Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Папа Франциск призова за край на насилието в Ирак

| обновено на 05.03.21 в 17:47
Папа Франциск в католическата катедрала „Света Дева Мария Застъпница“ в Багдад.
Снимка: БТА

Папа Франциск пристигна на първо, историческо посещение в Ирак. Светият отец заяви, че се чувствал длъжен да посети страната, която страда от войни и терористични нападения години наред. Визитата следи редакторът Лилия Димитрова.

В речта си в католическата катедрала „Света Дева Мария Застъпница“, където през 2010 година джихадисти от „Ал Кайда“ извършиха атентат с десетки жертви, папа Франциск призова за край на военните конфликти и помирение между културите и религиите.

„През последните десетилетия Ирак страда от пагубните ефекти на войни, тероризъм и конфликти, породени от фундаментализъм, който не приема мирното съжителство на различни етнически и религиозни групи, различни идеи и култури. Ако успеем да погледнем отвъд различията си и се приемем като членове на едно човешко семейство, ще успеем да изградим по-добро бъдеще“.

В речта си в президентския дворец в Багдад папата разкритикува интересите на отделни фракции и чужди страни, които, според него, са дестабилизирали Ирак и региона и са се отразили най-тежко върху обикновените хора.

Светият отец заяви също, че язидите в Ирак са жертви на чудовищни жестокости от страна на групировката "Ислямска държава".

При срещата си с президента Бархам Салих и други иракски представители, папата призова за изкореняване на корупцията в страната.

Около 10 000 души от силите за сигурност са разположени в страната за охрана на папата. Броят на хората, които ще могат да го видят е силно ограничен и поради мерките срещу пандемията от коронавируса.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Гита Гопинат

Първият зам.-шеф на МВФ напуска поста си

Първият заместник - управляващият директор на Международния валутен фонд Гита Гопинат ще напусне Фонда в края на август, за да се завърне в Харвардския университет, съобщиха от институцията. В прессъобщението е цитирана ръководителката на МВФ Кристалина Георгиева, която определя Гопинат като "изключителен колега", който е "отдаден на мисията..

публикувано на 22.07.25 в 09:22
Михаил Миков

Михаил Миков: Необходима е сериозна дискусия за модела и мястото на българската прокуратура

Необходима е сериозна дискусия за модела и мястото на българската прокуратура. Това заяви пред БНР Михаил Миков, бивш председател на НС, бивш лидер на БСП. "Прокурорите трябва да се подчиняват единствено на закона, когато вършат своята работа. И това е големият проблем, но той не се решава от смяната на един или друг главен прокурор, нито с..

публикувано на 22.07.25 в 09:20

Кюстендилското село Смочево въведе режим на водата

Планинското с. Смочево въведе от тази нощ режим на водата заради спадналия дебит на водохващането Робовица, каза за БНР кметът Стефка Зашева. От същия водоизточник са и селата Мурсалево и Слатино. Където вероятно също ще се стигне до режим. Финализират проект за спешен ремонт на водохващането "Робовица" в Рила Водохващането Робовица е..

публикувано на 22.07.25 в 09:00
Брифинг на главен комисар Александър Джартов във връзка с възникналия пожар на територията на селата Опицвет, Безден и Богьовци.

Пожарът в района на Костинброд е овладян, но не е локализиран

Пожарът в района на Костинброд е овладян, но не е локализиран. Това каза директорът на пожарната главен комисар Александър Джартов. Огънят е засегнал и къщи. Предстои да се направи оглед, обясни Джартов.  Има един фронт, който се развива. По него ще се работи до локализиране на пожара, допълни той.  12 екипа на пожарната са на терен: "И..

публикувано на 22.07.25 в 08:39
Антон Станков

Антон Станков: Научихме се да използваме правосъдието за лични цели

"Научихме се да използваме правосъдието за лични цели – за облагодетелстване, за компрометиране . Това е проблемът на българското правосъдие. Той е и кадрови. Започва още от системата на юридическото образование и стига до най-високите етажи". Това заяви пред БНР Антон Станков, бивш правосъден министър.  Станков беше и кандидат за..

публикувано на 22.07.25 в 08:30

Земеделски форум започва край Балчик

Тридневният земеделски форум "Ден на полето" предстои да бъде открит днес. Събитието, организирано от Добруджанския съюз на зърнопроизводителите, има за цел обмен на опит между земеделски производители, агрономи търговци на селскостопанска техника. Платформата на земеделското изложение е разположена върху 100 декара, в близост до Балчик. Сред..

публикувано на 22.07.25 в 08:25

БСК организира дискусия за заплахите за продоволствената сигурност

Българската стопанска камара организира дискусия на тема: "Продоволствената сигурност на страната под заплаха".  Очаква се във форума да се включат представители на министерствата на земеделието и храните и на икономиката и индустрията, депутати, представители на Националната агенция за приходите, Комисията за защита на потребителите и Комисията..

публикувано на 22.07.25 в 08:15