Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Коледно настроение от различни точки по света

Католически свещеник в отдалечено селце в Косово разчита пищна празнична украса около храма да върне надеждата у хората.

„И тази година, както и предишните, светлините имат важна роля. Но тази година с пандемията се усеща по-силно. С украсата се опитваме да разпалим отново надеждата тук и в цяло Косово. В отчаяни времена и криза когато хората съзират светлината се надявам да видят доброто, живота и да го оценят подобаващо.”

Улиците, площадите и булевардите в испанската столица Мадрид също са обляни в светлина от празнични светлини. Използвани са почти 11 милиона LED лампички, за които общината е похарчила над 3 милиона евро. Сред радващите се на украсата са 80-годишната Виктория и 29-годишния Хосе Мария:

„Въпреки ковид, който все още е тук, мисля, че светлините са удивителни. Трябва да развеселим градовете и така самите себе си. Нужно е да помогнем на малките магазинчета и да дадем всичко от себе си, за да имат децата Коледа изпълнена със светлина, въпреки сенките.”

„Мисля, че светлините са необходими в момента, в който живеем. Те са част от коледната радост и щастието на хората по време на празника.”

Берлинчани не оставят ковид-19 да съсипе коледния им дух. Сред тях е и Едита Кретц:

„Съжалявам, че тази година не можем да празнуваме като предишната, но трябва да бъдем внимателни. Мисля, че ако спазваме правилата, които правителството обяви може и да се свърши по-бързо.”

Пандемията да свърши си пожелават италианците:

„Ще си пожелаем това, което и всички останали: надяваме се тази ситуация да приключи скоро и да има спокойствие и здраве за всички. Коледата ще прекарам вкъщи.”

А тази година жителите на сибирския град Иркутск в Русия, където температурата пада до минус 30 градуса по Целзий, проявяват жив интерес към коледни фотосесии на открито. Анна Окун е един от авторите на дизайна на празничната подредба, която включва украса, светлини, елхи, подаръци, автомобил и кученце:

„Живеем в Сибир, тук е много красиво, имаме езерото Байкал и много красиви, естествени природни места. Проблемът обаче е че няма достатъчно прекрасни коледни терени на открито в града за снимки. Обмисляхме го дълго време и решихме да създадем такова. Тази година хората са по-склонни да си правят снимки на открито, защото вирусът е навсякъде по света, хората ги е страх да не се разболят, спазват дистанция. Но тук въздухът е свеж и въпреки студа хората идват.”

Марисол и Яна са от ентусиастите, вече направили си фотосесия:

„Според мен това е най-добрият начин да станеш част от приказка. Вижда се река Ангара, скрежът е невероятен. Слънцето е толкова красиво. Имаме много слънчеви дни в Иркутск, а няма нищо по-хубаво от естествената светлина, елхите са истински.”

„За снимките си слагам пуловери и поли, но в ежедневието трябва да нося топли кожени ботуши, кожено палто и ушанка. Това са най-важните неща.”

В кафе в далечен Сеул пък 130 котки, някои облечени в костюм на Дядо Коледа, са носителите на коледния дух. Пак Сео-уънг разказва за идеята си:

„Много хора си остават вкъщи и решават да осиновят котка. В същото време обаче хората и изоставят домашните си любимци с влошаването на ситуацията с коронавируса. Когато разбера за подобно нещо, се разстройвам. Всяка котка има своя история, когато дойде тук, след като е била изоставена. Котките живеят около 15 години и ако хората поискат да ги осиновят, те трябва да поемат отговорността до края.”

В Рио де Жанейро пък Дядо Коледа плуваше с акули в градския аквариум:

„Значението на Дядо Коледа в аквариума е, че така той носи разбиране за животните на децата, те да научат за биологията и как можем да запазим океаните.”

Но да придадем и малко звезден блясък на празника. Как ще празнува актьорът Джъд Лоу?

„За мен той винаги означава семейството да се събере заедно. Което всъщност беше забавното и по време на блокадата. Тогава осъзнах какъв съм късметлия, че имам голямо семейство. Но винаги събиранията по Коледа са специални. За мен това наистина е много важно.”

Снимки: pexels.com, unsplash.com и Ройтерс

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

София на последно място в международно проучване за безопасно придвижване на деца и подрастващи

София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..

публикувано на 16.05.25 в 11:47

Три съседни страни крият изненадващи съкровища - Сърбия, Румъния и Гърция

Александруполис е най-големиятград в Западна Тракия с най-голямото пристанище в региона . Градът, разположен недалеч от българската граница, предлага съчетание от крайбрежна атмосфера, достъпни цени и богати възможности за активен отдих и забавления, посочи за "Пътувай с "Хоризонт" Петрос Кириакидис – заместник-председател на туристическия сектор в..

публикувано на 14.05.25 в 06:00
 Кристиян Салай

Бавария е най-популярната дестинация за българските туристи в Германия

Германия е най-добрата културна дестинация за туристите в Европа по данни на Световната организация по туризъ м. За българските туристи тя се нарежда на трето място след Гърция и Турция. Какво поддържа интереса на българските туристи към Германия и какво предстои през тази година?  За това разказа в "Пътувай с "Хоризонт" Кристиян Салай –..

публикувано на 13.05.25 в 14:32
Снимката е илюстративна

Защо понякога най-изкушаващата туристическа оферта може да се окаже и най-рисковата?

Какви са основните жалби на потребителите, как се извършват проверките, и какви реални санкции могат да понесат туроператори, които работят "на тъмно", посочи за БНР Игнат Арсенов, директор на дирекция "Контрол на пазара" в КЗП . Колко често се получават сигнали и жалби , свързани с туристически услуги и какви са тенденциите в броя им в последните..

публикувано на 13.05.25 в 13:51

Николина Петкова: България няма деца за убиване

В деня на Европа - 9 май, и когато се навършват 40 дни от гибелта на 12-годишната Сияна, която загина при катастрофа на пътя Плевен - Луковит Европейският център за транспортни политики връчи награди в памет на жертвите на пътя, но и напомнящи за общата отговорност по темата. Наградите са гласувани от 9-членния управителен съвет на Европейския..

публикувано на 11.05.25 в 07:27

Денят за безплатни прегледи за рак на кожата е 14 май

Едно силно слънчево изгаряне в детството удвоява риска от рак на кожата в зряла възраст. "Децата ни имат проблем с рака на кожата" под това мото ще се проведе националната кампания за профилактика на рака на кожата. Очаква се случаите на рак на кожата да се повишат с 40% през следващите 25 години. Ден на безплатните прегледи за рак на кожата е 14..

публикувано на 11.05.25 в 06:28
Христина Христова

Христина Христова за пенсиите: Добре ли е да се наслагва реформа върху реформа?

Ситуацията с пенсионната ни система става все по-сложна и по-тежка. Проблемите се натрупаха драстично. Пенсионната ни система излъчва усещането за социална несправедливост . Това каза в интервю за БНР Христина Христова, бивш министър на труда и социалната политика. Хората по друг начин си представят пенсионната система – като социални..

публикувано на 08.05.25 в 08:11