В разгара си е гласуването в националната анкета "Млад музикант на годината 2020", а междувременно слушателите на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" се срещнаха с носителката на приза за 2008 година - перкусионистката Василена Серафимова.
Тогава, в първите два месеца на 2009-а, екипът на "Алегро виваче" реши да подходи малко по-радикално и да зададе нова, интересна задача на слушателите - номинирани бяха осем чудесни млади музиканти с идеята не толкова да се състезават за победа, колкото широката аудитория на БНР и програма "Хоризонт" да се запознае с изключителните дарования на България - деца, които вече са показали достатъчно ярък талант, спечелили са награди от конкурси, участвали са в концерти по престижни сцени и са дали ясна заявка за предстояща кариера. Не ни разочароваха, развиха се и продължават да бъдат чудесни музиканти - на родна сцена и по световните подиуми.
С голяма преднина по брой гласове тогава статуетката "Млад музикант на годината 2008" на скулптора Христо Илиев грабна перкусионистката Василена Серафимова. Беше много вълнуващо, но и се превърна в доста сериозно предизвикателство, защото точно когато трябваше да се състои церемонията по връчването на наградата, беше обявен национален траур и концертът беше отменен. От това обаче произлезе нещо уникално - вместо да солира на Симфоничния оркестър на БНР в концерт, Василена беше поканена да направи запис в Първо студио на Радиото под диригентството на Григор Паликаров и така във фонотеката и до днес има богатство, за което е допринесла анкетата "Музикант на годината" на "Алегро виваче" - версия на Рапсодия "Вардар" от Панчо Владигеров за маримба и оркестър.
Кариерата на българския "Млад музикант на годината 2008" се развива шеметно и сега Василена Серафимова е една от високо ценените изпълнителки на ударни инструменти на международната сцена. Скоро на музикалния пазар ще излезе и вторият албум на дуото ѝ с пианиста Тома Енко, издание на Sony Masterworks France, а в София перкусионистката подготвя записи от проекта "СамоДиви" с оперната певица Ина Кънчева.
Чуйте в звуковия файл какво си спомня Василена Серафимова за вълнуващия момент, когато получи наградата "Млад музикант на годината 2008"; защо има толкова силна връзка с българския фолклор и как се чувства като преподавател с класове в Париж и Лозана.
Две продукции спечелиха наградата "Гоя" за най-добър филм. За първи път в историята на отличията на Испанската филмова академия две ленти си поделиха първото място – "47" и "Инфилтраторът". В изненадващ финал на церемонията в Гранада тази нощ екипите на двата филма се качиха заедно на сцената. След като беше обявено, че наградата печели..
" Когато се отдалечим от любовта, само тогава можем да я осъзнаем и пресътворим, винаги има една дистанция, когато не си много далеч, но не си и близо...За да видиш преживяното в цялата му сложност, във всичките смисли на любовта, а любовта е тази, която ни дава най-много уроци . Но само когато сме се отдалечили от нея, преди да я забравим и..
Историята на Националната художествена академия е показана в изложба , която може да се разгледа до 9 март в галерия "Академия" на ул. "Шипка" 1 в столицата. Това е разказ за първото училище по художество и покровителството на монарсите. "Академията въ Княжество и Царство България" е заглавието на експозицията с куратор д-р Милена..
Основен фокус на тазгодишния фестивал е българското кино . В програмата ще бъдат представени рекорден брой български игрални, документални и късометражни филми, както и международни копродукции с българско участие – близо 60 . Почти 50 от тях ще имат своята световна или софийска премиера на фестивала. Голямата част от тези филми са..
Започва фестивалът за документално кино "Master of Art". Откриването е от 19.00 часа тази вечер в кино "Люмиер". В специалната селекция са 50 документални филма . Ще бъдат раздадени 18 награди. За последните 10 издания са представени над 500 ленти , уточнява създателят на фестивала Найо Тицин. По думите му, дигитализацията..
На 4 февруари се навършиха 90 години от рождението на големия български диригент от турски произход Месру Мехмедов - изключителен талант, загинал трагично на прага на своята световна кариера, ненавършил 36 години. Той е роден във Велико Търново, в семейство на бръснар, което по-късно се премества в Дряново. В детските си години Месру свири на..
Младият български пианист Емануил Иванов гради успешна международна кариера. В момента специализира в Кралската академия за музика в Лондон. През 2023 г. той е поканен да участва в звукозаписен проект, в който си партнират Кралската Бирмингамска консерватория, където учи в продължение на шест години, и реномираната компания Naxos. Интегралът има за..
Информационният поток от прокуратурата към определени жълти медии не е спирал. Напоследък този поток е и към външни на системата лица , които..
Въвеждането на задължителна матура по математика в XII клас няма да стане от днес за утре. Трябва законодателна инициатива, съгласие в НС за промяна..
Соросоид стана обидна дума, защото хората нямат никаква мисъл за България. Джордж Сорос се надцени и мислеше, че тази вълна на "Отворено общество"..