Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Почит пред делото на Добри Христов

Добри Христов (1875-1941)

През декември отбелязваме 145 години от рождението на академик Добри Христов - композитор, диригент, музикален теоретик, педагог, общественик - най-ярката личност от първото поколение български творци.

В рубриката "Помните ли..." на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" този път акцентираме върху църковно-славянските творби на Добри Христов.

Сред шедьоврите му, изпълнявани и до днес, при това не само в България, са създадените през 1925 г. и 1934 г. Литургии на свети Йоан Златоуст и написаните през 1935-1939 г. Песнопения по Всенощното бдение, "Хвалите имя Господне", "Херувимска песен", "Святий Боже", "Тебе поем" и др.

Интересно е как Добри Христов се насочва към църковната музика: В родния му град Варна той пее в църковния хор на Стоян Бешков и понеже пише красиво нотите, измолва да взема вкъщи шимовете на отделните партии, за да ги преписва. От щимовете той си прави партитуратата и така започва да учи хармония, гласоводене и всички подробности за хоровата песен. По-късно сам си купува учебниците по хармония на Рихтер, Чайковски, Аренски и Фьорстер. Тези си познания задълбочава като студент в Прага - при това като ученик на Дворжак. В София Добри Христов години наред е диригент на хора на Патриаршеската катедрала „Александър Невски“.

За своята музикална дарба и нейния божествен произход в мистично-съзерцателен устрем Добри Христов споделя пред Макариополския епископ Николай: “Повярвай ми, когато сега слушам моето славословие, казвам си: „Добри, не си ти неговият автор, ти си бил само послушно перо на Светия Дух - записал си онова, което в своите духовни съзерцания си доловил от небесната музика на ангелите“.

Още подробности за дейността и творчеството на Добри Христов чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В ДКТ "Иван Радоев" в Плевен се състоя премиерата на "Олеанна"

В Драматично куклен театър "Иван Радоев" в Плевен се състоя премиерата на пиесата "Олеанна" от Дейвид Мамет. Режисьор е Надя Панчева, в ролите - Делян Илиев и Теона Димова. "Олеанна" на Дейвид Мамет е пиеса в жанра психологически трилър, която поставя фокус върху властовите отношения, езика като инструмент за контрол и опасността от..

публикувано на 24.05.25 в 05:05
Проф. Момчил Георгиев

Какво ни предлага 56-тото издание на фестивала "Софийски музикални седмици"?

От 22 май до 3 октомври ценителите могат да се насладят на богатата програма на фестивала "Софийски музикални седмици". Слоганът на фестивала тази година е "Произведено в България" , обясни пред БНР проф. Момчил Георгиев, директор и основен двигател на голямото музикално събитие. "Каним много българи с кариера в чужбина да свирят с млади..

публикувано на 23.05.25 в 13:40
Марианжела Атанасова

Изложбата "В Началото бе Локвата" - потапяне в света на водата и цветовете

Галерия - книжарница "София Прес" представя изложбата на Марианжела Анастасова "В Началото бе Локвата". Тя представлява  поклон, признание и благодарност към водата. Произведенията й ще гостуват на ул. "Славянска" 29 до 30 май 2025.   Художничката Марианжела Анастасова организира онлайн уроци по рисуване Състоянието, в което се..

публикувано на 23.05.25 в 12:50

Защо закриват "Сцена СПАМ" в София?

Новото място за култура - "Сцена СПАМ" в София, прекратява дейността си само 3 месеца след като отвори врати в зала "Академик" в Националния студентски дом. Това се случва след рязка смяна на условията от страна на ръководството и чрез устно предизвестие , уточни пред БНР Ана Батева, един от създателите на "СПАМ студиос"...

публикувано на 22.05.25 в 10:04

Спомняме си за Димитър Воев - музикантът, който не се страхуваше да казва истината

Днес - 21.05, Димитър Воев – една от най-ярките, загадъчни и провокативни фигури на българската алтернативна музикална сцена от края на 80-те и началото на 90-те, щеше да навърши 60 години .  Воев и група "Нова генерация" не просто създават музика, те изразяват духа на едно бурно време на социални и политически промени.  Димитър Воев е един..

публикувано на 21.05.25 в 13:10
Зджислав Зембжуски

Кой е Зджислав Зембжуски - българският Шиндлер?

Зджислав Зембжуски  е българският Шиндлер, спасил множество евреи от ужасите на нацизма . Определението е на неговия внук  Димитър Гачев.  Зджислав Зембжуски  е българин от полски произход. Участвал е в Балканските войни и в Първата Световна война в редиците на българската армия. Награден е с кавалерския кръст на ордена на "Св. Александър" от..

публикувано на 19.05.25 в 18:45

Шести международен конкурс за млади оперни певци "Гена Димитрова"

В Плевен започва Шестият международен конкурс за млади оперни певци, който носи името на примата Гена Димитрова. 55 певци от 12 държави участват в тазгодишното издание, което ще продължи до 22 май. Според програмата, от 10.00 ч. е първият тур за младите оперни певци, които ще покажат своя талант пред журито в зала „Катя Попова“ .Вторият тур е..

публикувано на 19.05.25 в 10:26