В бургаския парк „Росенец“ се проведе акция по премахване на тревата от плажната ивица до лятното имение, свързвано с почетния председател на ДПС Ахмед Доган. Инициативата бе на Организацията за закрила на българските граждани. Тя е провокирана от внесената жалба в Административния съд срещу решението на Службата по геодезия, картография и кадастър да промени статута на терена от земеделска земя в плаж.
С кирки и лопати близо 30 души премахваха райграса, който е поникнал по дължината на цялата ивица.
„Опитваме се да облагородим този хубав плаж“;
„Тука сме да почистим пясъка от тази според нас изкуствено засадена трева. Тъй като в момента това е обозначено като земеделска земя, а сега с тази трева, ако остане още малко така, няма да има пясък, всичко ще бъде тревна площ и ще го заграбят по-лесно“;
„Защото най-вероятно се защитават интересите на един олигарх – да заграби поредното парче българска земя“, казаха участници в акцията.
Очаква се Бургаският административен съд да се произнесе по жалбата, с която се оспорва вписването на крайбрежната ивица като плаж, за да придобие статута на изключителна държавна собственост.
В продължение на 6 години, след началото на строителните дейности в района, плажа беше ограден и недостъпен за хората.
Активисти сигнализираха преди дни, че плажът е замаскиран като тревна площ и че е внесена жалба в Административния съд срещу решението на Службата по геодезия в Бургас да впише ивицата като плаж.
В жалбата до съда проектантът на т.нар. "Догансарай" арх. Калин Тихолов оспорва решението за вписване в кадастъра на ивицата до имота като плаж. Според Организацията за закрила на българските граждани обаче райграсът на ивицата е изкуствено засаден, за да покаже, че основата на терена не е пясък, а почва.
"Очакваме между 20 и 30 човека да се съберем. Целта на мероприятието е да изкореним и изчистим тази трева, израснала в пясъка, тъй като според мнението на експерт, тази трева е изкуствено засадена там във връзка с това, че в момента се водят дела тази плажна ивица да бъде въведена в специализираните карти като такава, защото тя все още съществува като земеделска земя", каза по-рано Бисер Русимов от организаторите на акцията.
Отпадъците ще бъдат събрани в чували и изхвърлени от организаторите.
Плажните ивици в страната са изключителна държавна собственост. Доскоро в кадастъра територията беше определяна като земеделска земя.
Миналото лято от Министерството на туризма задействаха процедура по изменение на статута, за да може да се издаде акт за държавна собственост.
Жители на Плевен отново излязоха на протест заради продължаващата водна криза в региона. Протестът им продължава пред сградата на общината, а частичното бедствено положение в града и още 14 населени места в региона беше удължено до 1 октомври. С протестно автошествие недоволните преминаха по централните улици на Плевен, а след това блокираха..
Япония навлезе в политическа криза - премиерът на четвъртата по големина икономика в света обяви, че подава оставка от ръководството на управляващата партия. Оставката на Шигеру Ишиба идва по-малко от година, след като той зае премиерския пост и по-малко от два месеца след като Либерално-демократическата партия загуби поредните избори - този..
Западният фронт на пожара в Национален парк "Рила" е овладян. На терен остават да работят десетки пожарникари, служители на националния парк и доброволци. Над един километър водна линия успяха да изградят огнеборците на западния фронт, който беше най-тежък и пожарът там е овладян, каза комисар Валентин Василев, регионален директор на РСПБЗН. През..
Министърът на финансите на САЩ Скот Бесент потвърди в неделя, че Вашингтон и неговите партньори в Европа обсъждат нови санкции и вторични мита срещу Русия заради войната ѝ в Украйна. "Готови сме да увеличим натиска върху Русия, но се нуждаем от европейските ни партньори да ни последват", каза Бесент пред телевизия NBC. Той отбеляза, че..
Русия подложи Украйна на най-мащабната въздушна бомбардировка от началото на войната през февруари 2022 година. Жертвите са най-малко четири, сред тях и бебе, а ранените са десетки. За пръв път бе пробита противовъздушната отбрана над правителствения комплекс в Киев, който претърпя сериозни щети. Зеленски: През изминалата нощ Русия ни..
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху обяви разширяване на военната операция в и около град Газа. Еврейската държава отново призова "Хамас" да се предаде, докато военните напредват в град Газа. "Унищожаваме инфраструктура на терористите. Създали сме още една хуманитарна зона, за да позволим на цивилното население в Газа да се..
890 души арестувани в Лондон в събота на демонстрацията срещу забраната, наложена от британското правителството, на групата „Палестинско действие“, това са последните данни от столичната полиция. Снощи, когато приключи демонстрацията, полицията съобщи за 425 арестувани. След ревизирани данни обаче днес властите излязоха с поправка, че..
Съединението не е просто обединение на територии, а на кръв, съдби и усилия. Това отбеляза пред БНР Николай Милчев, бивш учител и поет. Той сподели,..
Протестът на 13 септември е само началото , обеща пред БНР лидерът на партия "Възраждане" Костадин Костадинов. "На 13 септември организираме..
Днес в Етнографския музей на открито Етъра край Габрово започва XIX-ият международен панаир на традиционните занаяти . Майстори от различни..