Сержи Минготе е каталунски политик, добил популярност в световното алпийско движение с проекта си за изкачване на 14-те най-високи върха на планетата без употребата на изкуствен кислород в рамките на 1000 дни.
Той беше един от последните, опитали се да окажат помощ на българина Иван Томов, който почина от височинна болест на слизане от връх Лхотце. (Какво разказа пред БНР за случилото се тогава можете да прочетете тук.)
От 2011 до 20018 г. Минготе е кмет на Parets del Vallès - град, в управата на който преди това е съветник по въпросите на спорта. През 1998 г., на 27-годишна възраст изкачва първия си осемхилядник - Чо Ою, година по-късно стъпва и на Шиша Пангма. През 2001 г. изкачва Еверест от север, а през 2003 г. - и от юг. Участва в различни световни състезания, като Ironmans и Ultramans, занимава се активно с планинско колоездене и преплува Гибралтарския проток. През юли 2018 г. изкачва за 7 дни К2 и Броуд Пик. С това поставя началото на проекта си 14x8000 за 1000 дни без допълнителен кислород. През септември същата година изкачва Манаслу, през май 2019 г. - Лхотце, през юли 2019 г. - Нанга Парбат и Гашербрум-2, а през октомври 2019 г. - и Дхаулагири. Ковид-кризата, обаче, налага промяна в плановете му и така, вместо за по-малко от 3 години, Минготе ще се опита да изкачи оставащите 7 върха от Хималайската корона за по-малко от 4 години. (Досегашният рекорд е на корееца Чанг-хо Ким, който успя да изкачи всички осемхилядници без допълнителен кислород за 7 години, 10 месеца и 6 дни).
След преговори с най-голямата трекинг агенция в Непал Минготе решава тази година да се включи в още по-голямото предизвикателство - опит за зимно изкачване на К2, последният неизкачен през зимата осемхилядник. При това, освен че възнамерява да не използва допълнителен кислород, 48-годишният каталунец ще ръководи и експедицията на терен.
Интервю на Таня Иванова
Кога заминавате за Пакистан? Ще отидете ли там по-рано, преди другите участници?
Полетът ми от Испания е на 19 декември. Всички членове на експедицията ще се срещнем на 20 декември в Исламабад.
В крайна сметка, колко души включва експедицията, 45 ли остават?
Не мога да кажа всички, в момента са около 45 алпинисти. Все още, обаче, не са обявени някои важни членове, които ще съставят една много силна група.
Вие ще ръководите групата на терен, по височинните лагери - познавате ли всички участници?
Познавам повечето от тях, както шерпи, така и алпинистите от различните страни. Ще бъде от голяма полза да се координира групата на височина.
Беше обявено, че на място ще се реши кои участници ще направят опит на K2. Какво означава това - ще има някакъв тест ли? Кой ще вземе това решение и въз основа на какво?
Не знам за такива тестове. Знам, че планината ще постави всеки на мястото му и ще зададе ритъма на експедицията.
До момента официално е потвърдено за 3 експедиции* - вашата, на Али Садпара и на Мингма Джи Шерпа. Водили ли сте разговори помежду си?
Да, с Али Садпара успях да разговарям, тъй като сме приятели, и обсъдихме някои възможности.
Ще има ли сътрудничество и в каква област? Кой ще фиксира парапетите, например? Какъв график ще направите с ротациите и самата атака?
Все още е твърде рано да обявим това. Ще видим как ще върви всичко, но нашата воля е да си сътрудничим с всички експедиции и да действаме в една и съща посока. Имаме много силен екип, който да оборудва маршрута, и ще планираме всичко така, че да е в наша полза.
Има ли реален шанс, при подходящо време, да изкачите върха? Кой, според Вас, би могъл да постигне това?
Мисля, че би било много претенциозно да мислим, че ще стъпим на K2, като знаем предшествениците си и колко далеч са стигнали всички опити досега. Трябва да бъдем предпазливи, но, в същото време, много решителни и да мечтаем смело. Човек ще стъпи, рано или късно, на високия 8611 метра К2 през зимата и защо това да не е тази година? Трябва да вървим стъпка по стъпка и да работим много усърдно. Най-важното е да се приберем после вкъщи живи и здрави.
