Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Правителството на Нидерландия подаде оставка

| обновено на 15.01.21 в 17:10
Марк Рюте
Снимка: БГНЕС

Правителството на Нидерландия подава оставка, съобщава местната телевизия NOS, цитирана от световните информационни агенции. Кабинетът на премиера Марк Рюте е подложен на натиск през последните дни, след като стана ясно, че правителствени служители са принуждавали неправомерно хиляди семейства да връщат социални помощи.

Рюте е свикал заседание на правителството в Хага, на което да бъде взето решение за оставката два месеца преди планираните по-рано общи избори, отбелязва "Дойче веле".

В обръщение по националната телевизия премиерът заяви, че е уведомил крал Вилем-Александър за своето решение и го е уверил, че правителството му в качеството си на служебен кабинет ще продължи да работи за възможно най-скорошно компенсиране на засегнатите родители и за справяне с кризата с коронавируса в периода до парламентарните избори, насрочени за 17 март.

"На едно мнение сме, че ако системата се е провалила, всички трябва да поемем отговорност и това води до следното заключение - току-що връчих на краля оставката на целия кабинет", заяви Рюте.

Оставката има до голяма степен символично значение два месеца преди изборите, защото правителството ще продължи да управлява като служебен кабинет до сформирането на нова коалиция след вота на 17 март, отбелязва АП.

Парламентарна проверка, приключила в края на 2020, сочи, че множество семейства са били принудени да връщат десетки хиляди евро помощи. Според самия премиер казусът, който е от 2010, е "скандален".

Въпреки скандалните разкрития правителството има доверието на около 2/3 от избирателите, посочват информационните агенции.

През миналия месец парламентарно разследване разкри, че редица семейства са изправени пред "безпрецедентна несправедливост", след като правителството ги накара да изплатят субсидии от десетки хиляди евро.

В доклада от разследването се казва, че около 10 000 семейства са били принудени да изплатят десетки хиляди евро субсидии, което в някои случаи е довело до безработица, фалити и разводи. То описва подобно лошо управление в продължение на десетилетие като "безпрецедентна несправедливост'.

Много от семействата, които са били принудени да върнат тези субсидии, са били определяни въз основа на техния етнически произход или двойна националност, каза през миналата година данъчната служба на Нидерландия.

Рюте стана нидерландски премиер за пръв път през 2010 г. и в момента изпълнява своя трети управленски мандат.

Нов кабинет ще бъде сформиран след парламентарни избори, които вече бяха определени за 17 март.

Въпреки че обществената подкрепа за правителствените мерки срещи коронавирусната пандемия спадна рязко през последните седмици по време на въведения строг локдаун, Народната партия за свобода и демокрация (VVD) на Рюте все още се ползва с висок процент на доверие в проучванията на общественото мнение.

Очаква се неговата партия да вземе малко под 30% от гласовете на парламентарните избори на 17 март, което е над два пъти повече от това, което би получили втората по сила партия PVV - антиислямската партия на Герт Вилдерс.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Автомобилът, който беше врязан сред протестиращи в Мюнхен, 13 февруари 2025 г.

След атентата в Мюнхен: Майка и детето ѝ починаха в болница

37-годишна жена и 2-годишната ѝ дъщеря починаха в болницата от нараняванията си, които са получили при атентата в четвъртък в Мюнхен, при който афганистанец се вряза с кола в група протестиращи. Това са първите жертви на терористичния акт, при който пострадаха 36 души. Както БНР информира, 24-годишният Фархад призна пред германските..

публикувано на 15.02.25 в 19:59
Президентът на Украйна Володомир Зеленски

Зеленски отказа на САЩ, няма да имат собственост върху 50% от редкоземните метали на Украйна

Украинският президент Володимир Зеленски отхвърли предложението на САЩ да поеме собствеността върху около 50 процента от правата върху редкоземните минерали на Украйна и се опитва да договори по-добра сделка, това съобщи днес "Файненшъл таймс", позовавайки се на източници, запознати с въпроса. Самият Володимир Зеленски заяви днес в кулоарите..

публикувано на 15.02.25 в 19:51

Извозиха 15 тона отпадъци от двора на болницата във Враца

15 тона отпадъци, трупани с години са извозени от площадката за сметосъбиране в двора на Многопрофилната болница за активно лечение "Христо Ботев" във Враца.  Мястото, регистрирано и обособено за събиране на болничен отпадък през последните години е използвано и за неопасни отпадъци.  Извозването им е започнало миналата година. За справяне с..

публикувано на 15.02.25 в 19:18

Премахнаха прекия избор за председател на БСП

Делегатите на 51-ия конгрес на БСП гласуваха да се премахне прекия избор за председател на партията. Това означава, че лидерът на левицата отново ще се избира от конгреса. В надпревара остават общо 9 кандидати – Атанас Зафиров, Борислав Гуцанов, Кристиян Вигенин, Калоян Паргов, Дора Янкова, Румен Овчаров, Борис Цветков, Боян Балев и Руси..

публикувано на 15.02.25 в 19:02

Европрокуратурата обвини петима, заподозрени в измама за над 6 млн. евро

Представителството на Европейската прокуратура в София внесе обвинителни актове срещу петима души, заподозрени в измама с европейски средства за повече от 6 милиона евро в мащабна схема, свързана със строителни машини, съобщи прокуратурата. Твърди се, че обвиняемите са били част от организирана престъпна група, която е имала ясната цел да..

публикувано на 15.02.25 в 18:28
Германският канцлер Олаф Шолц изгуби вота на доверие

Олаф Шолц разкритикува Джей Ди Ванс и го обвини в намеса в изборите в Германия

Германският канцлер Олаф Шолц обвини американския вицепрезидент Джей Ди Ванс в намеса в изборите в Германия. На Мюнхенската конференция за сигурност той призова за по-нататъшна подкрепа за Украйна и остро отхвърли изказванията на американския вицепрезидент в полза на "Алтернатива за Германия". Той заяви, че не приема никаква намеса в германския..

публикувано на 15.02.25 в 18:22

9 останаха кандидатите за председател на БСП

9 останаха кандидатите за председател на БСП. 8 от първоначалните претенденти се оттеглиха. А партията провежда 51-вия си конгрес. Очакванията са, че ще бъде премахнат прекият избор на лидер и той да бъде избран още тази нощ или утре след балотаж. Сергей Станишев се оттегли от битката за председател на БСП Това обаче ще се реши..

публикувано на 15.02.25 в 18:17