Омбудсманът Диана Ковачева поиска нов закон за детското правосъдие по повод резултатите от деветия годишен доклад на институцията за спазването на човешките права в местата за лишаване от свобода през 2020 г.
"Реформата на детското правосъдие в България продължава да е в начален етап. Все още не са създадени възпитателни услуги, съобразени с водещите стандарти за защита на правата и интересите на детето“.
Това е основният извод, изведен в доклада на Националния превантивен механизъм - дирекция към омбудсмана, следяща за спазването на правата на човека в институции като затвори, арести, домове за медико-социални грижи за деца, центрове за настаняване от семеен тип, психиатрии и други.
Сред препоръките на Ковачева в тази област са реформа в системата, приемане на стратегия за държавна политика до 2030 г., оценка на нуждата от функциониране на специализирани съдебни състави за деца и закриване на поправителните интернати.
Омбудсманът подчертава, че важно значение има и въвеждането на съвременни и ефективни мерки за работа с децата, извършители на простъпки, които включват възстановително правосъдие и превантивна работа с тях, създаването на защитна социална система с мрежа от услуги за децата, които са в конфликт със закона, както и за техните семейства.
В доклада се поставя фокус и върху последния етап от деинституционализацията на грижата за деца, свързан с домовете за медико-социални грижи. В тази връзка Ковачева подчертава, че е недопустимо преместването на деца с много тежки форми на увреждания в различни институции в рамките на кратки срокове и в условията на пандемия.
Москва осъди декларацията на българското Народно събрание, с която Руската федерация бе обявена за държава, подкрепяща тероризма. Депутатите ще обсъдят декларация, осъждаща руската война в Украйна Парламентът осъди с декларация руската агресия в Украйна Това няма остане без адекватен отговор, заяви говорителката на руското Министерство на..
Шест хеликоптера и два шведски самолета се включиха в гасенето на големия пожар в Пирин, който бушува шести ден. Самолетите зареждат вода от езерото Керкини в Гърция. В Пирин има пожарни огнища, които остават недостъпни заради терена и върховото горене Близо 200 огнеборци продължиха да се борят на земята с огнената стихия,..
Актьорът Димо Алексиев е признат за виновен на първа инстанция от Софийския районен съд. Присъдата му е 1 година и 6 месеца лишаване от свобода, глоба от 1000 лева, лишаване от право да шофира за срок от 2 години, заплащане на равностойността на автомобила за извършеното престъпление от 7500 лева и покриване на разноските по делото. Прокуратурата..
Парламентарната комисия по конституционни и правни въпроси прие на второ четене общия законопроект за промени в Закона за държавната собственост. Той обедини приетите на първо четене от пленарната зала на 24 юли проекти за изменения, внесени от Николай Нанков от ГЕРБ-СДС и група депутати, и от Министерският съвет. Комисията прие с 12 гласа..
Правителството отпусна на областната управа в София 1 365 000 лева за стопанисване на парка "Врана". Столичната община се оттегли от управлението на парка около някогашния царски дворец, след като съдът го определи като държавна собственост. Паркът е затворен за посетители, а областният управител Стефан Арсов обвинява общината, че го е..
Очаква се на 5 август, вторник, 6-и блок на АЕЦ "Козлодуй" да бъде включен към енергийната система на страната . Това съобщи министърът на енергетиката Жечо Станков пред ресорната парламентарна комисия. Блокът беше спрян за ремонт заради проблем с един от парогенераторите. Шести блок на АЕЦ "Козлодуй" вече е спрян за планиран ремонт..
Държавата не се е отказала от отварянето на т. нар. Магазини за хората, от които се очакват по-ниски цени на български земеделски стоки. Според агроминистъра Георги Тахов няма забавяне в процеса на учредяване на държавното дружество, което ще управлява магазините, въпреки че без обяснения точката отпадна от дневния ред на Министерския съвет..
Максималният размер на държавната помощ за пострадалите от пожарите е 1914 лв. Това заяви пред БНР Анелия Василева - началник отдел "Социални и семейни..
В Русе е в сила забрана да се консумира алкохол извън заведенията. Решението е на Общинския съвет. Глобите ще бъдат налагани от полицията и са по..
"Помилването на Десислава Иванчева е прекрасна новина ". Това каза пред БНР Биляна Петрова , бившата заместник-кметица на софийския квартал "Младост":..