Исторически успех на К2 и трагедия, разиграла се там - нещо типично за височинния алпинизъм, при който често големите успехи са съпътствани от трагични инциденти.
10 непалци осъществиха дългочаканото изкачване на връх К2 в Пакистан. Вторият по височина връх на планетата беше последният осемхилядник, който нямаше зимно изкачване, въпреки проведените досега 7 експедиции за няколко десетилетия. Най-голямата височина, достигана някога на високия 8611 метра връх през зимата, беше 7650 м - от Денис Урубко през 2003 г.
Атаката започна снощи в 23 ч. българско време при ветрове със скорост 60 км/ч. Докато се изкачваха, непалците опъваха въжетата към върха, за да може след тях в следващите дни да се изкачат и десетките участници в експедициите там този сезон. Тежък труд за шерпите, на изтощително голяма надморска височина.
Днес, минути преди 12 часа българско време беше съобщено, че първите непалци ще изчакат на 10 метра от върха останалите от екипа, за да стъпят заедно на К2. Това се случи два часа по-късно.
8 от непалците останаха после в Лагер 3, за да прекарат там нощта, а другите двама слизат към Базов лагер по тъмно.
Фотоколаж: Елена Лалетина
Дни по-рано непалският рекордьор Нирмал Пурджа заяви, че няма да тръгне от Базов лагер, докато К2 не бъде изкачен от непалци. Бурни ветрове унищожиха палатки и складирана екипировка в Лагер 2, но непалците възстановиха загубите и предприеха атаката - 10 души от различни екипи и експедиции, обединени в името на голямата цел.
Истински урок по работа в екип! И по патриотизъм, разбира се.
Въпреки дългогодишната традиция шерпите да са в ролята на носачи и работници на терен, в помощ на клиентите на туроператорите и поемайки риска в името на чуждия успех, сега успехът е техен и той е за цялата непалска шерпска общност, която сериозно пострада от Ковид-кризата и липсата на експедиции миналата година. Очакваме подробности, но се предполага, че върхът е изкачен с помощта на допълнителен кислород.
Междувременно, ръководителят на голямата комерсиална експедиция на К2 Сержи Минготе загина при падане по време на слизане към Преден базов лагер. След аклиматизационно изкачване към по-ниските лагери, вече на слизане 49-годишният каталунец е паднал между Лагер 1 и Преден базов лагер. Оказана му е била помощ, като дори е бил задействан Симоне Моро - алпинист, който в момента е на експедиция на връх Манаслу, но е много опитен пилот на хеликоптер. Италианецът е щял да помага на Мингите, който, обаче е починал след загуба на съзнание в Преден базов лагер. (Повече за него можете да прочетете тук.)
Минготе ръководеше на терен експедицията, в която участва и Атанас Скатов. Българинът е слязъл в Базов лагер след аклиматизационна нощувка в по-горен лагер и е добре.
Утре непалците ще продължат слизането си към Базов лагер, предстои да се изясни и какво се случва с останалите участници в експедициите и дали ще има нова атака. В следващите дни прогнозата е за силни ветрове.
---
Новините следете в рубриката ни "Екстремните спортове".
На 3 януари 2024 г. нощното предаване на програма "Хоризонт" на БНР – "Нощен Хоризонт" отбеляза своя 41-ви рожден ден. Той е и повод да се върнем назад в годините и да си спомним за знакови предавания и журналисти, работили в „Хоризонт“. За първи път младежката радиостанция "Хоризонт" излъчва на 5-ти октомври 1965-та - първоначално само във..
Мария и Андрей Щремфел са една от най-известните двойки в алпинизма, заедно са от близо 50 години. През 1990 г. стават първото семейство, изкачило Еверест . Андрей е двукратен носител на наградата "Златен пикел". И двамата са международно сертифицирани алпийски водачи, десетки години водят хора в планините по света. Миналия месец Андрей Щремфел..
Рубриката от 29.12.24 година. Изречение на месеца: "Започна да гледа трезво на нещата и се пропи". Автор е Костадин Поповски.
Рубриката от 23.12.24 г. Водещ: Даниела Якова.
Тази сутрин към Антарктида потегли група български учени. С тях е и музикалният редактор на БНР Марина Великова. Това е второ участие на Марина в българска полярна експедиция. По-рано тази година тя представи на няколко места в станата изложбата си с фотографии, заснети миналата зима на о. Ливингстън. 33-ата ни полярна експедиция отново ще си..
С полет за Рим тази сутрин от летище София към Антарктида потегли група български учени. С тях е и музикалният редактор на БНР Марина Великова . Това е второ участие на Марина в българска полярна експедиция, като то е свързано отново с творчески проекти. Очаква се до броени часове при аржентинския пристанищен град Ушуая да пристигне българският..
2025-а ще бъде интересна. Четири големи планети ще сменят знаците , в които са били през последните години. Това е забележително и ще доведе до..
Не случайно преговорите за правителство се прекратиха в неделя, след като ДБ са внесли в работната група – преговорния екип, конкретни предложения с..
Предложеният бюджет за 2025 г. не трябва да минава, но в същото време не трябва и да стои в неизвестността. Това заяви пред БНР Георги Кадиев от..