На 5 януари в щата Джорджия предстои втори тур на изборите за двете места в горната камара на Конгреса, които не бяха спечелени от кандидатите по време на редовните избори на 3 ноември.
Избраната за вицепрезидент вицепрезидент Камала Харис ще агитира днес за Демократическата партия. Кандидатите на републиканците са действащи сенатори.
Над 3 милиона души са упражнили правото си да подадат предварително гласа си на изборите в Джорджия, като чрез бюлетини по пощата или в изборните секции са гласували близо 40 на сто от регистрираните избиратели, съобщи Си Ен Би Си.
Резултатът от надпреварата в Джорджия ще е от решаващо значение за управленската програма на новоизбрания президент, демократа Джо Байдън.
Ако републиканците спечелят поне едно от двете места в Джорджия, те ще запазят мнозинството си в Сената и ще могат да блокират законодателната програма на Байдън и номинациите му в съдебната система.
Ако демократите спечелят и двете, горната камара на Конгреса ще се раздели 50 на 50 места за двете партии. По закон, при равен брой гласове в даден вот, решаващият глас се пуска от вицепрезидента в качеството му на председател на Сената - в случая Камала Харис.
Американският Сенат е съставен от по двама представители на всеки щат с по шест години мандат. На всеки две години има избори за обновяване на една трета от местата. Сенатът има няколко уникални правомощия като одобряване на международни договори, съдии на Върховния съд, федерални съдии и други. Счита се за по-престижния орган в сравнение с долната камара - на представителите.
Великобритания наложи на Русия 100 нови санкции, насочени срещу военния, енергийния и финансовия сектор на страната. Британският министър на външните работи Дейвид Лами нарече Владимир Путин "подстрекател към война", като се позова на ударите на Русия в Украйна през последните дни. "Призоваваме го да се съгласи на пълно и безусловно..
Русия каза днес, че Украйна трябва да реши дали ще участва в обсъждането на меморандума за бъдещо мирно споразумение, който Москва вече обсъди със САЩ, предаде Ройтерс. Руският президент Владимир Путин каза след разговора си с американския президент Доналд Тръмп вчера, че Москва е готова да работи с Украйна по изготвянето на меморандум за..
Кризата в София я решиха транспортните работници. Синдикатите не са свързани с политиците. Това, че политиците ползват такива акции за своя политически интерес, винаги се случва и ме дразни, но няма как да го спра и прекратя. Не защото политиците предизвикват нашето поведение, а нашето поведение дава възможност на политиците, коментира..
Общинските съветници от "Спаси София" настояват гражданите да могат да получават компенсации при форсмажорни прекъсвания на градския транспорт. След като кметът Васил Терзиев съобщи, че ще се търсят начини пътуващите с карти за градския транспорт да бъдат компенсирани за периода, в който услугата беше прекратена, общинските съветници Борис Бонев,..
Да се направи карта на авариите по водопроводната мрежа в село Крива бара, ще разпореди областният управител на Монтана. Над 200 са отстранените през миналата година аварии в брусарското село. Заради безводието няколко пъти жителите протестираха. Областният управител на Монтана Калин Хайтов свика спешна среща, заради проблемите с..
След кризата с градския транспорт е възможно София да бъде изправена пред криза с боклука. Две фирми, които почистват 8 района на града, обявиха миналия четвъртък, че ще спрат работа заради неизплатени до този момент 9 милиона лева. Общината не може да обяви нови обществени поръчки за почистване на града. Процедурата е бавена от Агенцията за обществени..
След края на транспортната блокада на София кметът Васил Терзиев предупреди, че се задава по-сериозна криза със сметосъбирането, защото тази година изтичат 7 ключови договора за сметосъбиране и почистване в 20 от 24 района на София. Кметът обвини Министерството на финансите, че бави обществените поръчки за тази дейност. Дългът на Столичната община..
Към 19 часа ще излезем с официално решение за прекратяване на блокадата на градския транспорт в София. Нека първо минат комисиите на СОС,..
Ограничено е правото на децата на образование и правото на възрастните на достъп до работното място , пише в позиция Съюзът на ръководителите в..
На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София...