Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Гърция ще приема туристи с имунизация или с PCR тест

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Гърция води активна рекламна политика за привличане на туристи. Влизането в Гърция това лято ще бъде с имунизационен паспорт или отрицателен PCR тест. Вече се водят двустранни преговори с държави извън Европейския съюз за бърз обмен на туристи със сертификат за ваксина. Започнаха и резервациите за летния сезон,информират хотелиерите в Гърция. 
Атина предложи на Европейския съюз да се приеме общ имунизационен паспорт за ваксинираните европейци срещу Covid-19. Гръцкото министерство на туризма предлага да се осигури коридор за лесно преминаване в рамките на европейските страни на ваксинираните.Засега Гърция получи от Брюксел само подкрепа на тази идея, но се очаква споразумение и общ документ от лидерите на европейските страни.

В същото време Гърция започва преговори на двустранно ниво с трети страни за бърз обмен на туристи на базата на сертификат за ваксинация.Той ще замени изискването за отрицателен тест на всяко лице, влизащо в Гърция, съобщават от министерството на туризма.
В интервю за чуждестранни медии министър Теохарис подчерта, че сертификатът за ваксиниране не е задължителен за пътуващите за Гърция. Алтернативата е отрицателен тест.

"Ваксината е спасението за туризма в света", категоричен е гръцкият министър. Атина очаква тази година много по-силен туристически сезон, но няма да премахне изискването за отрицателен тест за Covid-19 за пристигащите в страната.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Какви са предложенията за промени в проектобюджета на ДОО

Работодателите да плащат само първия ден от болничните, а не първите два, както е сега. Това предвижда едно от предложенията за промени в проектобюджета на държавното обществено осигуряване (ДОО) преди второто му четене. Крайният срок за внасянето им изтече днес. Предложението е на депутати от "Продължаваме промяната - Демократична България" (ПП-ДБ)...

публикувано на 10.03.25 в 19:17
Антон Станков

Бившият правосъден министър Антон Станков е номиниран за национален омбудсман

Бившият министър на правосъдието в кабинета "Сакскобургготски" Антон Станков е номиниран за поста омбудсман. Това потвърдиха от пресцентъра на Народното събрание за БТА. Предложението е внесено на 7 март от името на Сдружение с нестопанска цел в обществена полза "Асоциация българско училище за политика Димитър Паница".  Номинациите за обществен..

публикувано на 10.03.25 в 19:00
Главен инспектор Радостин Върбанов началник-сектор

Седем души са загинали, а осем са ранени при катастрофи от началото на годината в Силистренско

Седем души са загинали, а осем са ранени при 53 пътнотранспортни произшествия от началото на годината до 9 март в Силистренско. За сравнение - през същия период на миналата година катастрофите са били по-малко – 43, с две жертви и 15 пострадали. Макар тежките катастрофи тази година да са намалели, броят на загиналите остава тревожно висок,..

публикувано на 10.03.25 в 18:58

"Медицински надзор" започна проверки в столичната Спешна помощ и болница "Света Анна“

Агенция "Медицински надзор" започна проверки в столичната Спешна помощ и университетската болница "Света Анна“ след интернет публикация за схема при лечение на счупено рамо на възрастна жена. От агенцията са се самосезирали по разказа на нейната дъщеря във "Фейсбук". Според разказаното 83-годишната жена със съмнение за счупено рамо е..

публикувано на 10.03.25 в 18:47
Снимката е илюстративна, архив.

Първоначални данни: При сблъсъка в Северно море танкерът е бил на котва, а контейнеровозът - на автопилот

Най-малко 32-ма души са пострадали при сблъсък на петролен танкер и товарен кораб край британските брегове в Северно море. При катастрофата избухна пожар и изтече гориво в морето. Петролен танкер и товарен кораб се сблъскаха в Северно море 32 души са ранени при сблъсък на петролен танкер и кораб в Северно море Три спасителни кораба с..

публикувано на 10.03.25 в 18:38
Говорителят на Софийската районна прокуратура Николай Николаев.

Мотивите на мъжа, нападнал метеоролозите в станцията на връх Мургаш, остават неясни

Състоянието на двамата пребити метеоролози от станцията на връх Мургаш в Стара планина е тежко, но стабилно, без опасност за живота. Румяна и Георги Златанови са настанени в столичната болница "Царица Йоанна" - ИСУЛ. Жената е удряна с железен предмет по главата и има болки в гърдите. Мъжът е с избити зъби, счупена челюст и скула. За..

публикувано на 10.03.25 в 18:33

Земеделци и тютюнопроизводители да се осигуряват на 933 лв., а не на 1077 лв.

Осигурителните вноски на земеделските и тютюнопроизводителите да се запазят на ниво от 933 лева месечно, предлага ДПС-"Демокрация, права и свободи".  Това става ясно от внесените до момента предложения за промени между първо и второ четене на законопроекта за държавното обществено осигуряване. До края на деня трябва да бъдат внесени..

публикувано на 10.03.25 в 18:21