Кое би било успех за Вас тази зима?
Мисля, че ако успеем да достигнем височина от 8000 метра, би било чудесна стъпка към победата - зимно изкачване на К2. Всеки напредък е стъпка към постигането на успех в това предизвикателство.
Защо се съгласихте да участвате?
Защото имам доверие на Дауа Шерпа и неговата агенция. Знам как работят, те са мои приятели и много пъти сме работили заедно. От друга страна, това е чудесна възможност да напиша нова страница в историята на алпинизма и това ме мотивира да се боря за постигането на тази велика мечта.
===
* Междувременно, на 26 ноември, добилият световна слава непалец и бивш британски командос Нирмал Пурджа обяви, че също се отправя към К2 тази зима. С него и екипа му, за който предстои да бъдат обявени подробности, броят на експедициите на втория по височина връх на планетата стават четири. Освен ако Нимс Дай, както го наричат, не се включи към някоя от тях - 45-членната експедиция, водена от Дауа Шерпа и Сержи Минготе, 3-членната на исландеца Джон Снори и пакистанците Али Садпара и Саджид Али Садпара, 3-членният екип от шерпи - Мингма Джи Шерпа, Дауа Тензинг Шерпа и Килу Пемба Шерпа.
През октомври 2019 г. Нирмал Пурджа постави световен рекорд, завършвайки т.нар. Хималайска корона (с използването на допълнителен кисолорд и помощта на логистичен екип) за 6 месеца и 6 дни. (Интервюто, което тогава даде за БНР можете да чуете тук.)
---
Новините следете в рубриката ни "Екстремните спортове".
Рубриката от 23.12.24 г. Водещ: Даниела Якова.
Тази сутрин към Антарктида потегли група български учени. С тях е и музикалният редактор на БНР Марина Великова. Това е второ участие на Марина в българска полярна експедиция. По-рано тази година тя представи на няколко места в станата изложбата си с фотографии, заснети миналата зима на о. Ливингстън. 33-ата ни полярна експедиция отново ще си..
С полет за Рим тази сутрин от летище София към Антарктида потегли група български учени. С тях е и музикалният редактор на БНР Марина Великова . Това е второ участие на Марина в българска полярна експедиция, като то е свързано отново с творчески проекти. Очаква се до броени часове при аржентинския пристанищен град Ушуая да пристигне българският..
Стиховете й са приемани като свои. Обичани и търсени. Заради таланта и навярно заради трудния живот на българка, която не се предава. Лично се убедих как я познават като поетеса и я обичат като авторка. "Наричана накратко Надка" е последната й книга, в която се редуват по великолепен начин поезия и проза, разказвайки за живота си и по какъв..
Не достигането на върха е важно, а какво се случва дотам и с кого си по пътя - това казва известният полски алпинист Адам Биелицки, който неотдавна беше гост на Банско филм фест. Роден е през 1983 г. в град Тихи, Полша. Първото си по-значимо изкачване прави на едва 17-годишна възраст, когато достига сам и в алпийски стил седемхилядника Хан..
Сезонът на международните състезания в ски-алпинизма беше открит по-рано днес с първата Световна купа за мъже и жени. Състезанието е в Куршевел, Франция, в дисциплините "спринт" и "скоростно изкачване" . Предстоящият сезон е особено важен, защото ще бъдат излъчени 36-имата участници в Зимните олимпийски игри в Милано-Кортина през 2026 г. Общо 9..
На Коледа и Нова година ще вали навсякъде в България, и то много. Снегът ще е в планината, красиво и коледно . В София и в по-ниските части ще си е..
Когато човек мине през изпитания, бързо осъзнава, че да е здрав, е много важно. Като попаднеш в реанимация, виждаш колко важно е това за теб и това..
Млади хора от село Столник, община Елин Пелин обикалят къщите в селото на Коледа. Коледарската група е от единадесет млади момчета ...