаф Шолц

Шолц: САЩ и Европа трябва да носят заедно отговорността за сигурността на Украйна

Съединените щати и Европа трябва да носят заедно отговорността за сигурността на Украйна, заяви германският канцлер Олаф Шолц след съвещание в Париж с колегите си от Франция, Италия, Полша и други европейски страни. Европейски лидери се събират на спешна среща за изработване на единна позиция за Украйна Въпросът стана актуален миналата седмица,..

публикувано на 17.02.25 в 19:50

Германският финансов министър: Фискалните правила на ЕС трябва да бъдат реформирани, ако се увеличат разходите за отбрана

Фискалните правила на Европейския съюз и Германия трябва да бъдат реформирани, в случай че европейците се договорят да увеличат съществено разходите за отбрана, каза германският финансов министър Йорг Кукис.  Той е в Брюксел, където обсъжда с колегите си от еврозоната начините за финансиране на оръжейната индустрия на континента. Това съобщи..

публикувано на 17.02.25 в 19:05

Правителството ще отправи официално искане за изготвяне на извънредни конвергентни доклади от ЕК и ЕЦБ

До края на февруари, България ще отправи официално искане към Европейската комисия и Европейската централна банка за изготвянето на извънредни конвергентни доклади, стана ясно след участието на министъра на финансите Теменужка Петкова в заседанието на Еврогрупата в Брюксел. Страните от нея потвърдиха постоянната си подкрепа за амбицията на..

публикувано на 17.02.25 в 18:58

Русия съобщава за завладяването на село в Харковска област

От фронта в Източна Украйна руското министерство на отбраната съобщава за завладяването на още едно украинско село в Харковска област. Фиголивка се намира на двайсетина километра северно от град Купянск и на запад от река Оскол. Ако бъде потвърдено, съобщението означава, че руските войски разширяват плацдарма си в този участък и че..

публикувано на 17.02.25 в 18:20
Проф.Искра Баева

Проф. Искра Баева: Идейните параметри на БСП не могат вече да са консервативни, а леви

БСП се нуждае от очертаване на своите идейни параметри и те вече не могат да бъдат консервативни, трябва да бъдат леви. Това мнение изказа пред БНР историкът проф. Искра Баева, преподавател в СУ "Св. Климент Охридски", в коментар на проведения от партията 51-ви Конгрес. "Напоследък под ляво се разбира глобалистко, либерално, неолиберално, а това..

публикувано на 17.02.25 в 18:13

МРРБ: Републиканските пътища са обработени и проходими при зимни условия

Републиканските пътища са обработени и проходими при зимни условия, съобщиха от пресцентъра на Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ). Почистват се и аварийните ленти на магистралите, след като в тях се събере сняг от активните и изпреварващите ленти.  Към 17:00 часа днес е въведено ограничение за движението на камиони над..

публикувано на 17.02.25 в 17:59
Ангел Стойков

Ангел Стойков: Нужен е анализ на неремонтираните студентски общежития

Нашата работа е да направим анализ, за да се пресметнат нужните средства и да се продължи тази програма с ремонтите на студентски общежития , заяви в интервю пред БНР Ангел Стойков, председател на Националното представителство на студентските съвети (НПСС). "С МОН коментирахме, че за новата настанителната кампания е необходима и координация..

публикувано на 17.02.25 в 17:53