САЩ наложиха санкции на турската агенция за военни поръчки, след като съюзникът от НАТО, без да се съобрази с мнението на Вашингтон, закупи руската система за противовъздушна отбрана С-400, предаде БГНЕС.
„Днешните действия изпращат ясен сигнал, че САЩ ще прилагат изцяло американското законодателство и няма да толерират сътрудничеството с руския отбранителен и разузнавателен сектор“, се казва в изявлението на държавният секретар Майк Помпейо.
Закупуването на най-новите руски системи за противовъздушна отбрана С-400 предизвика грандиозен скандал между Турция и САЩ. Вашингтон поиска сделката да бъде прекратена и техните комплекси „Пейтриът“ да бъдат закупени в замяна. Заради нежеланието на Турция, САЩ отказаха да доставят на Анкара най-новите си изтребители Ф-35.
Турция многократно е подчертавала, че закупуването на военно оборудване е суверенно право и изключва възможността за отказ от плановете за придобиване на системите С-400.
С-400 “Триумф” е модерна система за противовъздушна отбрана на далечни разстояния, предназначена да унищожава самолети, крилати и балистични ракети, включително и на средни разстояния, може да се използва също срещу наземни цели. Обхватът на действие достига 400 километра. Тя е способна да унищожи цели на височина до 30 километра.
Турция стана третата – след Беларус и Китай – страна, в която Москва доставя „Триумф“.
Москва и Анкара подписаха споразумение за доставка на системите С-400 през декември 2017 г. Турското сътрудничество с Русия по този въпрос беше силно критикувано от НАТО и САЩ, които се опасяват за сигурността и несъвместимостта на С-400 със системите за противовъздушна отбрана на алианса. ЗРК С-400 бяха доставени на Турция през лятото на 2019 г.

Турция осъди като "тежка грешка" санкциите на Съединените щати. "При необходимост ще отвърнем", цитира Ройтерс турския президент Реджеп Ердоган.
"Мерките срещу Турция няма да спрат опитите ни да защитим правата си", каза Ердоган на пресконференция в Анкара. Той очаква от Вашингтон "вместо санкции - подкрепа в борбата с тероризма в региона“.
Според турското външно министерство санкциите са "необясними", след като Вашингтон многократно отхвърля предложението на Анкара да сформира съвместна работна група за разрешаване на спора.
Руският външен министър Сергей Лавров определи американските санкции срещу Турция като "нелегитимни" и "арогантни".

Външните министри на страните от Г-7 излязоха с обща декларация след срещата си в Ниагара, в югоизточната канадска провинция Онтарио, в която "категорично осъждат скорошните преки атаки на Русия срещу енергийната инфраструктура на Украйна и потвърждават подкрепата си за украинския енергиен сектор". Г-7 е групата на водещите световни икономики - на САЩ,..
Магистрала "Тракия" е единствения път, на който продължават да се случват катастрофи въпреки използването на ТОЛ системата и измерването на средна скорост. Това съобщи регионалният министър Иван Иванов пред депутатите от ресорната комисия. Той уточни, че до момента има засечени и предадени на МВР близо 42 хиляди нарушения на средната..
Френското национално събрание гласува с широко мнозинство спирането на пенсионната реформа - емблематична в програмата на президента Еманюел Макрон, която предизвика протести и политически сътресения. 255 френски депутати гласуваха за замразяването на реформата на пенсионната система, едва 146 се възпротивиха. С това решение ще се прекъсне..
България остава на последно място в Европейския съюз по размер на средната годишна заплата за пълно работно време през миналата година, показват публикувани днес данни на Евростат. Темпът на увеличение на заплатите на служителите в ЕС се забавя в сравнение с 2023 г. Средните годишни възнаграждения, приравнени към работа на пълен работен ден в..
Ключови промени се предвиждат в начина на работа на гръцкото обществено радио и телевизия ЕРТ. Правителството внася в ресорната комисия на парламента законопроект, целящ повишаване на ролята на медията и увеличаване на доверието на зрителите, съобщи гръцкият правителствен говорител Павлос Маринакис. Той подчерта, че проектозаконът цели повишаване на..
Компаниите за споделено пътуване прогнозираха транспортен хаос в Барселона заради закон, който може да ограничи дейността им. Според тях намаляването на броя на лицензите ще доведе до загуба на 6000 работни места. Законопроектът, обявен още през септември, предвижда премахването на 600 от близо 1000 лиценза за споделено пътуване в Барселона. В..
От 1 декември се разширява зоната, в която се забранява движението на автомобили с еко категория I. Така нареченият голям ринг се заключва между булевардите "Сливница", "Данаил Николаев", "Ситняково", "Михаил Еминеску", "Яворов", "Никола Вапцаров, "Атанас Дуков", "Люба Величкова", "Сребърна", "Ибсен", "П. Ю. Тодоров", "Гешов "и "Константин Величков"...
Не е балансиращ проектът за бюджет за 2026 г., а е същият като тази година - лош. Сходството е, че са нереалистични в приходната си част , каза в..
Има начин да се осигури по-добро качество на услугите в здравеопазването, но за съжаление не се води този разговор . Лекарите, хората, и..
Очаквам да получим 6-месечно отлагане на санкциите срещу "Лукойл", но това не означава, че трябва да бъдем спокойни, а да се подготвим добре. Това каза..