Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Пърсивиърънс" измина първите си метри на Марс

Марсоходът на НАСА "Пърсивиърънс"
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Американският марсоход "Пърсивиърънс" измина първите си метри на Марс, където пристигна преди две седмици. Апаратът премина общо шест метра и половина на повърхността на планетата. 

Марсоходът с шест колела, който се задвижва с плутоний, е изминал шест метра и половина за 33 минути, съобщиха от НАСА:

"Планът ни, който беше изпълнен идеално, беше първо да напреднем с четири метра напред, да направим 150-градусов завой наляво и след това да се върнем назад с два метра и половина. По време на пътя снимахме следите от роувъра върху марсианската повърхност. Не мисля, че някога съм била по-щастлива да видя следи от гуми!"

Очаква се марсоходът да може да изминава по 200 метра за един марсиански ден, който е малко по-дълъг от земния. "Пърсивиърънс" е пет пъти по-бърз от "Кюриосити" - другият апарат на НАСА, който все още е активен на повърхността на Червената планета.

Машината кацна на 18 февруари в кратера Дезеро, където учените смятат, че преди 3 и половина милиарда години е имало дълбоко езеро. Целта на "Пърсивиърънс" е да вземе скални проби, които да бъдат донесени на Земята от следваща мисия, по график през 30-те години на този век, за да бъдат търсени следи от древен живот на Марс. 

Според оценки на НАСА засега роувърът функционира безупречно. "Пърсивиърънс" вече изпрати на Земята повече от 7000 снимки.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Последствия от ирански удар в Рамат Ган, Израел, 19 юни 2025 г.

Тръмп е одобрил план за атака над Иран, но все още не е взел окончателно решение

Американският президент Доналд Тръмп е одобрил плановете за атака срещу Иран, но все още не е взел окончателно решение дали да бъдат нанесени удари по Ислямската република, съобщиха Би Би Си и Си Би Ес. Иран съобщи за нова вълна от ракети, изстреляни срещу Израел. Експлозии са се чули в Ерусалим и Тел Авив. По първоначални данни има ранени..

публикувано на 19.06.25 в 09:01

Навършват се 303 г. от рождението на Паисий Хилендарски и 263 г. от написването на "История славянобългарска"

На днешния ден се навършват 303 години от рождението на св. преподобни Паисий Хилендарски и 263 години от написването на неговата „История славянобългарска“. Той е роден в Банско. Станал монах в Атон и усърдно се подвизавал в пост и молитва. При служебните си обиколки по метосите в българските земи Паисий установил, че народът ни има нужда..

публикувано на 19.06.25 в 09:01

Задържа се ръстът на имотите в големите градове, надценяване при наемите

Ще настъпи ли охлаждане на имотния пазар и пикова ли ще бъде настоящата 2025-а година преди приемането на еврото? Все още няма официални данни от НСИ, но за първото тримесечие ръстът на цените вероятно ще е в рамките на 5 до 8% за отделните големи градове , обясни за БНР Добромир Ганев от Националното сдружение "Недвижими имоти". Ръст..

публикувано на 19.06.25 в 08:57

Кипър ще развива индустриален туризъм

Кипър ще развива "индустриален туризъм". Столицата Никозия се включи в европейска инициатива за насърчаване на туристическите посещения по обекти на промишленото наследство, съобщиха от Туристическия й борд. Новият проект /IndusTour/ се осъществява в рамките на европейската програма "Interreg" и обхваща региони в 6 държави - Кипър, Франция,..

публикувано на 19.06.25 в 08:34

Плевен е домакин на втория конгрес на БАМИРХ

Плевен е домакин на втория конгрес на Българската асоциация по минимално инвазивна и роботизирана хирургия. Световни учени ще представят новостите в тази област от 19 до 21 юни. Мотото на конгреса тази година е “Минимално инвазивни, максимално ефективни”. Вторият обучителния курс ще се проведе от екипа за сертифицирани обучители по минимално..

публикувано на 19.06.25 в 08:28

Експремиер на Израел: Свалянето на режима в Иран е пожелателно мислене

Бившият министър-председател на Израел Ехуд Барак заяви в интервю за вестник "Таймс", че Съединените щати може да бомбардират главното ядрено съоръжение на Иран като еднократна демонстрация на сила, но участието в пълномащабна война за сваляне на режима е "пожелателно мислене". Ехуд Барак, който беше министър-председател между 1999 и 2001 г.,..

публикувано на 19.06.25 в 08:28
На плаж в лондонски парк, 17 юни 2022 г.

Начало на първата гореща вълна на Острова

В сряда температурите в някои райони на Обединеното кралство надхвърлиха 29° градуса. Метеоролозите отчитат началото на първата гореща вълна за годината. Най-високите температури на Острова се очакват в петък и събота и е възможно да достигнат 33 градуса. В сряда вечерта в лондонския парк "Сейнт Джеймс" бяха измерени 29,3° градуса, което..

публикувано на 19.06.25 в 08:19