Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Путин и Меркел са обсъдили съвместно производство на ваксини срещу Covid-19

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Руският президент Владимир Путин и германският канцлер Ангела Меркел са обсъдили по телефона съвместното производство на ваксини срещу Covid-19. Това съобщиха от пресслужбата на Кремъл.

В публикувано на сайта на Кремъл съобщение се посочва, че двамата лидери са обсъждали сътрудничеството в борбата с пандемията от коронавирус и перспективите за съвместно производство на ваксини.

Отбелязва се, че Путин и Меркел са се договорили за продължаване на контактите по тази тема между министрите на здравеопазването на Русия и Германия и други профилни ведомства.

На 19 декември германският министър на здравеопазването Йенс Шпан информира руския си колега Михаил Мурашко за готовността на Германия да произвежда руската ваксина „Спутник V“. Тя беше разработена в Националния център по епидемиология и микробиология „Гамалея“ и според създателите ѝ е високоефективна и безопасна.

В края на декември Центърът „Гамалея“ подписа меморандум за съвместни клинични изследвания с британско-шведската фармацевтична компания „АстраЗенека“, която разработва собствена ваксина срещу Covid-19.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Все още няма окончателни резултати от вота за общински съветници в Сандански

Все още няма окончателни резултати от проведените вчера нови избори за общински съветници в Сандански. Според Общинската избирателна комисия основната причина за забавянето е двойно намаления състав на техническия екип на "Информационно обслужване" за въвеждане на данните. Пунктът е бил обслужван само от двама специалисти. При 98 процента..

публикувано на 24.02.25 в 09:12

Кръгла маса за проблемите в образованието от 5-и до 7-и клас в НС

Кръгла маса за проблемите в образователната система при учениците между 5-и и 7-и клас ще се проведе в Народното събрание.  Ще участват представители на Министерството на образованието и науката, Регионалния инспекторат по образованието София-град, Синдикатът на учителите към КНСБ, директори, управители на частни школи, представители на..

публикувано на 24.02.25 в 09:08
Руският заместник-външен министър Сергей Рябков, който отговаря за контрола върху ядреното въоръжение.

Русия се обяви за "дългосрочна мирна сделка за Украйна", не за бързо примирие с подкрепата на САЩ

Русия иска дългосрочна мирна сделка за Украйна, която има предвид корените на конфликта, както ги вижда Москва, а не бързо подкрепено от САЩ примирие, последвано от скорошно възобновяване на боевете. Това заяви пред РИА Новости руският зам. външен министър Сергей Рябков, цитиран от Ройтерс. В интервюто, публикувано днес, когато се навършват..

публикувано на 24.02.25 в 09:04

Христо Римпопов: Тръмп може и да се опитва да бъде активен посредник, но не може да бъде ефективен

Украинците живеят тук и сега, защото може да няма утре. Това разказа Доротея Николова, Радио Варна, която посети Украйна в разгара на войната. "Свикваш, защото ако не го направиш, не можеш да продължиш да живееш".  Николова остава впечатлена от начина, по който хората в Украйна се организират и продължават да работят. Посещавала е..

публикувано на 24.02.25 в 08:45

Икономическият и социален съвет с предложения за промени в пенсионната система

Икономическият и социален съвет на България ще представи анализ на действащата пенсионна система и предложения за усъвършенстването ѝ. Документът беше приет през декември миналата година с консенсус от членовете на Съвета - работодателски, синдикални и граждански организации. Анализът на Икономическия и социален съвет беше разработен по..

публикувано на 24.02.25 в 08:28

Евростат представя данни за инфлацията в ЕС

Очаква се Евростат да представи данни за инфлацията в страните членки на Европейския съюз. Те са ключови за България, защото ценовата стабилност е последният от критериите от Договора от Маастрихт, който не изпълняваме за въвеждане на еврото. Според предварителните данни на НСИ за януари хармонизираният индекс на потребителските цени – т.е. по..

публикувано на 24.02.25 в 08:18
Фридрих Мерц

Смяна на властта в Германия, Мерц обеща "независимост от САЩ"

Смяна на властта предстои в Германия – консервативният блок ХДС/ХСС очаквано спечели вчерашните предсрочни парламентарни избори и ще има нужда само от един коалиционен партньор за съставяне на правителство. Това вероятно ще бъдат социалдемократите на отиващия си канцлер Олаф Шолц.  След преброяване на всички бюлетини в Бундестага влизат..

публикувано на 24.02.25 в 08:04