В рубриката "Помните ли..." на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" този път акцентираме върху църковно-славянските творби на Добри Христов.
Сред шедьоврите му, изпълнявани и до днес, при това не само в България, са създадените през 1925 г. и 1934 г. Литургии на свети Йоан Златоуст и написаните през 1935-1939 г. Песнопения по Всенощното бдение, "Хвалите имя Господне", "Херувимска песен", "Святий Боже", "Тебе поем" и др.
Интересно е как Добри Христов се насочва към църковната музика: В родния му град Варна той пее в църковния хор на Стоян Бешков и понеже пише красиво нотите, измолва да взема вкъщи шимовете на отделните партии, за да ги преписва. От щимовете той си прави партитуратата и така започва да учи хармония, гласоводене и всички подробности за хоровата песен. По-късно сам си купува учебниците по хармония на Рихтер, Чайковски, Аренски и Фьорстер. Тези си познания задълбочава като студент в Прага - при това като ученик на Дворжак. В София Добри Христов години наред е диригент на хора на Патриаршеската катедрала „Александър Невски“.
За своята музикална дарба и нейния божествен произход в мистично-съзерцателен устрем Добри Христов споделя пред Макариополския епископ Николай: “Повярвай ми, когато сега слушам моето славословие, казвам си: „Добри, не си ти неговият автор, ти си бил само послушно перо на Светия Дух - записал си онова, което в своите духовни съзерцания си доловил от небесната музика на ангелите“.
Още подробности за дейността и творчеството на Добри Христов чуйте в звуковия файл.
В Драматично куклен театър "Иван Радоев" в Плевен се състоя премиерата на пиесата "Олеанна" от Дейвид Мамет. Режисьор е Надя Панчева, в ролите - Делян Илиев и Теона Димова. "Олеанна" на Дейвид Мамет е пиеса в жанра психологически трилър, която поставя фокус върху властовите отношения, езика като инструмент за контрол и опасността от..
От 22 май до 3 октомври ценителите могат да се насладят на богатата програма на фестивала "Софийски музикални седмици". Слоганът на фестивала тази година е "Произведено в България" , обясни пред БНР проф. Момчил Георгиев, директор и основен двигател на голямото музикално събитие. "Каним много българи с кариера в чужбина да свирят с млади..
Галерия - книжарница "София Прес" представя изложбата на Марианжела Анастасова "В Началото бе Локвата". Тя представлява поклон, признание и благодарност към водата. Произведенията й ще гостуват на ул. "Славянска" 29 до 30 май 2025. Художничката Марианжела Анастасова организира онлайн уроци по рисуване Състоянието, в което се..
Новото място за култура - "Сцена СПАМ" в София, прекратява дейността си само 3 месеца след като отвори врати в зала "Академик" в Националния студентски дом. Това се случва след рязка смяна на условията от страна на ръководството и чрез устно предизвестие , уточни пред БНР Ана Батева, един от създателите на "СПАМ студиос"...
Днес - 21.05, Димитър Воев – една от най-ярките, загадъчни и провокативни фигури на българската алтернативна музикална сцена от края на 80-те и началото на 90-те, щеше да навърши 60 години . Воев и група "Нова генерация" не просто създават музика, те изразяват духа на едно бурно време на социални и политически промени. Димитър Воев е един..
Зджислав Зембжуски е българският Шиндлер, спасил множество евреи от ужасите на нацизма . Определението е на неговия внук Димитър Гачев. Зджислав Зембжуски е българин от полски произход. Участвал е в Балканските войни и в Първата Световна война в редиците на българската армия. Награден е с кавалерския кръст на ордена на "Св. Александър" от..
В Плевен започва Шестият международен конкурс за млади оперни певци, който носи името на примата Гена Димитрова. 55 певци от 12 държави участват в тазгодишното издание, което ще продължи до 22 май. Според програмата, от 10.00 ч. е първият тур за младите оперни певци, които ще покажат своя талант пред журито в зала „Катя Попова“ .Вторият тур е..
"Вижте кой предложи създаването на държавни магазини?! Тази политическа структура, която господин Пеевски представлява и управлява, перфектно се..
Когато лекуваш един пациент, това е цяла вселена , каза в интервю за БНР проф. Асена Сербезова, бивш министър на здравеопазването, бивш изпълнителен..
По данни на Националния статистически институт от 2020 година насам има значително трайно покачване на броя на българите, които се прибират да живеят..